Olimpiyatın Ruhu

12 Eylül 2013

GE Londra Olimpiyatları

Tarihe geçen tatta bir gösteri olarak gerçeklesen Londra Olimpiyatları kapsamında LED’ler ile aydınlatılan Tower Bridge, LED’lerin yarattığı dönüşümün çarpıcı bir örneğini oluşturdu. Tarihi bir yapıyı bugüne taşıyan aydınlatma ve renklerin kullanılmasıyla oluşturulan algı, bundan sonraki olimpiyat oyunlarında da öne çıkacak gösteri boyutunu tamamlayan önemli bir unsur oluşturuyor.

LED Dünyayı Değiştiriyor

 

LED’ler havaalanı, köprüler ve parkların daha düşük maliyetle ve daha kaliteli aydınlatılmasını sağlayan bir araç̧ oluşturmakla kalmıyor; kentlerin dokusunu bozmadan kimliğini yenilemeyi sağlıyor. Londra Olimpiyatları için bu şehirde gerçekleştirilen uygulamalar bu konuda iyi bir örnek. 2020’de Olimpiyata ev sahipliği yapmayı hedefleyen Türkiye’nin LED konusunda da kapsamlı bir vizyona sahip olması gerekiyor.

2023’ün Işıkları

Nüfusun giderek artan bölümüne ev sahipliği yapan kentler, kaynakların verimli kullanılmasının ve sürdürülebilir biçimde dağıtımının yeni sınav alanı. Özellikle Avrupa’daki hükümetlerin bilinçli politikaları ile hızla yaygınlaşan LED’lerin 2020 yılına kadar aydınlatma içindeki payının yüzde 70’lere ulaşması bekleniyor. Türkiye, bu yeni teknolojiyi kucaklayarak hem verimlilik hem de tasarruf sağlayabilir ve bu konuda adımlarını atmaya başlamış durumda.

Global trendler haline gelen nüfus artışı ve şehirleşme kaynakları kıt hale getirirken enerji verimliliğinin önemini artırıyor. Kullanılıp atılan emtiadan uzaklaşarak stratejik bir varlığa dönüşen aydınlatma teknolojisi, tüm enerji verimliliği yatırımları ve teknolojileri içinde en fazla rağbet gören unsur olarak gelişmeye bağlı olarak ortaya çıkan mega-trendler arasında en önlerde yer alıyor. Hükûmetler, yeni regülasyonlar oluşturarak ve enerji verimliliği daha yüksek yeni teknolojilerin kullanımını başlatarak verimlilik önlemlerini ciddi biçimde uygulamaya sokmaya başlamış̧ durumda. Çevreci endişelerle birlikte düşünüldüğünde, hem kamuda hem de özel sektörde enerji verimliliği sağlayan aydınlatma teknolojilerinin zorunluluk haline geldiği görülüyor.

Türkiye’de hükümet, aydınlatmada enerji verimliliğini çevreye yönelik etkiyi azaltırken enerji maliyetlerini kısmaya ve enerji arz güvenliğini sağlamaya yönelik bir araç addederek dünyanın bu konuda lider hükûmetleri arasında yerini almış̧ bulunuyor. Önümüzdeki dönemde LED’in, dahili ve harici/sokak aydınlatma tercihi olarak yerel yönetimlerin etki alanında da ağırlığını artırması bekleniyor. Günümüzde sokak aydınlatmasına yıllık 900 milyon lira harcayan Türkiye’nin bu rakamı düşürmek için kullanabileceği araçlardan biri olarak enerji verimliliği sağlayan aydınlatmaya ve daha açık söylemek gerekirse LED’e verdiği önemi artırması için iyi bir nedeni bulunuyor.

Geleneksel aydınlatma sistemleri, enerjinin yüzde 5’ini ışık olarak yayarken yüzde 95’ini ısıya dönüştürüyor. Işık üretiminin yan ürünü olan bu ısı herhangi bir işe yaramazken bu aydınlatma sistemlerinin çok düşük maliyeti ve zaman içinde bu konuda gerçekleştirilen iyileştirmeler yakın geçmişe kadar bunların daha çevreci seçeneklere tercih edilmesini sağlıyordu.

Günümüzde LED aydınlatmanın üstün bir çözüm olarak ortaya çıkması ve hükûmetlerin verimsiz aydınlatma sistemlerinin bunlarla değiştirilmesi için verimsiz aydınlatma ürünlerinin yasaklanmasına kadar varan yaklaşımlar sergilemesi hızlı bir dönüşümün kapısını açtı.

LED Ampüller

Geleneksel aydınlatma sistemleri, enerjinin yüzde 5’ini ışık olarak yayarken yüzde 95’ini ısıya dönüştürüyor. Işık üretiminin yan ürünü olan bu ısı herhangi bir işe yaramazken bu aydınlatma sistemlerinin çok düşük maliyeti ve zaman içinde bu konuda gerçekleştirilen iyileştirmeler yakın geçmişe kadar bunların daha çevreci seçeneklere tercih edilmesini sağlıyordu.

