Parkinson İçin Tedaviye Adım Adım

11 Nisan 2017

Parkinson için henüz bir tedavi yöntemi geliştirilemedi. Hatta halen hastalığın teşhisini koymak oldukça zorlu bir görev. Yine de bu nörolojik sorunu yaşayan insanlar için daha kolay teşhis ve hatta hastalığın tedavisi için Ted Thompson’ın güçlü bir inancı var çünkü tıp inovasyonlarla her gün daha ileri bir noktaya ulaşıyor.

Parkinson, Alzheimer hastalığından sonra en yaygın ikinci nörolojik hastalık ama yine de hastalığın anlaşılması oldukça zor. Üstelik henüz bir tedavi olmadığı gibi hastalığın etkilerini azaltacak yöntemler de şu an için geliştirilemedi. Tanı ise ayrı bir muamma çünkü tahminlere göre 500,000 ila 1,5 milyon Amerikalının Parkinson hastalığı ile yaşadığı tahmin edilmesine rağmen konulan Parkinson teşhislerinin sayısı çok daha az.

Bütün bunlara rağmen bu hastalık üzerinde çalışan araştırmacılar, sivil toplum örgütleri, klinisyenler ve bakım uzmanları hala yeni tanı ve tedavi yöntemleri konusunda durmaksızın çalışıyor, inovatif yöntemler geliştirmek için çaba gösteriyorlar ve sonunda tedaviye ulaşmayı umuyorlar. Bu örgütlerden biri de PAN; yani Parkinson’s Action Network. PAN, her yıl Nisan ayı boyunca ve Dünya Parkinson Günü’nde, yani bugün, bu konuda bilinçlendirme çalışmalarını zirveye taşıyor.

PAN CEO’su Ted Thompson, “Bu hastalığın yükünü Parkinson hastaları ve aileleri her gün sırtlarında taşıyor. Bu nedenle onlara yardımcı olmayı amaçlıyoruz ve bir birlik yaratıyoruz. Nihai amacımız ise tabii ki tedaviye ulaşabilmek.” diyor.

Thompson bir gün tedavinin geliştirilebileceği konusunda hiçbir şüphesinin olmadığını söylüyor. Bunun için PAN, tedaviye ve tanıya odaklanmış çevrelerin araştırmalarına gerekli ekipmanların sağlanması konularıyla da ilgileniyor. Aynı zamanda tedavi ve tanı konularında ilerleme kaydedilene kadar PAN, Parkinson hastalarının yaşam kalitelerini yükseltecek uygulamalar için de çalışıyor.

Dünyanın birçok yerinde PAN gibi Parkinson hastalığının tedavisi, tanısı ve Parkinson hastalarının yaşam kalitesinin artırılması için çalışan birçok örgüt var. Türkiye’de de benzer bir oluşum Parkinson Derneği adıyla çalışmalar yapıyor. Gelecekte bu hastalığa ileri tanı yöntemleri geliştirmek ve nihayetinde tedavisini bulabilmek için bu konuya böylesine adanmış çevreler gerekiyor. Ancak bunun yanı sıra inovatif sağlık cihazları da bu çalışmalar için olmazsa olmazlardan biri. Teknolojinin ve dijitalleşmenin bütün imkânlarının sağlık alanına yansıması, günümüzde hem bu cihazların geliştirilebilmesi hem de bu cihazların ulaşılabilir hale gelmesini sağlıyor.

Umuyoruz ki Parkinson hastalığının tedavisi ve tanısı için oldukça önemli bir bilinç yaratan Dünya Parkinson Günü, gelecekte bu alanda devrim yaracak insanları her yıl daha kalabalık bir şekilde bir araya getirir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.