Önemli Anlarda Hayatı İyileştiren 30 Yaş Altı Yetenek: Peker Oğuz

6 Eylül 2020

GE Sağlık‘ın Proje Yönetim Koordinatörü 27 yaşındaki Peker Oğuz, GE’nin genç yeteneklerinden birisi. Edirne doğumlu Oğuz, Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’ndeki eğitiminin son yılı 2016’da GE Sağlık‘a stajyer olarak katıldı. GE’de geçirdiği staj sürecinde ekiple beraber yaptığı pek çok nitelikli iş sonrasında bu ekibin bir parçası olmaya karar verdi ve planlarını bu yöne doğru çevirdi.

Kendini geliştirmeye devam etti.

GE‘deki ilk günlerinden bu yana kendini durmadan geliştirmeye devam eden OğuzGE ekibine katıldığımda olaylara ve insanlara mesafeli biriydim ancak çok fazla farklı paydaşla çalışmam gerektiği için pek çok sosyal beceri geliştirdim. GE bana büyük bir ekibin parçası olmamı sağlayan harika fırsatlar sundu. Bu ekip sadece yanında oturduğum kişilerden değil, aynı zamanda Çin veya ABD gibi dünyanın her yerinden insanlardan oluşuyor.” diyor. “Tedarik zincirinde hiçbir zaman sıkıcı bir an yok.” diyen Oğuz, durumun her zaman böyle hareketli olduğunu, darbeler, savaşlar ve ekonomik krizlerin etkileriyle uğraşmak zorunda kaldığını ama özellikle COVID-19 salgınıyla işlerin başka bir boyuta geçtiğini belirtiyor.

Her şeyin başı planlı olmak.

Üniversite hayatı sırasındaki en öğretici süreçlerden birinin mezuniyet döneminde okul ile staj sürecini beraber devam ettirmek olduğunu söyleyen Oğuz, “Üniversiteyi bitirdiğimde GE‘ nin bir parçası olarak kalmak istediğim için elimden gelenin en iyisini yapmam gerekiyordu. Bu belirleme önemli bir faktördü. Ayrıca plan yapmalıydım çünkü sadece sınırlı zamanım ve yapacak çok işim vardı. Nerede olmam gerektiğini ve ne yapmam gerektiğini dikkatlice planlamam lazımdı.” diyor. Planlı yaşamayı ilke edinen Oğuz; değişiken pazarların, regülasyonların, lojistik ve kültürel dinamiklerin olduğu Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Umman ve Afganistan’ı kapsayan Proje Yönetim Koordinatörlüğü’ne en uygun kişi. Oğuz, şu an bulunduğu nokta ile ilgili şunları söylüyor: “Planlama, işimin en sevdiğim kısmı. Hayatta her zaman bir adım ileriyi planlamayı severim ve bu işte yapmam gereken de tam olarak bu. Ayrıca bu işte problem çözücü olmam gerekiyor. Bir problem için en iyi çözümü aramaktan hoşlanıyorum. Kariyerimin başında olmama rağmen farklı departmanlardan veya benden daha kıdemli iş arkadaşlarımın , bir problemin çözümü için bana danışmalarından gurur duyuyorum.”


İnsanları iyileştirmeye katkı sağlamak en büyük motivasyon.

Orta Doğu’da ve Güney Asya’nın bazı bölgelerinde 10’dan fazla ülkede teşhis amaçlı tıbbi görüntüleme ekipmanlarının planlama, tedarik, teslimat ve kurulum süreçlerini yöneten Oğuz için zorluklar her zaman denklemin bir parçası oldu. Oğuz, “COVID-19 sürecinde belirsizlikleri yönetebilmek ve kritik ekipmanı doktor ve diğer klinisyenlere zamanında teslim etmek şimdi her zamankinden daha fazla dayanıklılık ve kararlılık gerektiriyor.” diyor. Özellikle bu süreçte, işinde mükemmelliği sağlamanın, hayatları değiştirmek için çok önemli olduğunu belirtiyor. “Sorun çözücü olmam gerekiyor.” diye ekliyor. “Önemli anlarda yaşamları iyileştirmeye yardımcı olduğumu bilmek büyük bir motivasyon. Attığım her adımın, ihtiyacı olan insanların refahına katkı sağladığını biliyorum. Ayrıca minnettarım; çünkü bu yardım etme imkanı herkesin günlük hayatta deneyimleyebileceği bir fırsat değil.” diyor. Bu çalışma, GE Sağlık ekibinin parçası olarak onu en çok gururlandıran şey.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.