MR Teknolojisi Hız Kazandı

1 Mart 2017

Manyetik rezonans, yani MR makinasında beyin taramanızın alınması yaklaşık olarak yarım saat sürer. Birçok insan için bu sorun değildir çünkü bu işlem acısız ve ağrısız bir tarama sürecidir. Fakat kimileri için makinanın içine girmek klostrofobiyi tetikler ve makinanın içinde geçen her dakika onlar için sıkıntı verici bir sürece dönüşür. Özellikle çocuklar ve yaşlılara bu süre sonsuzluk gibi gelir.

GE Sağlık ve İsveçli yazılım şirketi SyntheticMR bu sorunu çözmek için bir araya geldi ve beyin taramalarını hızlandıracak bir yöntem bulmayı başardı. MAGiC adı verilen sistem, bütün taramayı altı dakika gibi rekor bir sürede bitirebiliyor.

Geleneksel tarama yöntemi, bir fotoğrafçının farklı ışıklarda aynı objeyi çekmesi gibi bir sisteme sahip. Farklı kontrastlara sahip bu görüntüler daha sonra radyologlar tarafından birleştirilerek detaylı bir görünüm elde ediliyor. Eğer doğru kontrast ilk seferde yakalanamadıysa işlem tekrarlanıyor. MAGiC içinse tek seferlik bir çekim yeterli oluyor.

MAGiC’in çalışma yöntemini şu şekilde düşünebiliriz: Fotoğrafçı fotoğrafı çektikten sonra odaklama, ışık gibi detayları istediği gibi değiştirebiliyor, bir modelle bir kere çalıştıktan sonra hiçbir nedenle çekimi tekrarlamasına gerek kalmıyor. Üstelik bunun için yeni bir makinaya da gerek yok çünkü MAGiC aslında bir yazılım. Devrimsel bir yazılım. Dolayısıyla geleneksel makinalar üzerinde kullanılabiliyor.

Şimdiden 100’ün üzerinde klinik MAGiC için sipariş verdi bile. GE’nin yeni makinalarında ise MAGiC kurulumu için daha kolay opsiyonların olması bekleniyor. Şu an için sadece beyin taramaları için kullanılabilen MAGiC gelecekte bir gün bütün uzuvlar için kullanılabilir hale geldiğinde bu tür taramalar herkes için kolay hale gelmiş olacak. GE’nin üç yıl önce sunduğu SilentScan yani sessiz tarama teknolojisi de düşünüldüğünde, sağlık teknolojilerinin geleceği dijitalleşmeyle birlikte insanların bu işlemlerdeki konforu ve rahatlığı için bir devrime doğru ilerliyor diyebiliriz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.