Mucitler Anlatıyor: Tıp Alanında 3D Baskı Teknolojisinin Geleceği

24 Mayıs 2018

GE Sağlık’ın Wisconsin’deki İleri Teknoloji Üretim Laboratuvarı’nı yöneten Jimmie Beacham, bir yıl kadar önce sıra dışı bir talep aldı. Çalışma arkadaşlarından biri, kalbinin 3D baskısını yapıp yapamayacağını sordu. Beacham: “Kendisi, bir BT taramasına girmişti. Veri dosyasını bize getirdi. Biz de, “neden olmasın?” dedik.”

GE, BMW ve Oerlikon gibi firmalar, 3D baskı teknolojisini jet motorları, arabalar ve diğer makineler için parça üretmek amacıyla kullanıyor. Beacham’ın söylediğine göre yeni teknolojinin uygulamaları, devasa ölçekte ve son derece devrimsel bir nitelik taşıyor.

Paris’te, alanında tanınmış bir plastik cerrah, hastalık nedeniyle tahrip olmuş veya kazalarda ezilmiş kafataslarını 3D baskı ile üretilmiş implantlar kullanarak yeniden şekillendiriyor. Ortopedik implant üreticisi LimaCorporate kalça kalıpları basıyor, İngiliz firması Sutrue ise cerrahlar için kişiselleştirilmiş 3D baskılı aletler geliştiriyor.

GE Sağlık’ın Voluson ultrason sistemi, geçtiğimiz yıl dijital görüntüleri doğrudan 3D yazıcıya gönderebilen ve katman katman yazdırabilen ilk ultrason sistemi oldu.

GE Reports, Beacham ve GE Sağlık’ın İleri Teknoloji Üretim Başmühendisi Steven Abitz ile sektörün geleceği hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi.

GE Reports: 3D baskı ve diğer katmanlı üretim yöntemleri hızla gelişiyor. Yanınızda getirdiğiniz örneklerden bahseder misiniz?

Jimmie Beacham: Elimdeki kalp, çalışanlarımızdan birine ait. Bir BT taramasına girdi; çıkan veriyi aldı ve bize getirdi. Plastikten baskısını yaptık ve yapabileceklerimize örnek teşkil etmesi amacıyla saklıyoruz. Yanındaki obje, ultrason verileri ile üretilmiş bir cenin modeli. Tarayıcılardan verileri alıp, basılabilir bir dosya formatına dönüştürebiliyoruz.

GER: Faydaları nelerdir?

JB: 3D baskı birçok insana fayda sağlayabilir. Tarama süreci sonrasında hastalarıyla konuşan doktorlar, modeli kullanarak sorunun kaynağını görsel olarak anlatabilir ve konunun daha net anlaşılmasını sağlayabilir. Bu modeller, karmaşık ameliyatların planlama aşamasında cerrahlara yardımcı olabilir. Cerrahlar için zorluk yaratan konulardan biri, organ konumunun her insanda bire bir aynı olmamasıdır. Bu modeller sayesinde, bir organın sıra dışı bir açıya veya farklı bir şekle sahip olduğu durumlarda, doktorlar bunu önceden görebilir, hastanın vücuduna dalıp sorunu bulmaya çalışmak yerine önceden daha detaylı plan yapabilirler.

GER: Görüntüleme sistemleri için 3D baskıyla parça üretme konusunda da çalışıyorsunuz. Bunun uygulama alanları nelerdir?

Steven Abitz: Tipik olarak, son derece karmaşık düzenekler içeren uygulamalara bakıyoruz. Bazı durumlarda, ağırlığı azaltmamız da mümkün oluyor.. Örneğin, bir cihaz için Life Sciences birimimiz tarafından üretilen 3D baskılı bir parça, selefine kıyasla yüzde 80 daha az malzeme kullanıyor

GER: İnce bir bal peteğini andıran metal dikdörtgen bir parça da getirdiniz yanınızda. Bu nedir?

SA: Bu bir kolimatör. Bilgisayarlı tomografi sistemlerimizde radyasyonu filtrelemek için kullanıyoruz. Günümüzde, yaklaşık 200 adet küçük kırılgan tungsten plakayı elle yapıştırıyoruz.

GER: Çok zahmetli bir süreç olduğu belli.

SA: Öyle. Baskı çözümüne geçerek, montaj sürecinden tamamen kurtulmuş olduk. Tek malzeme olarak bastığımız için daha sağlam ve kaliteli bir bileşen elde ettik.

GER: 3D baskıyı başka ne için kullanıyorsunuz?

SA: Ürün, tasarım ve geliştirme süreçlerini hızlandırmak için kullanıyoruz. Aklınıza gelen herhangi bir tasarımı bir ya da iki günde basıp doğrudan test edebilirsiniz.

GER: Bize gösterdiğiniz 3D baskılı parçalar metaldi fakat bu parça antene benziyor. Bu nedir?

JB: Bu bir sensör, bunu “Doğrudan Yazım” makinemizde yaptık. 3D yüzeylerde elektronik baskı yapmamıza olanak tanıyor. Basılmış antenler, ısıtıcılar, sensörler ve farklı cihazlar gibi çok sayıda uygulama alanı mevcut.

GER: Karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

JB: Katmanlı üretim son derece yeni bir teknoloji ve mühendislerimizin bunu anlamalarını sağlamamız gerekli. Bu teknoloji, mühendislik mesleğini çok hızlı değiştiriyor. Bir mühendisin kariyerinde iki evre vardır diyebiliriz. Katmanlı üretimden öncesi ve katmanlı üretimden sonrası. İleriye baktığımızda, bileşenlerimizin neredeyse yüzde 70’i şu ya da bu şekilde katmanlı üretimden etkilenecek. Mühendislerimizin daha iyi tasarımlar ortaya çıkarma ve ürün geliştirme hızları artacak. Sırada daha çok şey var.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.