Nesnelerin İnterneti Zirvesi 2015

29 Eylül 2015

Dünya çapında milyonlarca cihaz internet üzerinden birbirine bağlanıyor. Her geçen gün sayıları artan akıllı cihazların 2020 yılında 50 milyarı bulması bekleniyor. Sanayii Devrimi’nden bugüne endüstrilerin tarihindeki belki de ikinci bir devrim olacak Nesnelerin İnterneti, Türkiye’de bu konuda ilk defa gerçekleştirilecek olan ve Türkiye ve dünyadan lider isimlerin katılacağı Nesnelerin İnterneti Zirvesi yarın GE’nin altın sponsorluğu ile gerçekleşecek.

Nesnelerin İnterneti Zirvesi’ne teknoloji, kamu, enerji, ulaşım, telekominikasyon, inşaat, otomotiv gibi birçok farklı sektörden üst düzey yöneticiler ve CEO’lar katılıyor. Zirvede Nesnelerin İnterneti kavramının endüstrilere, endüstrilerdeki rekabete ve hayatımıza getireceği yenilikler, hizmetler ve cihazlar konuşulacak. Peki Nesnelerin İnterneti dediğimiz tam olarak nedir?

Diyelim ki, internete bağlanan “akıllı” bir buzdolabınız var. Bu dolap, içindeki her maddenin ağırlık ve miktarını ölçebiliyor olsun. Cep telefonunuzdaki GPS sistemi ile sizin ne zaman markete gittiğinizi de fark ediyor olsun. Böylesi bir durumda, internete bağlı olan bu iki nesne (buzdolabınız ve cep telefonunuz) birbiriyle haberleşerek size dolabınızda kaç tane yumurta ya da kaç litre süt kaldığını haber verebilir.

Senaryoyu biraz daha ilerletelim. Eğer gittiğiniz marketteki yön göstericiler, örneğin LED ışıklar da internete bağlı ise, buzdolabınızdan gelen veri, cep telefonunuz aracılığıyla bu LED aydınlatmalar tarafından algılanabilir ve size almanız gereken ürünün raftaki yerine kadar yön gösterebilir.

alisveris

Daha büyük ölçekte düşünecek olursak dünyadaki tüm uçakları, elektrik santrallerinin ya da rüzgar türbinlerinin en küçük veriye kadar anlık olarak birbirleriyle konuşabildiği bir ortamdan bahsediyoruz. Hava şartlarındaki ya da makinelerin çalışmasındaki en ufak bir değişiklik kilometrelerce ötedeki başka bir makineye bildirilebilir. Böylelikle makineler çalışmalarını bu değişikliklere göre kalibre edebilir.

tumblr_inline_ngdz351G1J1qzgziy

“Nesnelerin İnterneti” basitçe internete bağlı cihaz ya da makinelerin internet üzerinden birbirleriyle veri alışverişi yapabilmesi demek. Online cihazlar böylece internet üzerinde oluşan bir ekosistemde konuşabilir, birbirlerinin işleyişlerine verim, hassasiyet ve randıman katabilir, kaynaklar, enerji ve insan gücünden tasarruf edilmesini sağlayabilirler.

Pek tüm bunlar dünya ve ülkemiz için ne demek? Akıllı arabalar, akıllı otobanlar, akıllı sokak aydınlatmaları… Tüm bunlar sandığımızdan daha mı yakın?

FW- GE Whitegate Enerji Santrali - Industrial internet & big data

Nesnelerin İnterneti Şehirlerimiz, Makineler, Fabrikalar, Çeşitli Sektörler ve Gündelik Hayatımız Açısından Ne Demek Olacak?

Dijital ve endüstriyel şirket olan GE’nin altın sponsorluğunda gerçekleşecek Türkiye’nin ilk ve tek Nesnelerin İnterneti Zirvesi’nde bu sorulara yanıt aranacak. GE Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Aybike Molbay’ın da konuşmacı olarak katılacağı etkinlik yarın İstanbul Four Seasons Oteli’nde gerçekleşecek. Molbay, endüstrilerin dijitalleşmesi ve bunun sağlayacağı verimlilikten bahsedecek.

Yarın sizleri etkinlikten canlı paylaşımlarda bulunarak bilgilendireceğiz.

Lütfen sorularınızı bizimle paylaşın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.