Günümüzde LED aydınlatmanın üstün bir çözüm olarak ortaya çıkması ve hükûmetlerin verimsiz aydınlatma sistemlerinin bunlarla değiştirilmesi için verimsiz aydınlatma ürünlerinin yasaklanmasına kadar varan yaklaşımlar sergilemesi hızlı bir dönüşümün kapısını açtı.

Özellikle Avrupa hükûmetlerinin bu konudaki hassasiyeti, uyarlama tarafındaki örneklerin ortaya çıkmasını hızlandırıyor. Cadde ve yolların aydınlatmasına yılda toplam 60 milyar watt/saat enerji harcayan Avrupa’nın yüzde 64’e ulaşan tasarruf imkanı için atacağı adımların global dalgayı tetiklemede de önemli bir unsur olması bekleniyor. Fatura yükünün yüzde 20’sinin belediyelerin üzerinde olması ise yerel düzeyde çözümler uyarlamanın önemini gösteriyor.

LED’in Faydaları

• Işığı daha verimli yayar (yönlendirir)

• Ufak boyutta paketlenebilir

• Kırılmaya mukavimdir

• Uzun ömürlüdür

• Anında açılır

• Kızılötesi ya da morötesi ısıma yapmaz

Aydınlatma ve LED Etkisi

• Aydınlatma, global sera gazı salımı içinde yüzde 6’lık paya sahip ve 1,9 milyar ton karbondioksit anlamına geliyor. Bu rakam, dünyadaki yolcu taşıma araçlarının karbondioksit salımınım yüzde 70’ine karşılık düşüyor.

• LED lambalar özellikle akıllı ölçme ve aydınlatma kontrol araçları ile birlikte kullanıldığında mukayese edilen aydınlatma veya lamba tipine göre yüzde 50 ila 80 tasarruf sağlıyor. Dünyanın önde gelen 12 kentinde gerçekleştirilen 15 deneme, yüzde 50-70’lik tasarrufun akıllı kontrol sistemleri ile yüzde 80’e çıkarılabildiğini kanıtladı.

• Dışarıda LED kullanımı, sistemin kullanım süresi boyunca ortaya çıkan maliyetleri azaltıyor, kamu güvenliğini güçlendiriyor, ışık kirliliğini asgariye indiriyor ve kamu alanlarını geceleri itici olmaktan kurtarıyor.

• Avrupa’da LED kullanımının, aydınlatma kontrol sistemleri ile birlikte sokak ve cadde aydınlatmasında yüzde 64’e varan tasarruf sağlayacağı öngörülüyor.

• Avrupa’da aydınlatma maliyetinin yüzde 20’si belediyelerin üzerinde. Bu durum yerel proje geliştirmeyi önemli kılıyor.

• Dışarıda LED kullanımı, sistemin kullanım süresi boyunca ortaya çıkan maliyetleri azaltıyor, kamu güvenliğini güçlendiriyor, ışık kirliliğini asgariye indirilerek görsel konforu ön plana çıkartıyor ve kamu alanlarını geceleri itici olmaktan kurtarıyor.

• Şu anda yüzde 5 civarında olan LED kullanımının 2020’de yüzde 70 lere ulaşması ve bu gelişmede kilit rolü hükûmetlerin oynaması bekleniyor.

Çankaya Üniversitesi

Çankaya Üniversitesi LED AydınlatmaÇankaya Üniversitesi yeni Turkuaz kampüsü GE Lighting’in Iberia ve Duna LED armatürleriyle aydınlatılıyor. Görsel konfor ve estetikten taviz vermeden çevreye olan zararı en az seviyeye indirerek minimum seviyede karbon emisyonu ve enerji tasarruflu bir dış̧ mekan aydınlatma sistemi kurulması hedefiyle başlatılan projenin ardından aydınlatma sistemi konvansiyonel metal halinde lambalara göre yüzde 46 enerji tasarrufu sağlarken işletme giderlerinde de önemli bir tasarruf sağladı. Bu, yılda 63 bin 875 KWH enerji tasarrufu, bakım maliyetlerinde yüzde 100 ve işletme maliyetlerinde ise toplam yüzde 57 tasarruf anlamına geliyor.

Ankara Celal Bayar Bulvarı

Ankara Celal Bayar Bulvarı LED AydınlatmaCelal Bayar Bulvarı’ndaki tünellerde aydınlatma için GE’nin Tunnel LED sistemi kullanılıyor. Sistem, konvansiyonel HID sistemlerine göre daha homojen aydınlatma ve yoğunluk seviyeleri sağlıyor. Tünellerde bakım amaçlı erişimin zor ve iç̧ mekanın daha parlak olması dolayısıyla çok özel çözümlere ihtiyaç̧ duyuluyor. 90W Tunnel LED sistemi estetik ve işlevselliği bütünleştirirken düşük hızlı tüneller ve alt geçitlerin verimli şekilde aydınlatılmasını sağlıyor. Daha iyi görüş̧ ve konfor sağlayan beyaz ışığı kullanan çözüm kapsamında monte edilen 260 adet 90W Tunnel LED armatürü̈ sayesinde yüzde 44 enerji tasarrufu sağlanabiliyor. 6 yıl boyunca 24 saat kullanılabilme özelliği işletim maliyetini yüzde 57 düşürerek daha ekonomik bir aydınlatma sağlanmıştır.

Kaynak: Fortune

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.