NBA, Takıma GE Sağlık’ı Ekledi

28 Şubat 2017

66. NBA Yıldızlar Karması maçı geçtiğimiz haftalarda New Orleans’ta gerçekleşti ve kariyerlerinin zirvesindeki basketbolcular müthiş bir gösteri sundu. Bu basketbolcuların çoğu ise kariyerlerinin bir döneminde kemiklere aşırı yük binmesinden kaynaklanan kırıklar da dahil olmak üzere birçok sakatlık yaşamıştı ama bunların üstesinden gelmeyi başardılar. Nasıl mı? Tabii ki sağlık teknolojileri sayesinde.

Artık NBA ve GE Sağlık, özellikle kemik kırılmaları üzerine birlikte çalışıyor ve bu tür sakatlıkların sporcuların üzerindeki etkisini azaltmaya çalışıyorlar. Hatta bu ikili, bu konu üzerine araştırma yapıp erken teşhis, önleme çalışmaları ve iyileştirme teknikleri alanında yeni yöntemler bulan araştırmacılara 300.000 dolar ödül fonu ayırıyor. Çalışmaların ciddi bir başarı vaat etmesi durumunda ise bu fon 1,5 milyon dolara kadar yükselebilir.

Sol elde bir aşırı yüklenme kırığı. Bu tür kırıklar küçük olmasına rağmen sporcunun takvimini oldukça kötü etkiliyor ve daha sonra performans kaybı yaşatabiliyor. Ayakta oluşan aşırı yüklenme kırıklarının bazıları ise x-ray cihazları ile bile görüntülenemeyebiliyor. Sonuç olaraksa teşhis gecikiyor ve tedavi süresi uzayabiliyor.

GE Sağlık Başuzman’ı John Sabol, bu tür sakatlıkların sporcunun kariyerini bitirebilecek kadar önemli olduğunu belirtiyor ancak x-ray cihazları kırıkları sadece %15-20 oranında tespit edebilirken doğru tedaviyi uygulamak çok zor. Bu nedenle bu tür sakatlıklarda MR ve BT taramaları oldukça önemli. Bu sayede tedavi için yeterince bilgi sağlanabiliyor. Sabol, “Bu tür iş birliklerinin gelecekte sadece NBA için değil, bütün atletler ve sonunda herkes için fayda getirmesini umuyoruz.” diyor.

GE Sağlık ve NBA tarafından yapılan araştırma çağrısına buradan yanıt verilebiliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.