Nesnelerin İnterneti: Bugün ve Gelecek Vizyonu

24 Nisan 2015

nesnelerin interneti

16 Nisan Perşembe günü Harvard Business Review Dergisi tarafından düzenlenen ve GE’nin altın sponsoru olduğu endüstrinin geleceği açısından büyük önemi olan Nesnelerin İnterneti: Bugün ve Gelecek Vizyonu isimli konferans düzenlendi.

Konferansta günümüzde üzerinde en fazla konuşulan ve düşünülen kavramlardan biri olan ‘nesnelerin interneti’ kavramı konuşuldu. Aslında bu kavram, kimsenin yadsıyamayacağı şekildebir süredir hayatımıza girmiş durumda. Bugün kişisel bazda giyilebilir teknolojiler maliyet ve fonksiyonellik açısından uygun hale gelmeye başladı. Adım sayaçları, akıllı saatler ise bunların güzel örnekleri… Diğer yandan endüstriyel tarafta da ciddi gelişmeler söz konusu. GE’nin liderliğinde endüstriyel internet ve katmanlı üretim gibi teknolojiler, üretim odaklı yaklaşımların birçoğunun yeniden tanımlanmasına zemin hazırlıyor. Endüstri montaj ve otomasyon dünyasından, özelleştirilmiş üretim ve bütünleştirme dünyasına doğru ilerliyor. Bu önermeler rakamlarla da destekleniyor. Kimi kaynaklara göre 15 milyar, kimi kaynaklara göre 40 milyar cihaz bundan beş yıl sonra iletişim içerisinde olacak. Bu sistemin oluşturacağı “Büyük Veri”yi ve kapsamını göz önüne alarak, analitik uygulamaların gelişimiyle gelecekte ne gibi gelişmeler olabileceğini kestirmek mümkün.

Bu büyük dünyayı daha basitleştirebilmek için konferansta konuşmacılar ve panelistler nesnelerin interneti kavramını kısaca gündelik yaşamımızda, işlerimizde kullandığımız bütün aletlerin, iş araçlarının internet aracılığıyla birbirlerine bağlandığı bir sistem olarak özetlediler.

İngiliz Hükümeti Teknoloji Eski Danışmanı Simon Moores, Financial Times Teknoloji Yazarı ve Futurist Jonathan Margolis akıllı bağlantılı ürünlerle 2020 yılına kadar hayatımızda nelerin değişeceğini anlattılar. Değişimin 2020 yılından sonra 7 trilyon doların üzerinde bir fark yaratacağını açıkladılar.

Konferansta konuşmacılar arasında GE Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye İnovasyon Direktörü Rania Rostom da vardı. Rania Rostom GE’nin Endüstrinin Geleceği vizyonu hakkında konuştu ve endüstriyel internetin iş yapış biçimlerini ve uzmanlık alanlarını değiştireceğini, verimliliği çok büyük bir şekilde artıracağını katılımcılarla paylaştı. %1’lik değişimin neler sağlayacağına bakmak için infografiğimize bakabilirsiniz.

Rostom, 3 milyar insanın birbirine bağlı olduğu günümüzde tam 50 milyar makinenin birbirine bağlanacağını vurguladı. İnovasyonun sadece laboratuvarlarda değil yaşamımızın her alanında olduğunu anlatan Rostom, hayal kuran insanlar olduğu sürece inovasyonun var olacağını söyledi.

Etkinliğin ikinci  bölümünde düzenlenen Türkiye’de Nesnelerin İnterneti panelinde XEROX Genel Müdürü Burak Özer, Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç, Acıbadem Mobile Health Services Direktörü, Dr. M. Tansel Turan, Akfa Holding CEO’su Veli Tan Kirtiş, nesnelerin internetinde eşyaların ve aletlerin birbirine bağlanmasıyla endüstride yaşanan gelişmeleri tartıştı.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.