NASA’nın Yeni Oyuncağını Beklerken Sıkılmayın

15 Şubat 2017

NASA’nın 2018’de uzaya göndereceği James Webb teleskopuyla yeni bir tür ışık şovuna hazırlanmanın vakti geldi. Çok hassas olan bu teleskop uzaya gönderildiğinde Dünya’dan çok uzak bir noktada, Güneş’in yörüngesine yerleşecek. İnsan gözünün göremediği bir frekansta olan kızıl ötesi ışınlarla tarama yapacak olan teleskop, NASA’ya uzaya ve galaksilere dair yeni bilgiler gönderecek.

James Webb teleskopu hazır olana kadar NASA, 2018’e kadar bekleyebilelim diye bizlerle uzayda olan bitenleri paylaştı:

Fotoğraf: NASA

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)
üzerindeki astronotlar, Noel’de evlerinden uzaktaydı ama yine de bu kutlama yapmamak için bir sebep değildi…

Bir şömine olmasa da Noel’in bütün gereklilikleri Uluslararası Uzay İstasyonu’nda tam anlamıyla yapılmıştı. Bu kapı 50,000 mekanik parçadan oluşan üssün modüllerinden biri. Astronotlar burada deneyler gerçekleştirirken GE teknolojilerinden de yararlanıyor.

2005 yılında çekilen bu fotoğrafsa Noel’de sadece ağaçların süslenmediğini gösteriyor. Yıldızların ışığı ile pırıl pırıl parlayan bu yer, Dünya’dan 2,600 ışık yılı uzakta olan NGC 2264 kümesi.

Fotoğraf: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), F. Summers, G. Bacon, Z. Levay, and L. Frattare (Viz 3D Team, STScI)

Bu fotoğraf ise Hubble Uzay Teleskopu tarafından çekilen mavi bir küre. Bu nebulanın adı ise NGC 7635.

Bu parlak yer ise uzaydaki bir yeni yıl dileği değil, Güneş’ten 200 kat daha büyük olan bir yıldız. Bu yıldızın, yani RS Puppis’in yaydığı ışık ise Güneş’in yaydığının lümen birimine göre 17,000 katı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.