Pi Sayısının Yüzleri

14 Mart 2017

Ressam Steward Kenneth Moore sürreal çalışmalarıyla biliniyor. Ancak çocukluğundan beri onu etkileyen bir şey var: Pi Sayısı. Yani, bir dairenin çapına bölümü ile elde edilen, genelde 3,14 olarak kullandığımız ancak aslında sonsuz olan sayı. Pi sayısını genelde 3,14 olarak aldığımız için de yılın 3. ayının 14. günü, yani bugün “Pi Günü”. Peki, Pi sayısını nasıl resmederdiniz?

Her zaman matematiği resmetmek istemiştim.” diyor Moore. “Okulda matematikten korkmuştum ve sıkıcı bulmuştum. Her zaman bunu öğrenmenin daha kolay ya da farklı bir yolu olabileceğini düşündüm. Bu nedenle ulaşılabilir olması için renkler kullandım.” Moore, her rakama farklı bir renk verdi ve pi sayısının 2500 basamaklı bir görüntüsünü resmetti. “Belki bir desen oluşabilir diye düşündüm. Gerçekten yakından bakıldığında resim sadece noktalardan oluşuyormuş gibi görünse de uzaklaştıkça bir düzen beliriyor.”

Moore çalışmanın kendini biraz hayal kırıklığına uğrattığını söylüyor. Ona göre problem kendi yaklaşımındaydı. Renkler birer rakamı yani sadece bir değeri gösteriyordu. Moore, “Belki de çok daha derine inmeliyim” diyor.

Daha sonra ise hesaplama alanında çığır açan isimlerden Isaac Newton ve Gottfried Leibniz Pi sayısının 15. basamağına kadar ulaşabilmek için sayısız farklı yaklaşım uyguladılar. Yirminci yüzyıla gelindiğinde, Srinivasa Ramanujan gibi ünlü matematikçiler daha kompleks yöntemlerle ulaşılabilen basamak sınırını oldukça ilerlettiler.

Giammaria Mazzucheli’nin “Arşimet’in Ölümü” tablosu.

 

Bugün Pi sayısının 12 trilyon basamağını biliyoruz. Ancak sonuca hala ulaşamadık ve bu hesaplama devam ediyor. Belki de Pi sayısı, insanlığın sonsuza ulaşacak öğrenme güdüsünün bir metaforudur.

Pi Gününüz kutlu olsun!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.