Minik Kalplerin Sağlığı Yeni Yazılıma Emanet

6 Şubat 2018

Barselona’daki Vall d’Hebron Hastanesi’nin pediatrik kardiyoloji bölümünün başkanı Dr. Ferran Rosés i Noguer, son on yılını minik hastalarının kalplerini daha sağlıklı hale getirmek için yeni yöntemler bulmaya adadı. Bu on yılın ardından bulduğu yeni ultrason yazılımı ise David gibi doğuştan kalp kusurlarıyla doğan minik hastalarının tedavisinde devrim yarattı.

David, doğumundan çok kısa süre sonra kalp ameliyatı geçiren minik bir hasta. Ameliyat sırasında kalp kapakçılarından biri sızıntı yapmaya başladı. Kalp yetmezliği semptomları gösteriyordu ve bu yüzden doktorlar onu hastaneden taburcu etmedi. Yaşı çok küçük olduğu için uygulanabilecek tedavileri kapsamlı bir şekilde değerlendiren doktor ekibi, kalbine yeni bir kapakçık yerleştirmeye karar verdiler.

Ameliyat son derece başarılı geçmişti ve her şey yoluna girmiş gibi gözüküyordu. Ancak birkaç gün sonra Kardiyak Yoğun Bakım Servisi’nde işler kötüye gitmeye başladı. David’in ateşi çıkmaya başlamıştı ve enfeksiyon belirtileri gösteriyordu. Rosés, David’in kalbini daha yakından incelemek için GE Sağlık’ın Vivid E95 ultrason sistemini, kendi geliştirdiği yeni ve güçlü yazılımla birlikte kullandı. Görüntü kalitesi ve çözünürlüğü üst düzeydi. Bu sayede kalbi daha önce hiç görmediği gibi görebildi. Rosés gördüğü görüntüden “Sanki birisi içeride ışıkları açmış gibiydi” diye bahsediyor.

Peki, görüntü nasıl bu kadar net olabildi? Geliştirilen yazılım sayesinde ultrason cihazı standart yazılıma göre saniyede 300 kare daha fazla görüntü gösteriyordu. Bu öylesine fark yaratıyordu ki doktorlar ultrason cihazıyla kalbe giden hücreleri bile görebiliyordu.

Rosés, yazılım yardımıyla geliştirilmiş ultrason cihazı ile David’in kalp kapakçığının tıkanıp tıkanmadığını veya enfeksiyon kapıp kapmadığını rahatlıkla görebiliyordu. Yeni takılan kapakçığın kan akışını kısıtlaması kalıcı kalp hasarına veya yeni bir karmaşık kalp ameliyatına neden olacağından bunu net bir şekilde görmenin başka bir yolu da yoktu. Kalp, özellikle de bu yaştaki hastalarda her istediğinizde açıp bakabileceğiniz bir organ olmadığı için bu derece gelişmiş ultrason cihazları doğru tanı konulmasında önemli bir rol oynuyor.

Görüntüleme sonucu hem Rosés’in hem de David’in ailesinin içini rahatlattı. Kan akışı normaldi ve herhangi bir enfeksiyon belirtisi görünmüyordu. David’in durumu artık iyiye gidiyor, ancak hala görüntülenmeye devam ediyordu.

Bu makine sadece David’in hayatını kurtarmaya etki etmedi. Kalp yetmezliği olan bir kız çocuğuna kalp pili yerleştirirken de bu yeni teknolojinin büyük yardımı oldu. Kalp pili takılırken genç hastanın kalbinin dört odacığının üçüne tel yerleştirilmesi gerekiyordu. Kalbi daralmaya zorlayan tellerin mükemmel senkronizasyonda olması ve kasların üzerinde kalbi yırtacak kadar gerginlik oluşturmaması bu ameliyatın en önemli amacıydı. Yeni teknolojinin mükemmel doku tanımı sayesinde teller mükemmel şekilde yerleştirildi, testleri yapıldı ve kalp pili gerçek zamanlı olarak ayarlanabildi.

Rosés, bu yazılımın ileriki versiyonlarıyla birlikte karmaşık kalp hastalıklarını rahatlıkla tedavi edebileceğine inanıyor. Artık doktorlar daha önce görmedikleri şeylere bakmak için zaman harcayabilecekler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.