Mükemmel Bir Fabrika İle Verimlilik Artışı -1-

28 Ağustos 2014

Michigan Chrysler Plant Celebrates Production Of 2015 Chrysler 200

Günümüzde istediğimiz anda insanlarla iletişime geçiyoruz, beğendiğimiz şeyleri satın alıyoruz ve kişisel hayatımızdaki hemen her şeyi kendimiz yönetebiliyoruz. Neden aynı becerileri fabrika ortamımızdan beklemeyelim?

Geçtiğimiz haftalarda Detroit’te 2014 Big M Konferansı gerçekleşti ki Motor Şehri’nde üretimin geleceğine odaklanılması da çok anlamlı.

Neden mi?… Daha önce üretimde büyüme ve verimlilik modeli olan modern montaj hattı burada keşfedilmiş ve tanımlanmıştı.

Bugün üretim hattı üretkenlik gücünü hayallerin ötesinde artırmayı vadeden “Dijital bant” ile yeniden tanımlanıyor. Sizce bu dijital entegrasyon ne ölçüde fark yaratabilir? Hesaplarımıza göre fabrikalarımız daha hızlı ve verimli olacak.

İşte beklenen sonuçlar:

* %20 daha hızlı bir ürün geliştirme döngüsü,

* Üretim ve tedarik zinciri verimliliğinde %20’lik bir iyileştirme.

Böylesi oranların üretim işlemleri üzerinde yaratacağı etkiyi anlamak için, GE gibi büyük bir şirket açısından bu oranın 500 milyon dolarlık bir tasarruf potansiyeli anlamına geldiğini göz önünde bulundurmak yeterli olacaktır. En ince tabirle, bu muazzam!

20. yüzyılda üretimde büyümenin başını çeken, makine ve araçlardaki gelişmeler olmuştu. Yakın zamanlarda üreticiler bunu daha akıllı süreçlerle ve sistem düzeyinde daha yaratıcı düşünerek fabrikalarından daha yüksek verimlilik elde ettiler. Örneğin, Toyota tarafından öncülüğü yapılan üretim ilkeleri, daha hızlı ve daha verimli ürün üretimi yöntemleri geliştirmenin getirdiği başarılara iyi bir örnektir.

İnternet Devrimi

21. yüzyılda internet devrimi ve yazılım ve bilişim teknolojisindeki kuantum ilerlemeler şimdiden tüketicilerin gündelik hayatlarını dönüştürmüş durumda. Mobil cihazlarımız sayesinde her yerde olabiliyor ve gerçek zamanlı olarak sayısız görevi yerine getirebiliyoruz. Arkadaşımızı arayıp akşama pizza yemek yemeyi isteyip istemediğini sorabiliriz, çocuklara mesaj çekip saat 18.00’de evde olmalarını söyleyebiliriz ve sıcak bir yaz gününde herkes işten eve dönmeden önce uzaktan klimayı çalıştırarak evi serinletebiliriz.

GE’nin verimlilik projeleri

GE, internetin gücünü ürünlerimize ve hizmetlerimize aktarmaya başladı bile… Sensörler vasıtasıyla ürünlerimizden veriler alıp bakım gerektirip gerektirmediklerini anlayabiliyoruz ki böylece onarım işlemleri önceden planlanabiliyor. Bir trenin azami yakıt verimliliğini sağlamak üzere nasıl sürülmesi gerektiğini optimize edebilecek yazılımları olan lokomotifler üretiyoruz. Hatta bir rüzgar santralindeki türbinlerimiz birbirleriyle etkileşime girerek veya “konuşarak” elektrik üretiminin koordine edilmesini ve daha verimli ve etkin biçimde temin edilmesini sağlıyor.

GE, şimdi İnternet’in ve dijital dünyanın gücünü üretim ortamlarımıza ve tedarikçilerimizin fabrikalarına getirerek tesislerimizin üretkenliğini artırıyor. Ürün tasarımcıları, sanal üretim mühendisleri, üretim sahası operatörleri ve tedarik zinciri ortaklarımızın akşam yemeğini planlamak üzere kendi ailemizle konuşurken olduğu kadar sorunsuz bir şekilde iletişim kurduğu bir ekosistem elde etmek istiyoruz. Bunun için gerekli teknoloji ve altyapı mevcut ama bir araya getirilip ilişkilendirilmesi gerekiyor. Üretimden anlayan herkesin bildiği gibi, “Bunu söylemesi kolay, yapması zor.” Hem bağlantılı hem de apayrı parçaların bir karışımından oluşan çok karmaşık bir sistemden söz ediyoruz.

GE olarak 21. yüzyılın fabrikasını hayalden gerçeğe nasıl dönüştürebileceğimiz konusunda çok kafa yorduk. Bunun için de dört farklı başlık belirledik.

  1. Sanal üretim
  2. Çok akıllı makineler
  3. Esnek fabrikalar
  4. Yeniden tasarlanabilen tedarik zincirleri

Bir sonraki yazımızda da bu konularda bugüne kadar bulduğumuz çözümlerden ve geleceğin iş yapış biçiminden bahsedeceğiz.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.