Pegasus Havayolları LEAP-1A Motorlarını Filosuna Katıyor

17 Ekim 2016

Pegasus Havayolları, 2 Ağustos tarihinde CFM International’ın en son teknolojisi ile üretilen LEAP-1A motorunu Airbus A320neo uçağında kullanmaya başlayan dünyadaki ilk havayolu şirketi oldu. A320neo uçakları için toplam 200 LEAP-1A motor siparişi veren havayolu şirketi, bugüne kadar LEAP-1A motoru ile 1.700’den fazla uçuş tamamladı.

msn_7140_pegasus_a320neo_cfm_taxi_lr_03

Pegasus’un bu tercihi, GE’nin en önemli stratejilerinden olan yerel üretim ve yerel inovasyon için de büyük önem taşıyor çünkü LEAP motorunun parça bazında dünyadaki en büyük tedarikçisi olan TEI; Türkiye’de, Eskişehir’de üretim yapıyor ve 1600’den fazla kişiye istihdam sağlıyor. Yerel inovasyona bakıldığında ise TEI, GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde TEI için çalışan mühendislerle beraber toplamda 280’de fazla bir ekiple hizmet veriyor ve burada gerçekleştirilen temel AR-GE çalışmaları, motor tasarımı üzerine yoğunlaşmış durumda. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, Havacılık sektörünün en iyi AR-GE merkezi ödülünü iki yıldır üst üste TEI alıyor.

ge_tei_filika_foto-7

Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Nane, “Bu motorun çalışma performansından son derece memnunuz. Bugüne kadar en küçük bir problem dahi görülmedi. İlk günden itibaren yeni A320neo uçaklarımızı filomuzdaki diğer uçaklarla aynı şekilde kullanmaya devam ettik. Çoğu günler, günde 10-11 uçuş gerçekleştiriyoruz. Motorun güvenilirliği, yolcu kapısındaki 30 dakikalık dönüş süresine uymamızı ve uçuş programlarımıza  bağlı kalmamızı sağlıyor. Bu motorların tüm özelliklerinin sağladığı esneklikten faydalanarak, günlük operasyonlarımızı en iyi şekilde destekleyebiliyoruz” dedi.

20130617-015104

LEAP-1A, mevcut en iyi CFM motoruna kıyasla yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunda çift haneli tasarrufun yanı sıra motor sesi ve egzoz gazı emisyonlarında çarpıcı azalmalar sağlıyor.  Tüm bu teknoloji, CFM’nin üstün güvenilirliği, düşük işletim maliyetleri, uzun uçuş ömürleri ve bakım maliyetlerini düşük tutmayı sağlayan özellikleri de dâhil olmak üzere genel olarak daha iyi bir kullanım sunmaya odaklı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.