Nesnelerin İnterneti Zirvesi’nden Notlar

5 Ekim 2015

Akıllı kolyeli inekler, sms atan tarlalar, gülme başına ücret alan tiyatro sahneleri ve 2017’de 121 eksabayta çıkacak olan veri hacmi… Peş peşe söylenince gelişigüzel bir liste gibi görünebilir ancak tüm bu konular 30 Eylül’de gerçekleşen Türkiye’nin ilk ve tek Nesnelerin İnterneti Zirvesi‘nin tartışma konuları arasındaydı.

GE Türkiye‘nin altın sponsorluğunda gerçekleşen etkinlik, Serdar Kuzuloğlu’nun sunumuyla Türkiye’den birçok önder markanın CEO’sunun, kamu sektöründen liderlerin ve yurtdışından konuşmacıların katılımıyla keyifli ve zihin açıcı konuşmalara sahne oldu.

Nesnelerin İnterneti Zirvesi

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın ve Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım’ın konuşmalarıyla başlayan Nesnelerin İnterneti Zirvesi’nde genel olarak nesnelerin interneti ve ekonomiden teknolojiye, tıp hizmetlerinden şehirlere ve bankacılıktan perakende sektörüne kadar birçok alanda yaratacağı imkanlardan bahsedildi.

Açılış konuşmalarının ardından GE Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Dr. Aybike Molbay’ın da katılımıyla “Akıllı Şirketler” paneli gerçekleşti. Intel IoT EMEA Başkanı Rod O’Shea, CISCO Smart+Connected Communities Başkanı Anıl Menon’un konuşmaları ve “Başarı Hikayeleri” paneliyle günün ilk yarısı tamamlandı.

Öğleden sonraki oturumlar Internet of Things Konseyi Başkanı Ron Van Kranenburg’un konuşmasıyla başladı. “Akıllı Şehirler” paneyle devam eden etkinlik, Things That Think (TTT) Konsorsiyumu Direktörü Joseph Paradiso’nun konuşmasıyla son buldu.

Biz de zirve’den öne çıkan konuşmaları ve ilginç bilgileri sizler için bir yazıda toplamak istedik. Keyifle okumanızı dileriz.

Açılış Konuşmaları

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, nesnelerin internetini buharla başlayan sanayi devrimleri tarihinde 4. büyük devrim olarak niteleyerek sözlerine başladı. Farkında olmasak da nesnelerin internetinin hali hazırda hayatımıza dahil olmaya başladığına dikkat çekti. Müşterilerine daha iyi hizmet vermek isteyen şirketlerin başarılı uygulamalarından örnekler verdi. Aydın’ın söylediğine göre Çin’de bir fabrikada 600 insanın yaptığı işi yapabilen 60 makine çalışıyor. Hizmet kalitesi ve rekabeti artırmak isteyen İtalya’daki bir tiyatro sahnesi akıllı koltukları sayesinde misafirlerine güldükleri kadar ücret kesiyor. Nesnelerin interneti kavramının teknolojiden çok ekonomi, özel olarak da “deneyim ekonomisi”yle ilgili olduğunu söyleyen Aydın’a göre şirketler bu yeni devrime ayak uydurmak için çalışmalı. Burak Aydın sözlerini Forbes Dergisi’nin listesinde ilk 500’de bulunan şirketlerin %48’inin nesnelerin interneti alanında yatırım ve projeleri olduğunu söyleyerek noktaladı.

Bir sonraki konuşma Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım’a aitti. Kıvılcım, nesnelerin internetinin farklı alanlardaki şirketler için hem bir imkan, hem de zorlu bir test demek olacağını belitti. Kıvılcım şirketlerin kendi deyimiyle “ayakta kalmak” için gelecek 5 yılda firmalarının nasıl bir süreçten geçmesi gerektiği konusunda ciddiyetle düşünmeleri gerektiğini söyledi. Önümüzdeki 10 yılda şirketlerin üçte ikisinin konumunu kaybedeceğini aktaran Kıvılcım, hayatta kalmak için Nesnelerin İnerneti’ne ayak uydurmanın zorunluluğunu vurguladı.

