Paris’te Teknoloji Avı

8 Ağustos 2017

Le Bourget Havalimanı’nda her iki yılda bir düzenlenen Paris Air Show, yine havacılık meraklılarını oldukça mutlu etti. Paris Air Show, havacılık dünyasının en büyük etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor ve hem sivil hem de askeri havacılık için görebileceğiniz en yeni teknolojileri bir araya getiriyor.

Bu etkinlik 1909’da ilk kez düzenlendiğinde Louis Bleriot’un  uçak modelleri arasında yer alan “Monoplane” havacılık meraklıları ile buluşmuştu. Aynı yılın ilk aylarında Bleriot, İngiliz Kanalı’nı uçarak geçen ilk insan olma unvanını elde etmişti. Bundan yıllar sonra, 1927’de Charles Lindberg dünyanın ilk solo transatlantik uçuşundan sonra uçağını bu havalimanına indirdi ve 1977’de de buradaki terminal dünyanın en büyük havacılık müzesine dönüştürüldü.

Bu havalimanı, havacılık tarihi ile ilgili hemen her şeyi içerse de her iki yılda bir havacılığın geleceğine dair öngörüler de burada yerini alıyor. Bleriot ilk uçan makinasını kül, tahta, kanvas ve kablolardan inşa etmiş olsa da bugün uçak firmaları Boeing ve Airbus’ın karbon fiber bileşenlerle aynı noktada ürünlerini sergilediklerini görebiliyoruz. Ya da GE Havacılık’ın 3D üretim, yani Katmanlı Üretim teknolojisi ile oluşturulmuş parçalar barındıran jet motorlarını…

GE, yıllardır Paris Air Show’un en yeni teknolojileri sunan katılımcılarından… Bu yıl ise GE, yeni iş kolu olan GE Katmanlı Üretim (GE Additive) ile yerini aldı. İsterseniz en son havacılık haberleri ve gelişmelerine birlikte göz atalım.

LEAP motorları artık GE’nin 3D imalat tekniği ile ürettiği parçaları içeriyor. LEAP-1A modeli buradaki WOW Airbus a320neo modeline güç veriyor.

LEAP-1B motoru ise Boeing’in 737 MAX jetleri için güç üretiyor.

GE90-115B, halen dünyanın en büyük ve en güçlü jet motoru.

Honda’nın HF120 jetinin motoru ise Honda ve GE Havacılık tarafından birlikte geliştirildi. Bu motor GE’nin ürettiği en küçük jet motoru. Bir karşılaştırma gerekirse bu motor 2,095 pound itiş gücü sağlarken, GE’nin ürettiği en güçlü jet motoru 127,900 pound gücünde itiş sağlıyor.

Sadece motorlar değil, uçaklar da GE’nin Katmanlı İmalat teknolojisinden faydalanıyor. Motorları uçağa bağlayan özel parçalar yine GE tarafından üretiliyor.

Katmanlı Üretim sayesinde bu parçalar konvansiyonel örneklerine göre daha hafif ve daha dayanıklı olabiliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.