Paylaşmak Sevgiden Gelir: Kadınlar İçin Daha Rahat Bir Mamografi Deneyimi Sağlayan Cesur Kadınlarla Tanışın!

11 Aralık 2019

Mamografi çekimi  genellikle meme kanseriyle mücadelede ilk savunma hattı olarak kabul edilir.

Bununla birlikte birçok kadın, olası sonuçtan ve muayenenin rahatsızlığından çekindiği ve korktuğu için mamografiden kaçınıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, tarama/uyum oranının mamografi sırasında ağrı yaşayan kadınlarda yaşamayanlara kıyasla düşük olduğu gözlemlendi.

Ancak mamografiden kaçınmak, meme kanseri tanısını geciktirebilir ve hastalığın uzun vadeli seyrini etkileyebilir. Çalışmalar, meme kanserinin erken teşhisin kadınların hastalıktan hayatlarını kaybetme riskini %25-30 veya daha fazla oranda azalttığına işaret etmektedir.

İşte bu yüzden GE Sağlık‘ta kadınlardan oluşan bir ekip kafa kafaya verdi ve kendilerini hastaların yerine koyarak taranmak isteyecekleri bir mamografi sistemi geliştirdi. Sonuç olarak Senographe Pristina, hastaların rahatlığı gözetilerek özel olarak tasarlandı.

Biz de bu yenilikçi mamografi teknolojisinin arkasındaki ekipten bazı kadınlarla tanışmanızı istedik. İşte o cesur kadınlardan birkaçı:

Aurelie Boudier, Global Tasarım Global Kreatif Marka ve Tasarım Dili Direktörü

Aurelie Boudier’e göre de mamografi çektirmek kadınların çok da hoşlandığı bir şey değil. Çünkü, birçok cihaz soğuk, korkutucu ve rahatsız. Bu nedenle Aurelie yeni mamografi cihazını geliştirirken kullanacakları tasarımın tüm boyutlarına empatiyle yaklaşmak ve sistemi hastanın bakış açısıyla değerlendirmek durumunda olduklarını söylüyor.

“Sıkıştırmanın acı verici olduğunu biliyoruz. Bu cihaz, daha rahat ve cihazın tasarımı, tespit sırasında hasta konforunu iyileştirmeye yardımcı oluyor. Dedektör kısmı daha ince ve köşeleri yuvarlak olduğundan hastalar daha rahat olduğunu söylüyor. Çünkü daha az materyal tenleriyle temas ediyor.”

Senographe Pristina, hasta endişesini azaltmaya yardımcı olmak için ayrıca rahatlatıcı renkler ve pürüzsüz şekilleri bünyesinde bir araya getiriyor ve böylece mamografi sürecini daha pozitif bir deneyime dönüştürüyor.

Fanny Patoureaux, Mamografi Görüntü Kalitesi Birim Yöneticisi

“Ekibim ve ben, görüntü kalitesi optimizasyonunda uzmanlaştık; yani radyoloji uzmanlarının kanseri kolayca tespit edebilmesi için en iyi görüntü kalitesini elde etmeye uğraşıyoruz.” diyor Fanny. “Görüntü kalitesi mühendisleri olarak sürekli radyoloji uzmanlarının daha kolay ve doğru tanı koymalarına yardımcı olmanın yollarını arıyoruz.”

Fanny’nin doktorası sırasında üzerinde çalıştığı görüntüleme aracı olan Kontrastlı Spektral Mamografi (CESM), işte böyle ortaya çıktı. Kesin sonuç vermeyen mamografi ve ultrasona ek olarak uygulanan SenoBright HD (CESM), basit ve hızlı bir prosedürde olağandışı kan akışı paternlerine sahip alanları vurguluyor.

Fanny, ailesinde meme kanseri bulunan biri olarak mamografinin korkutucu göründüğünü bildiğini söylüyor ve ekliyor: “İşte bu yüzden kadınlar tarafından, kadınlar için, empatiyle tasarlanan bir mamografi sistemi üzerinde çalışmaktan gurur duyuyorum. Size kendinizle ilgilenmenizi ve meme kanseri hakkında doktorunuzla konuşmanızı öneriyorum.”

Beatrice Martin, Kurumsal Mamografi Ekip Lideri

Beatrice ekibiyle birlikte, dünyanın dört bir yanındaki sağlık hizmetleri uzmanlarına göndermek için Senographe Pristina sistemini bir araya getirdiklerini söylüyor. “Ben, montaj hattının altı evresinde ekiplerin liderliğinden sorumluyum: mekanik montaj, elektriksel montaj, güvenlik testi, mekanik kalibrasyon, görüntü kalibrasyonu ve son olarak kaplama ve teslimat.”

Mamografi cihazımızda 500’ü aşkın parça bulunuyor ve bunların her biri, bu cihazın bir çığır açtığından emin olmak açısından son derece önemli.

“Montaj sürecinin tüm evreleri arasında en tatmin edici olan, mamografi cihazımızı nihai olarak kapladığımız son evre. Her evrede çok fazla çaba sarf ediliyor; dolayısıyla hepsinin bir araya geldiğini görmek çok keyifli.”

Laura Hernandez, Avrupa Kadın Sağlığı ve Röntgen Genel Müdürü

“Hasta deneyimi hakkında konuşurken bunun yalnızca mamografi makinesinin ötesinde olduğunu fark ettik.” diyor Laura.

Sonuç, Senographe Pristina ile odayı tamamen yeniden tasarlayan SensorySuite oldu. Bir kadının en az üç duyusunu (koku, görme ve ses) aynı anda stimüle eden ve mamogram sürecinde yaşanan rahatsızlık, ağrı ve endişeyi azaltmaya yardımcı olan derinlemesine bir stratejiyle deneyimi iyileştirir.

“Odanın steril, beyaz bir odadan ziyade sanki bir spa gibi hissettirmesini istedik.” diye ekliyor Laura. “Ayrıca sektördeki ilk kadınların teknisyenin yardımıyla sıkıştırma süreçlerinde aktif rol oynayabildiği hasta destekli sıkıştırma cihazı olan Pristina Dueta sistemini piyasaya sunduk.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.