Mühendisler Uçuş Güvenliğinizi Nasıl Sağlıyor?

28 Ekim 2015

Türkiye Teknoloji Merkezi’nde geçtiğimiz yıll faaliyet başlayan ve dünyada bir ilk olan Kaplama Ana Laboratuvarı bulunuyor. Burada çalışan Türk mühendislerimiz, uçuş güvenliğini artırmak üzere uçak motorundaki kaplamaların uygun yöntemlerle test edilmesi için farklı test metodları üzerine çalışıyor.

Bir çöl fırtınasına yakalandığınızda uçak motoru kaplamasının uçuşun başarıyla sonlandırılabilmesi çok önemli bir yere sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Untitlesdasdfd

Merkezimizdeki Kaplama Laboratuvarı Lideri Erkan Kılıç, bizlerle üzerine çalıştıkları metodları ve bu laboratuvarın GE Havacılık açısından önemini paylaştı. Erkan ve sadece kadın çalışanlardan oluşan ekibi, GE Havacılık’ın kaplama konusunda sahip olduğu tedarik zincirindeki bütün firmaların uyumluluğunu sağlamak amacıyla birçok farklı test yöntemleri üzerinde çalışıyor.

weerw

Tedarikçi ve üreticinin farklı yöntemlerle kaplama testi yapmaları sonucu oluşan uyumsuzluklar performans değerlendirmelerinde farklılıklara neden oluyor. Mühendislerimiz, tüm tedarikçilerimiz arasında aynı kaliteyi, aynı ortak formu bulmak için kaplamanın iç yapısını inceliyor ve detaylarına ilişkin testler yapıyor, geliştiriyor. Bu sayede yaratılan teknolojiyi tedarikçileri ile paylaşarak ortak formu buluyor.

Gebze’de gerçekleştirilen test metodları ve sonuçları dünyada 20 ülkede 90’ ın üzerinde tedarikçiye ihraç ediliyor.

dsasdfsad

Uçakların farklı iklim ve hava koşullarında seyredebilmesi için uçak motoru kaplama türünün doğru seçilmesi ve uygulanması gerekir. Örneğin, çöl üzerinde seyreden bir uçak düşünüldüğünde, havadaki kum partikülleri uçağın motor parçalarında erezyona yani aşınmaya neden oluyor. Mühendislerimiz, uçak motoru kaplamalarını sertlik testlerinden geçirerek kaplamanın dış koşullara karşı dirençlerini ve mekanik özelliklerinin uygunluğunu kontrol ediyorlar.

asdfasdfadsfadsfdasfadsf

100’ den fazla uçak motoru kaplama yöntemi bulunuyor. İşte farklı kaplamalar için kontrollerin nasıl yapıldığına dair bilgiyi mühendisimiz Erkan Kılıç veriyor.

Türkiye Teknoloji Merkezi’ndeki Kaplama Ana Laboratuvarı’nda çalışan alanında uzman Metalurji ve Malzeme Mühendislerimiz yaptıkları çalışmalarla uçuş güvenliğini sağlama, tedarik zincirindeki firmaları geliştirme ve yerel inovasyona katkıda bulunmanın gururunu yaşıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.