Akıllı Şirketler Paneli

“Akıllı Şirketler” panelinde şirketlerin kendi çalışma sistemlerinin nesnelerin internetine nasıl adapte edilebileceğinden ve başarılı örneklerden bahsedildi. Panelde söz alan GE Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Dr. Aybike Molbay, GE’nin kendisini “dijital endüstriyel” bir şirket olarak tanımladığını aktardı. Molbay GE Türkiye’nin, altyapı yatırımları ve bünyesinde çalışan yetenekli mühendisler ve bilişim uzmanları sayesinde artı değer yarattığını aktardı. GE tarafından geliştirilen ve nesnelerin interneti için geliştirilmiş tek platform olan Predix Cloud sayesinde problemlerin çok daha önceden görebildiği ve çözülebildiğinden bahsetti. Molbay, GE Türkiye’nin deneyimlerini hastaneler, havaalanları ve şirketleri gibi sektörlerle de paylaştığından bahsetti.

CQIloAWWEAEbvxT

Konuşmasıyla panele neşe katan Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz önceki konuşmalarda bahsedilen giyilebilir teknolojilerin Sütaş’ın çiftliklerinde uzun süreden beri kullanıldığını anlattı. İneklerin boyunlarındaki akıllı kolyeler ile, çıkardıkları her sesin, fiziksel hallerindeki her değişikliğin takip edildiğini, buradan gelen verilerin hayvan sağlığı ve ürün kalitesi için değerlendirildiğini anlattı. Teknolojinin doğallığı öldürdüğü yönündeki endişenin yersiz olduğunu, bilakis, teknolojinin sağladığı imkanların doğallığın korunmasına yardımcı olduğunu söyledi. Yılmaz sözlerine “Günümüz teknolojisi olmasaydı, yüzlerce ineğin süt kalitesini aynı oranda koruyamazdık” diyerek son verdi.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, Muharrem Yılmaz’ın bıraktığı yerden devam etti ve nesnelerin interneti ve bulut ortamında toplanan verinin işlenmediği sürece verim yaratmayacağını söyledi. Bunun için bir veri deposunun yaratılması gerektiğini ve büyük veri denilen bu birikimden anlamlı sonuçlar çıkarılmasının öneminden bahsetti. Ülkemizde “hackatlon” denilen organizasyonların sayısının artmasını temenni eden Murat Kansu, “Made in Turkey” ürünlerin ancak böyle çıkabileceğini söyledi.

Anıl Menon’un Konuşması

Anıl Menon dijitalleşmenin sorulara verdiğimiz yanıtlardan ziyade, soruyu soruş şeklimizi değiştirmesi gerektiğini söyleyerek sözlerine başladı. Menon konuşmasında geniş çerçeveden bir fotoğraf çizdi. Dünya nüfusunun bazı yerlerde kontrol dışı artarken, bazı yerlerde azalan bir eğilim içerisinde olduğunu söyledi. Dünya ekonomik dengelerine, dünya çapında 1 saatte 1 Londra şehri edecek kadar insanın kırsaldan şehirlere göç ettiğine dikkat çekti.

Dünyanın İlk 10 Ekonomisi

Dünyanın en hızlı büyüyen 10 şehrinden 4’ünün Türkiye’de olduğu ile sözlerine devam eden Menon, ülkelerin, kamu ve özel sektörün bu sorunlar karşısında nesnelerin interneti ve sunduğu olanaklardan bir an önce faydalanması gerektiğine vurgu yaptı. Sağlık sektörü, bankacılık ve şehir hayatı gibi birçok alanda hayatımızın yakın gelecekte değişeceğini, değişmesi gerektiğini ve bunun için altyapı çalışmalarına yatırım yapılması gerektiğini anlattı.

Başarı Hikayeleri Paneli

“Başarı Hikayeleri” panelinde farklı sektörlerden katılımcılar nesnelerin internetinin fark yaratan kullanımlarından örnekler verdiler.

Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç, veri analizinin nesnelerin interneti alanındaki önemini vurguladı. Yantaç, tarım alanında verdiği örnekte, İzmirli bir şirketin ürün ekilmiş birkaç tarlada uyguladığı sistem ile çiftçilerin beklenmedik durumlara daha hazırlıklı olmalarını sağladığından ve ürün kalitesini artırdığından bahsetti. Tarlalara yerleştirilen sensörlerin tüm hava, toprak ve ürün koşullarını tarla sahibine sms ile yolladığını, geçtiğimiz sene yaşanan don olayını önceden haber alan çiftçilerin ürünlerini koruduklarını anlattı. Cavit Yantaç, ülkemizde büyük veri işleme ve analiz etme konusunda bir işgücünün yetişmesinin gerekliliği ile sözlerini bitirdi.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü CMO’su Umut Kutlu Türkiye’nin ilk akıllı stadyumunu kurduklarından bahsetti. Vodafone’un çözüm ortağı olarak destek verdiği projede, Beşiktaş’ın yeni stadyumunun 800 büyük ekran, 20 interaktif kiosk ve koltuk kafalarına yerleştirilecek tabletlerle ziyaretçilerine interaktif bir ortam sunacağından bahsetti.

Akıllı Şehirler Paneli

“Akıllı Şehirler” paneli kamu teknoloji, enerji ve yönetim alanlarından lider isimleri bir araya getirdi. Dünyadan ve ülkeden örneklerin anlatıldığı panelde artan şehirleşme ve nüfus karşısında nesnelerin internetinin sunduğu çözümlerden bahsedildi.

İBB Bilgi İşlem Daire Başkanı Hakkı Tok belediye olarak 15- 20 milyonluk bir nüfusa hizmet ettiklerini anlattı. 73 bin çalışana sahip İBB’nin trafikten iletişim altyapısına birçok hizmetten sorumlu olduğunu anlatan Tok, yakın gelecekte Akıllı Şehir Yönetim Merkezi’ne çevirmek istedikleri, New York’tan sonra 2. en büyük çağrı merkezine sahip olduklarını söyledi.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ise, Lüleburgaz’ı tüm belediye işlemleri ve iletişimin internetten yapılabildiği değer yaratan bir şehir haline getirmek için devreye soktukları nesnelerin interneti çözümlerinden bahsetti. AŞK (Akıllı Şehir Kullanıcısı) projesiyle Lüleburgazlıların itfaiye, polis, ambulans gibi hizmetlere tabletlerinden hızlıca erişebildiğini anlattı.

Nesnelerin İnterneti: Fırsatlar ve Zorluklar

GE Türkiye’nin altın sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk Nesnelerin İnterneti Zirvesi oldukça keyifli, bilgilendirici ve ufuk açıcı konuşmalara sahne oldu. Zirveye deneyimleri, bilgileri ve esprileriyle katkı sağlayan konuşmacıların birkaç nokta üzerinde hemfikir olduğunu söyleyebiliriz.

Nesnelerin interneti kavramı yeni olmamakla birlikte yakın zamanda potansiyeli daha iyi anlaşılmaya başlandı. Yutulduktan sonra ne zaman kana karışacağına kendi karar verebilen akıllı ilaçlardan market alışverişinizi sizin yerinize yapabilecek buzdolaplarına, akıllı şehir aydınlatmalarından tarıma birçok uygulama alanı olan nesnelerin interneti şirketler, ekonomi ve devletler için kendine has imkanları ve zorlukları bir arada sunuyor.

4. Sanayi Devrimi olarak değerlendirilen nesnelerin internetinin başarılı örnekleri çoktan meyve veriyor. Yaşantımızı kolaylaştırmak, sağlık, ulaşım, belediye, altyapı hizmetleri gibi alanlardaki potansiyelinden faydalanmak için nesnelerin interneti kamu ve özel sektörün geçtikçe daha çok yatırım yaptığı bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

GE, nesnelerin interneti için geliştirdiği yazılımsal çözümlerle yarına bugünden hazır olmak için çalışıyor. Sadece Türkiye Teknoloji Merkezi’ndeki 40’ı aşkın yazılım uzmanı, endüstriyel internet için geliştirilmiş olan tek yazılım Predix Cloud üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.