Minnies 2019 Kazananı GE Sağlık’ın AIR Koil Teknolojisi Oldu!

1 Kasım 2019
AIR radyofrekans koilleri

Çoğu zaman Minnies‘in En İyi Yeni Radyoloji Cihazı kategorisindeki kazananlar, yeni bir MR tarayıcısı veya bir radyasyon terapisi sistemi gibi kapsamlı sistemler oluyor. Ancak bu yıl birinciliği kazanan bir koil tasarımı oldu: GE Sağlık‘ın adaptif görüntüleme alıcısı (AIR) esnek MR radyofrekans (RF) koilleri. GE‘nin ürettiği AIR teknolojisi koillerin detaylarına önceki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Koiller, geleneksel RF koillerine göre %60 daha hafif ve hastaların etrafına sarılacak kadar esnek olduğundan daha rahat pozisyonlarda tarama işlemi gerçekleştirilmesini sağlıyor. Ödül kategorisine girmesi de koillerin yeni tasarımlarının hasta bakımı üzerindeki potansiyel etkisini ortaya koyuyor.

GE’nin Manyetik Rezonans Görüntüleme Birimi Başkanı ve CEO’su Eric Stahre‘ye göre, konvansiyonel “vücut zırhı” tarzı koiller esnek olmadığı için tarama sırasında hastaların çekiminin rahatsız pozisyonlarda yapılmasına sebep oluyordu. Geleneksel koillerin yol açtığı bu rahatsızlığı giderme çabasının bir sonucu olarak AIR Koiller ortaya çıktı. GE, mevcut RF koilleri geliştirirken sadece hastaların rahatına odaklanmadı. Aynı zamanda, mevcut RF koilleriyle birlikte kullanılan bakır telin esnek olmayışı ve koil üzerindeki sinyallerinin diğer koil elemanlarına çok yakın konumlandırılmaları durumunda bozulma eğilimi olmak üzere iki spesifik konuyu da iyileştirmeyi hedefledi.

GE, AIR koillerinin arkasındaki teknolojiyi titizlikle koruyor; ancak koillerin bakırdan ziyade kablolarda kullanılan, bir gürültü azaltma tasarımı türü olan artırılmış kapasite girişi iptali (INCA) teknolojisine dayandığını açıkladı. Bunun sonucunda son derece esnek ve performansı düşürmeden diğer koillerle üst üste bindirilebilen bir RF koili ortaya çıktı.

Stahre, yeni AIR koili teknisyenlere verdiklerinde hastayı en rahat olacakları biçimde konumlandırabileceklerini söylüyor. “Tam esnekliğe sahip olmasına rağmen sinyal kaybı yaşanmıyor. Bu sayede, harika görüntü kalitesi elde ediyorsunuz ve hastanız tetkik esnasında rahat ediyor.”

Hasta konumlandırmasını daha da basitleştiren bileşen, koillerle kullanılabilen AIR Touch yazılımı. Bu yazılım referans tarama yapıldıktan sonra, çalışma esnasında hangi koillerin kullanılması gerektiğini otomatik olarak belirliyor ve bu bilgileri teknisyenlere iletiyor.

GE, AIR koillerini 2018 sonbaharında değerlendirmeleri için iş ortaklarına göndermeye başladı. Ardından yeni cihazı RSNA 2018’de halka açık olarak tanıttı. Ürün olarak da kısa bir süre sonra sevkiyata başladı.

İlk AIR koiller, 30 kanallı bir anterior array koili, 21 kanallı çok amaçlı büyük bir koil ve 20 kanallı çok amaçlı bir orta boy koil seçenekleriyle sunuluyor. Şirket yakın zamanda prototip olarak bir pelvik koil, bir brakiyal-pleksus koili ve özel girişimlere yönelik bir koil çıkardı. Şu anda, radyasyon onkolojisi için optimize edilmiş bir AIR koili üzerinde çalışıyor. Stahre, “Yeni ve farklı tasarımlar yapma konusundaki sınırımızı, bizim ve müşterilerimizin hayal gücü belirliyor.” diyor. “Yani burada sınır yok, daha yeni başlıyoruz.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.