MR Görüntülemelerinde Tarama Süresi Kısalıyor!

24 Temmuz 2018

Herhangi bir yaralanma veya hastalık belirtilerinin araştırılığı manyetik rezonans (MR) sisteminde bir hastanın beyin, omuz, omurga veya diz taramasının yapılması yaklaşık yarım saat sürüyor. Bu süre, özellikle pediatrik, klostrofobik veya durumu ağır olan kişilerin cihaz içinde hareket etmeden durması için oldukça uzun bir zaman.

Tarama süresinin uzaması sadece hastalar için değil, incelemeyi gerçekleştiren klinisyen ve teknisyenler için de önemli bir sorun. İyonlaştırıcı radyasyon yaymayan MR, özellikle çocuk hastalar için tercih ediliyor ve sıklıkla beyin travması ve yumuşak doku ayrımı konusundaki en yüksek standart teknoloji olarak görülüyor. Fairfax Radiology‘den Dr. Melany Atkins’e göre bir hasta tarayıcıda ne kadar uzun süre kalırsa, hareket etme ve görüntü kalitesini etkileme olasılığı da o kadar yükselir. Eğer daha hızlı görüntüleme yapılabilirse daha fazla hastaya tarama yapılabilir.

HyperSense ile kas-iskelet uygulamalarında tarama süresi kısalıyor. 1.5Tesla MR sistemlerimiz ile çekilen örnek görüntüler.

Sektördeki ilk yüksek hızlı MR tarama tekniği olan HyperSense, tarama süresini %30-50 oranında kısaltabilir veya hasta ihtiyacına göre uzaysal çözünürlüğü artırabilir. GE Sağlık, uygulamayı şimdiden 1.5 Tesla, 3Tesla ve UW Madison gibi akademik kurumlarda klinisyenlerin beyin ve insan vücudunu her zamankinden daha iyi görmesini sağlayan en yeni ve güçlü  MR sistemleri üzerinde kullanıma sundu.

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Prof. Dr. Şükrü Mehmet Ertürk’e göre, GE Sağlık’ın HyperWorks yaklaşımı sayesinde radyologların işi artık daha kolay. Ertürk’ün HyperWorks’u anlattığı videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Beyin, baş ve boyun, omurga, kas-iskelet, abdomen ve pelvis sekanslarının birçok 3D uygulamasında kullanılabilen yenilikçi yazılım uygulaması, şimdiden hasta deneyimini değiştirdi ve eski teknolojinin yapamadığı şekilde klinisyenlere kaliteli görüntüler elde etme imkânı sağladı. Dr. Atkins bunu şu şekilde açıklıyor: “HyperSense‘den önce MR tarama süresi sorununu çözen hiçbir uygulamayla karşılaşmadık. HyperSense‘i nöroloji, omurga, tüm vücut, rektum kanseri evrelemesi, pelvis tümörleri ve daha birçok alanda kullanıyoruz.”

GE Sağlık laboratuvarlarındaki araştırmacılar ve mühendisler, HyperSense‘i geliştirmek için yaklaşık on yıldır MR araştırma topluluğunda kullanılan bir görüntüleme tekniğini kullandılar. İsminden de anlaşılacağı üzere Compressed Sensing (Sıkıştırılmış Algılama – CS), MR’da veri toplama hızında büyük bir artış sağlamış, ancak tarama süresinin kısaltılması veya çözünürlüğün artırılması için henüz bu şekilde kullanılmamıştı.

Atkins, “Bunu büyük bir puzzle içerisinden bir parçayı almak gibi düşünebilirsiniz. Bu parçaya bakarak diğer parçaların nasıl görüneceğine dair varsayımlarda bulunabilirsiniz, böylece puzzle tamamlanmadan önce nasıl göründüğünü anlayabilirsiniz.” diyor.

Yenilikçi yazılım uygulaması olan HyperSense; beyin, baş ve boyun, omurga, kas-iskelet, abdomen ve pelvis sekanslarının bir çok 3D uygulamasında kullanılabilir.

Daha hızlı tarama, hastaların tarayıcıda daha az kalması anlamına geliyor. Ayrıca bu, klinisyenlerin ve hastanelerin verimliliğini artırmaya da yarayacak. Tarayıcıların etkin şekilde kullanımı, mevcut sağlık hizmetleri ortamındaki zorluklar göz önüne alındığında önemli ölçüde tasarruf anlamına geliyor.

Çoğu zaman, tarayıcıyı kullanan uzmanların yeni görüntüleme tekniklerinin nasıl kullanıldığını anlaması için fazladan bir sürü eğitim alması gerekir. Atkins, “Teknisyenlerimiz bu teknolojiyi çok sevdi, yazılımın kullanımı çok kolay ve fazladan bir şey düşünmek ya da eğitim almak gerekmiyor.” şeklinde yorum yaptı.

2016 sonunda tanıtılmasından bu yana HyperSense ile bugüne kadar dünya çapında 10.000’den fazla inceleme yapıldı ve bu sayı her geçen gün hızla artıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.