Mühendisliğin Peşinden Gitmeye Karar Veren Bir Kadın #NedenOlmasın?

14 Kasım 2018

GE, 2020 yılına geldiğimizde 20.000 kadın çalışana ulaşmayı ve bu sayede şirkette çalışan kadınlarla erkeklerin oranını eşitlemeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda GE Türkiye, daha fazla kadının teknik rollerde çalışabilmesi için BinYaprak ile iş birliği içerisinde, GE’nin kadın mühendislerinin ilham verici hikâyelerini paylaşıyor. Bugün size GE Enerji Servisleri Kıdemli Ticari Müdürü Özge Oğuzer’den bahsedeceğiz.

Özge 1978’de İstanbul’da doğmuş. Daha sonra mühendis bir burokrat olan babasının işinden dolayı Ankara’ya taşınmış, lise ve üniversiteyi orada okumuş. ODTÜ Kimya Mühendisliği’nde lisansını tamamlayan Özge, yüksek lisansını da mezun olduğu okulda yapmış.

Kimya mühendisi olan Özge, mesleğine Ankara’da, bir elektrik santralinde başlamış. Burada geçirdiği sürede kadın olduğu için müşteriler ve çalışma arkadaşları tarafından kendisine farklı bakıldığını hissettiği zamanlar olmuş ancak bilgi seviyesi ve işini iyi yapıyor olması sayesinde herkes tarafından hak ettiği saygıyı çok kısa sürede görmeye başlamış.

Özge, GE’de 9 yıldır çalışıyor ve Türkiye ve İsrail’deki enerji santrallerinde çalışan GE Gaz Türbinleri anlaşmalarını yönetip, müşterilerinin sorunlarını çözüyor. Bugün hala Türkiye, ve İsrail’deki müşterileriyle güvene dayalı ilişkilerini sürdürüyor ve onlara yeni kontratlar hazırlıyor.

Özge’ye göre kadınların öz güvenini etkileyen en önemli şey ekonomik özgürlükleri. Ekonomik özgürlüğe sahip olmanın, birey olmanın ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünen Özge’ye göre çalışmak bir kadın için önemli değil, zorunlu olmalı.

İş hayatında kadınların yükselme oranlarının erkeklerin gerisinde kalmasında az da olsa kadınların da suçunun olduğunu söylüyor Özge. Ataerkil toplumdan gelen yaşça büyük erkeğe saygı duyma paradigmasının iş hayatına da yansıdığını, bir ortamda yaşça büyük bir erkek çalışan yanlış bir şey söylese bile kadınların araya girip onu düzeltmekten çekindiklerini dile getiriyor. Bu durumun saygısızlıkla bir alakası olmadığını söyleyen Özge’ye göre kadınlar daha cesur olmalı, doğru bildiklerini söylemekten çekinmemeli ve asla geride durmamalı. Bu noktada yöneticilerin de çekingen görünen kadın çalışanlarını yüreklendirmeleri ve öne çıkmalarını sağlamaları çok önemli.

Özge ayrıca kadınların istedikleri ve yeterince emek verdikleri takdirde her şeyi elde edebileceklerini düşünüyor. Ve ekliyor; Ben yaparsam sen de yaparsın!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.