Nesneler Evreninde Fırsatı Yakalamak – II

13 Mayıs 2019

Herkese selamlar! Geçtiğimiz hafta yayımlanan yazı serimizin ilk bölümünde global endüstrilerde iyiden iyiye söz sahibi olmaya başlanan 5G’den ve Nesnelerin İnterneti’nden (IoT) bahsetmiştik. Bu hafta ise toplanan verilerden ziyade bu verilerin işlenmesinin önemini ve ileri teknolojinin en faydalı ürünlerinden biri olan dijital ikizleri ele alacağız. Keyifli okumalar!

Veriyi Toplamak Kadar İşleyebilmek de Önemli

Nesnelerin interneti uygulamalarında başarının diğer anahtarı ise toplanan verilerin verimli biçimde kullanılmasında saklı. İnternete bağlı nesnelerin topladığı verilerin miktarı her geçen gün insanın hayal ufkunu aşıyor. Cisco’nun tahminlerine göre 2019 yılı sonunda internete bağlı nesnelerin ürettiği verilerin yıllık toplamı 500 zettabayt’ı aşacak. 500 zettabayt veriye ancak 36 milyon yıllık video kaydı yaparak ulaşabilirsiniz! 

Buna karşılık toplanan verilerin çok azı kullanılıyor. Örneğin bir petrol platformu 30.000’den fazla sensör kullanarak veri topluyor, ancak bunların yüzde 1’inden azını kullanıyor; çünkü işletmeler petrol platformu sensörlerinin topladığı verilerden sadece acil durum ve anormallikleri tespit edebilmeyi amaçlıyor. Toplanan verilerden verim alabilmek için ise işletmelerin toplanan verileri çok amaçlı olarak filtreleyerek, bunları işlevsel olarak görselleştirecek makine öğrenmesi teknolojisiyle desteklenmiş, gelişmiş algoritmalara başvurması gerekiyor.

Elbette toplanan verilerin, aşırı bilgi yığılması yaratmadan güvenli biçimde depolanması da önem taşıyor. Bu amaçla gelişen Edge teknolojisinden faydalanmanın yollarının aranması büyük önem taşıyor. Bulut bilişimi kaynağına en yakın noktaya taşıyan Edge bilişim, özellikle IoT cihazlarının internet trafiği üzerindeki baskısını hafifletmeyi amaçlıyor. Gecikmeleri ortadan kaldırmak ve mobil ağları kullanma maliyetini düşürmek Edge bilişimin diğer amaçları.

Stratejik Partner Yol Gösterebilir

Nesnelerin interneti uygulamalarının yaygınlaşması, iş süreçlerinin tam anlamıyla dijitalleşebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Önümüzdeki birkaç yılda bu dönüşümde kritik kilometre taşları aşılacak. Şirketlerin bu dönüşümü yakalayabilmek için insan kaynaklarını geliştirmesi, iş süreçlerini yeniden yapılandırması, veri güvenliği, kişisel verilerin gizliliği, fikri mülkiyet hakları, gelişmiş ve sürdürülebilir bir teknolojik altyapı konularında pek çok adım atması gerekecek. Bu adımların cesaretle atılabilmesi ise şirketlerin kapsamlı bir strateji ve güvenilir iş ortaklarıyla hareket etmesiyle mümkün olabilecek.

127 yıllık sanayi devi General Electric, endüstriyel dijital dönüşümde köklü bir deneyime sahip. GE, dünyanın en büyük dijital endüstriyel şirketi hâline dönüşme vizyonuyla yatırımlarına yedi yıl önce başladı ve “GE Dijital”i kurdu. Enerji, ulaşım ve sağlık alanında bütün değer zincirine yönelik çözümler sunan GE’nin biri Türkiye’de olmak üzere dünya çapındaki araştırma geliştirme laboratuvarlarının sunduğu teknoloji çözümleri, GE’yi bir teknoloji devi hâline getirdi. Dijital dönüşümün ilk adımı olan detaylı bir planın ortaya konulması oldukça büyük önem taşıyor. Aralarında Türkiye’nin önde gelen imalat ve hizmet şirketleri olmak üzere bugün dünyada pek çok şirket GE Dijital’in Akıllı Fabrika, Varlık Performans Yönetimi ve Veri Bilimi çözümlerini kullanıyor.

GE Dijital’in IoT için de özel bir çözümü bulunuyor. GE’nin binden fazla bilim insanı ve mühendisinin geliştirdiği teknolojik çözümlerin son halkası olan Predix Cloud platformu, dünyanın ilk endüstriyel internet platformu niteliğini taşıyor. Bu platform üreticilere üretim araçlarının her türlü verisini toplama, bulut bilgisayarlarda saklama, bu verileri analiz etme ve inovatif çözümler geliştirme imkânı sunuyor. GE’nin yazılım mühendisleri Predix platformunda; havacılık, enerji ve sağlık alanına yönelik yüzlerce yazılım üretti ve üretmeye devam ediyor. Ancak platform bu sektörlerle kısıtlı değil. Predix platformunu kullananlar, GE’nin güvenli veri transferi ve bulut depolama sistemlerini kullandıktan sonra büyük veri analizlerini yapabilen veya bu analiz sonuçlarına erişimi kolaylaştıran uygulamalar geliştirebiliyor. Bu açıdan bakıldığında Predix Cloud, “endüstriyel internetin Android veya iOS işletim sistemi” işlevini üstleniyor.

Predix Cloud ile Dijital İkiz

Predix Cloud, dijitalleşme ve otomasyon alanında benzersiz çözümler de sunuyor. Bunların arasında bina, tesis ve ekipmanlarının dijital ikizlerinin çıkarılması da bulunuyor. Bu kavram ile nesnelerin interneti uygulamalarından destek alarak fiziki varlıkların, süreçlerin, sistemlerin ve personelin dijital grafiklerinin çıkarılarak gerçek zamanlı olarak izlenmesi ifade ediliyor. Dijital ikizler, kurumların mevcut durumunun çözümlenip takip edilmesine, risklerin öngörülmesine, simülasyonlar geliştirilmesine ve süreçlerin iyileştirilmesine yönelik tahminler yapılmasına yardımcı oluyor.

Predix Cloud ile örneğin bir petrol rafinerisinin, bir enerji santralinin, bir otomotiv ya da beyaz eşya fabrikasının veya bir doğalgaz boru hattının dijital ikizi çıkarılabilir ve bu sayede tüm süreçler gerçek zamanlı olarak takip edilebilir. Üretim süreçlerindeki muhtemel arızalar, henüz oluşmadan tahmin edilip müdahale edilebilir. Üretim süreçleri tedarikçilerden, çevreden ve müşterilerden gelen veriye dayanarak gerçek zamanlı olarak optimize edilebilir.

Predix Cloud, özellikle KOBİ’lerin dijitalleşme ve yeni sanayi devrimini yakalamadaki güçlüğünü aşmada en büyük yardımcısı olabilir. Çünkü Predix sayesinde işletmeler pahalı altyapı ve yazılım harcamalarından tasarruf ederken verimliliklerini büyük oranda artıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.