New Horizons Uzay Aracı Pluton’un Fotoğraflarını Nasıl Yolladı?

25 Ağustos 2015

New Horizons uzay aracı 14 Temmuz’da güneş sistemimizin en uzak gezegeni Pluton’un yakınından geçmesiyle cüce gezegenin çehresi ilk defa kendini gösterdi. Hepimiz cüce gezegenin kraterlerini, ovalarını, pürüzlü buz dağlarını ve tabii ki hepimizi kendine aşık eden o kalp şeklindeki lekesini ilk defa gördük.

01

Bu keşfedilmemiş küçük gezegen yüzey çeşitliliğiyle hepimizi şaşırttı. Çoğumuz, 14 Temmuz’da Pluton’dan gelen bu ilk yüksek çözünürlüklü fotoğrafı canlı olarak görebilmek için bilgisayarlarımız başında heyecanla bekledik. Bu fotoğrafın tüm uzayı geçip bize kadar gelmesi, RTJ, yani Radyostop Termoelektrik Jenaratörü denen 56,6 kiloluk bir enerji istasyonu sayesinde mümkün oldu.

RTJ’nin Ürettiği Enerji ile Dünya’ya Telefon Ediliyor

RTJ ilk defa GE Uzay Bölümü tarafından tasarlandı. New Horizons’ta kullanılan RTJ modeli, 1990’da Ulysses uzay roketinin fırlatılmasından beri Amerika’nın uzay araçlarına güç veriyor. Aslında, RTJ’den gelen elektrik uzay aracını itmek çin kullanılmıyor. Uzay araçları kalkış ivmesi ve gezegenlerin yerçekimlerinin yarattığı kuvvetle hareket ediyorlar. RTJ’nin ürettiği elektrik enerjisi, uzay araçlarının fotoğraf çekmesi, veri toplaması ve Dünya’ya telefon etmeleri için kullanılıyor.

02

Bir sanatçı, Plüton’un Ay’ı Charon’a yaklaşan New Horizons uzay aracını yorumlamış. Pluto, arkadaki küçük nokta. 13 Temmuz 2015

Uzayda Güneş’in enerjisi, güneş panellerini şarj etmek için yetersizdir. Bu sebeple, uzay araçlarının bir iç ısı kaynağına ihtiyacı vardır. Bu kaynak da, bazı nükleer santraller tarafından üretilen Plütonyum 238 isimli elementtir. RTJ elektrik üretimi için Plütonyum 238’in öngörülebilen bozulma özelliğinden faydalanır. Plütonyum, çok yüksek derecelerde ısı yayar ve bu ısı, Seebeck etkisi olarak bilinen bir süreç ile elektriğe dönüştürülür.

Uzay Yarışında General Electric

ge poster

GE, Ay’a iniş modülleri, Ay botları ve hatta astronot fırlatma podlarına kadar birçok alandaki çalışmalarıyla ilk günlerinden itibaren uzay yarışının önemli bir parçası olmuştur. Ancak, RTJ’lerin şimdiye kadarki en kalıcı katkımız olduğunu da söylemeliyiz. İnsanoğlu tarafından tasarlanmış araçlar arasında Dünya’dan en uzak noktaya yolculuk yapmış olan Voyager 1 ve Voyager 2 uzay araçlarına, hâlâ kendilerine özel tasarlanmış, daha eski model RTJ’ler güç veriyor.

GE 1992 yılında uzay sektöründen tamamiyle çekildi. Tabii ki her zaman göreve hazırız ama uzay şimdilik bizim için biraz fazla uzak… Ne de olsa korumaya çalıştığımız koca bir Dünya var!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.