Plan Rayına Oturdu: Trenler Daha Akıllı Olacak

19 Temmuz 2017

Trenler motorlarının çalışması dışında oldukça sessiz makineler, birbirleri ile neredeyse hiç konuşmazlar. Bekleyin, bu durum değişmek üzere!

Almanya, Britanya, Fransa ve Polonya’daki 250 lokomotif Deutche Bahn Cargo adlı şirket tarafından işletiliyor ve bu trenler GSM bağlantıları sayesinde sensörlerinden aldıkları verileri tek bir merkeze iletiyorlar. Artık bu veriler, GE’nin Rail 360 Varlık Performans Yönetimi yazılımı ile işlenecek ve terabaytlarca veri çok daha verimli bir şekilde kullanılabilecek. Bu verimlilik de tabii ki lokomotiflere yansıyacak.

DB Cargo kömür gibi hammaddelerden arabalara, hatta son tüketici ürünlerine kadar birçok şeyin lojistiğini gerçekleştiriyor. Ancak her raylı taşıma şirketi gibi bazen programlarının gerisinde kalabiliyorlar. Bir lokomotifin tahmin edilemeyen bir noktada rayların üzerinde sıkışıp kalması oldukça maliyetli bir sonuç. “İşte tam olarak bu noktada bizim çözümlerimiz oyuna dahil oluyor.” diyor GE Almanya Ulaşım Genel Müdürü Huschke Diekmann.

İşte işin sırrı: Çoğu modern demiryolu işletmesi bakımları periyodik olarak ya da yapılan kilometreye göre gerçekleştirir ve bu parçanın gerçek durumuna göre yapılan bir bakım olmaktan uzak bir durumdur. Ancak DB Cargo’da durum farklı. Lokomotiflerde yer alan birçok sensör; fren performansı, motor sıcaklığı gibi birçok durumu sürekli olarak izliyor ve periyodik bakım öncesinde sorun çıkarma olasılığı olan parçaların gözlemlenip belirlenebilmesini sağlıyor. Bu da tabii ki ağzına kadar yüklü bir trenin hiçliğin ortasında bozulmasını engelliyor.

Bu yöntem sadece demiryolu işletmeleri için kullanılan bir yöntem değil. GE bu tür uygulamaları havacılık ya da enerji gibi endüstrilerde uzun zamandır kullanıyor ve bu teknolojileri geliştirmek için ciddi araştırma geliştirme yatırımları gerçekleştiriyor. Dolayısı ile artık birçok endüstride, çalışan-dönen-ısınan parçalar sensörler sayesinde birer birer Endüstriyel İnternet’e bağlı hale geliyor.

GE’nin geliştirdiği bu çözümler GE’nin Endüstriyel Bulut platformu olan Predix üzerinde çalışıyor. Burada işlenen veriler sayesinde DB Cargo hangi parçanın bakıma ihtiyacı olduğunu “öngörebiliyor” ki öngörü birçok endüstri için kâr, tasarruf ve verimlilik anlamına geliyor. Diekmann’da tam olarak bunu vurguluyor: “İhtiyacınız olan öngörü, Predix ve Varlık Performans Yönetimi yazılımı ile ihtiyaç duyduğunuz her an elinizin altında oluyor.”

Endüstriyel İnternet çözümleri işletmeler için verimliliğin sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.