Mükemmel Türbin Kanatları Üretmek İçin Gereken Şey: Mükemmeliyet Merkezi

11 Ekim 2019

GE Yenilenebilir Enerji’nin iştiraklerinden olan LM Wind Power, tüm dünyadaki rüzgâr türbinleri için kanat üretiyor. LM Wind Power, 2017 yılında GE ile iş birliğine başladıktan sonraki ilk fabrikasını ise İzmir Bergama’da açtı. Bergama’daki bu fabrikada 450’ye yakın operatör görev yapıyor. 2020 yılına gelindiğinde ekibin 700 çalışana çıkarılması planlanıyor. Operatörler, her gün 60 metreden daha uzun rüzgâr türbin kanatlarını üretirlerken önemli olan iş güvenliğinin üst düzeyde olması ve üretilen kanatların en üst kalitede ve hatasız olması. Bu yüzden çalışanların yaptıkları işe hâkim olmaları çok önemli. Bu amaçla tüm LM Wind Power fabrikalarında olduğu gibi burada da operatörlerin eğitimlerini aldıkları bir Mükemmeliyet Merkezi var. Biz de sizler için Mükemmeliyet Merkezi’nin ne yaptığını, operatörlerin nasıl eğitimlerden geçtiklerini ve daha fazlasını LM Wind Power Bergama Mükemmeliyet Merkezi Koordinatörü Özgür Ertem ile konuştuk. Keyifli okumalar!

Özgür, yaklaşık 1,5 yıldır burada çalışıyor ancak Mükemmeliyet Merkezi ondan çok daha eski. Buradaki Mükemmeliyet Merkezi daha fabrikanın inşaatı tamamlanmadan önce, Bergama’nın merkezindeki eski bir tekstil fabrikasında çalışmalarına başlamış. Çünkü fabrika açıldığında kanat üretimine başlanması gerekiyor ve daha önce kanat üretiminde çalışmış operatörler bulmak da oldukça zor. Bu yüzden de ilk defa türbin kanadı üretecek mavi yakalı çalışanlara yapacakları işi önceden öğretmek gerekiyor. İşte bu noktada, Mükemmeliyet Merkezi fikri hayata geçiyor.

Burada verilen eğitim, LM Wind Power’ın dünyada toplam 15 fabrikasında yer alan diğer Mükemmeliyet Merkezleri ile aynı standartta. Verilen eğitimlerin konuları, kullanılan eğitim materyalleri, dersliklerdeki afişler, hepsi global olarak tek bir çatıdan kontrol ediliyor. Bu sayede de dünyanın farklı yerlerindeki fabrikalarda üretimde kalite standardizasyonu sağlanmış oluyor.

Mükemmeliyet Merkezi’nde, daha önce türbin kanadı üretimi hakkında hiçbir bilgisi olmayan operatör adaylarına tüm süreçler, kullanılan ekipman ve hammaddeler teorik olarak tanıtılıyor. Daha sonra da bu teorik bilgiler pratik yaptırılarak pekiştiriliyor.

Özgür, operatörlerin Mükemmeliyet Merkezi’nde yaşadıkları süreci şu şekilde özetliyor: “İşe alım sürecinde mülakatlardan geçen operatör adayları, 6 hafta süren bir eğitim sürecine katılıyorlar. Adaylara ilk hafta şirketin ve değerlerin tanıtılması, iş güvenliği ve departmanlar konusunda bilgi veriyoruz. Daha sonra tüm süreçleri adım adım teorik olarak anlatıyor ve bu eğitimin sonunda test sınavı yapıyoruz. Testi geçen operatör adayları pratik eğitim almaya başlıyorlar. Mükemmeliyet Merkezi içerisindeki uygulama alanında kanat üretiminin inceliklerini öğrenen operatörler, LM Wind Power Bergama Fabrikası’nın bir icadı olan ve tüm dünyadaki Mükemmeliyet Merkezlerinde kullanılan ‘mini türbin kanadı yapma’ yöntemi ile ilk kanatlarını daha işe başlamadan üretmiş oluyorlar. Kanatlar hakkında hiçbir şey bilmeyen operatörleri sadece 6 haftada üretime ciddi etkileri olacak kadar bilgili hale getiriyoruz ve görev yerlerine dağıtıyoruz. Zaman içerisinde üretimde bulunarak kazandıkları deneyim de eğitimlerinin geri kalanını oluşturuyor.”

Mini türbin kanadını gerçeği ile aynı aşamaları uygulayarak üreten operatör adayları, ilk kanatlarını daha işe başlamadan üretmiş oluyorlar.

Türbin kanadı üretiminin birbirinden farklı adımları var. Örneğin bir ekip kanadın ana gövdesini üretmekle uğraşırken, başka bir ekip iç omurgasını üretiyor. Mükemmeliyet Merkezi’nde eğitim alan operatör adayları tüm adımlar için aldıkları genel eğitimin ardından yerleştirecekleri departmanlar özelinde daha detaylı bir eğitim sürecine giriyorlar. Hangi bölümde çalışacakları; fiziksel durumları, geçmiş iş deneyimleri veya ekiplerdeki operatör açığı gibi parametrelere göre belirleniyor. Bu sayede belli bir görev için eğitim alan operatörler, tek bir alanda ustalaşıyor.

Operatör adayları eğitimlerini tamamlayıp kendi ekiplerine yerleştiklerinde, yani birer operatör olduklarında da eğitim bitmiyor. Üretilen türbin kanatları her aşamada test edildiği ve kusurlar belirlendiği için hangi ekibin hata yaptığı rahatlıkla tespit edilebiliyor. Özgür, “Eğer bir ekip bir hatayı düzenli olarak yapıyorsa bu ekibi o konuda tekrardan eğitime alıyoruz. Mükemmeliyet Merkezi’nde türbin üretiminde sıklıkla görülen hataların fiziksel örnekleri üzerinden anlatımlar yapıyor ve bunların tekrarlanmamasını sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca iş güvenliği kurallarına uymayan operatörlerden doğan bir iş kazası söz konusu olduğunda, kazaya karışan kişileri tekrardan iş güvenliği eğitimine sokuyor, bu sayede olumsuzlukların tekrar yaşanmamasını sağlıyoruz.” diyerek, Mükemmeliyet Merkezi’nin eğitim rolünün çalışma hayatı boyunca devam ettiğini anlatıyor.

LM Wind Power Bergama fabrikası, ağırlıklı olarak Bergamalı operatörlere istihdam sağlıyor. Bu aynı zamanda GE’nin global vizyonu olan “lokalizasyon” kavramının da bir yansıması oluyor. Ancak bu fabrika sadece yerel halka istihdam sağlamıyor. İŞKUR ile ortaklaşa yürütülen bir projeye ev sahipliği yapan Mükemmeliyet Merkezi, iş sahibi olmayan insanlara da operatörlük eğitimi vererek Türkiye’nin istihdamına ve işsizlik sorununun çözümüne de destek oluyor.

Operatör adayları sadece mini türbin kanatları üretmekle kalmıyor, gerçek bir türbin kanadı kesitini de eğitimleri sırasında üretiyorlar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.