Minds + Machines: Geleceğin Endüstriyel Çözümleri – III

4 Aralık 2017

Önceki yazılarımızda GE Dijital’in, ABD’nin San Francisco kentinde düzenlediği Minds+ Machines konferansında tanıttığı endüstriyel internet alanındaki en yeni ürün, hizmet ve çözümlerini aktarmıştık. Yazımızın bu bölümündeyse M+M Konferansı’nda öne çıkan GE’nin yeni iş kolu GE Additive’in öncülüğünde gelişen katmanlı imalat alanındaki en yeni gelişmeleri aktarıyoruz.

Yeni Teknoloji Devrimi: Katmanlı İmalat

M+M Konferansı’nda duyurulan iş birliklerinden biri de GE Katmanlı İmalat ile tıp teknolojileri şirketi Stryker arasındaki üç boyutlu üretim ortaklığıydı. Bu iş birliği çerçevesinde Stryker’ın dünya genelindeki tedarik zinciri operasyonları için yeni katmanlı makineler ve malzemeler geliştirilecek. Stryker’ın Küresel Tedarik Zincirinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hohn Haller şunları söyledi: “GE’nin uzmanlığı karşımıza yeni fırsatlar çıkaracak. Bu iş birliği, katmanlı imalat yolculuğumuzu hızlandırarak daha kaliteli sağlık hizmetleri sunma misyonumuzu destekleyecek.”

GE Katmanlı İmalat Genel Müdürü Mohammad Ehteshami de GE ve Stryker’ın ortak bir vizyona sahip olduğunu, her iki şirketin de katmanlı tasarım ve imalatın dönüştürücü gücünün farkında olduğunu belirtti.

İnsanların hızla benimsediği ve hayatımızda geniş bir alana giren, hızlı prototipleme ve üç boyutlu baskı (3D Printing) yöntemi olarak etkin bir şekilde kullanılan teknolojilerin endüstri ile entegrasyonuna Katmanlı İmalat (Additive Manufacturing) adı veriliyor. Katmanlı İmalat sayesinde, tasarımda büyük bir esneklik sağlanıyor, üretimi mümkün olmayan ya da güç olan parçalar 3 boyutlu yazıcı yardımıyla kısa sürede kolaylıkla üretiliyor.

İlk olarak uzayda yedek parça gereksinimlerini gidermek ve parça üretmek amaçlı başlayan katmanlı imalat süreci, son yıllarda aşırı hızlı gelişerek hayatımızın önemli alanlarına yayıldı. Çok çeşitli endüstrilerde, sınırsız faydalar sağlayan bu teknolojilerle inovasyon ve tasarımın sınırlarını zorlamak mümkün hale geldi.

Geleceğin üreticileri, rekabet güçlerini koruyabilmek, yatırımcıları için değer yaratabilmek ve hem müşterileri hem de diğer paydaşlar için tercih edilen iş ortağı olmaya devam edebilmek için üretim yöntemlerini geliştirmeleri gerekiyor. Bu kapsamda, enerji ve kaynak verimliliği ile teknolojik değişimlere adapte olarak ilerlemek durumunda kalacaklar. Enerji verimliliklerini artırmak ve malzeme maliyetlerini düşürmek için aktif şekilde yeni enerji kaynakları, malzemeler, işleme teknolojileri ve lojistik stratejileri aranıyor, deneniyor ve uygulanıyor. Üretim süreçlerine akıllı teknolojileri entegre eden şirketler, enerji sarfiyatında orta ve uzun vadede azalmalar elde etmeyi planlıyor. Bunun yanında dijital üretime geçişin ve özellikle 3D baskı gibi katmanlı imalat tekniklerinin enerji sarfiyatını asgariye indirmede ve atıkları azaltmada kilit rol oynaması bekleniyor.

LEAP Uçak Motoru
GE’nin katmanlı imalat teknolojileri sayesinde jet motoru parçaları dahi üç boyutlu baskı ile üretilebiliyor.

Bu alanda öncü şirketlerin başında gelen GE, jet motoru parçalarını üç boyutlu baskıyla üretecek teknolojik yetkinliğe ulaşmış durumda. Konvansiyonel yöntemlerle birçok alt parçadan oluşan LEAP motorunun yakıt enjeksiyonu artık 20 yerine 1 parçadan üretilebiliyor. Böylece parçanın ağırlığı yüzde 25 oranında düşüyor ve yakıt tasarrufu sağlayarak endüstrinin karbon ayak izini küçültüyor. Parçanın dayanıklılığının eskisine göre dört kat artması ise bakım aralıklarının uzamasını ve bakım maliyetlerinin düşmesini sağlıyor.

Katmanlı İmalat teknolojilerini; havacılık iş kolunda, gaz türbinleri ya da jet motorlarında kullanılmak üzere geliştiren GE, 2016 yılında katmanlı imalat alanında faaliyet gösteren Arcam ve Concept Laser şirketlerini satın alarak pazarın yüzde 20’sini ele geçirdi. Şu anda GE Katmanlı İmalat adıyla kurulan yeni iş kolu tarafından yürütülen katmanlı imalatın uzun vadede 75 milyar dolarlık bir pazar oluşturması öngörülüyor.

GE Additive
Metal tozundan parça üretimi yapan lazer yazıcı.

2020’ye kadar 1 milyar dolarlık bir iş hacmi yakalamayı hedefleyen GE, bu çerçevede araştırma ve geliştirme faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Bu çerçevede son olarak dünyanın metal tozundan parça üreten ve lazerle çalışan en büyük 3D yazıcısı GE tarafından geliştirildi.  Makine, jet motoruna ait yapısal bileşenleri ve tek koridorlu uçak parçaları için uygun olan havacılık parçalarını üç boyutlu olarak üretecek. Ayrıca otomotiv, elektrik, petrol ve gaz endüstrilerindeki üreticiler tarafından da kullanılabilecek.

Katmanlı İmalat teknolojisi, enerji sektörü için de önemli imkânlar sunuyor. Bu yöntemde imal edilecek parçalar mevcut üretim teknolojisinin aksine parçadan eksiltme yapılarak değil, üst üste ekleme yöntemi kullanılarak üretiliyorlar. Söz konusu teknolojiyi, örneğin gaz türbin imalatında kullanmak mümkün. Ayrıca daha esnek olan bu üretim teknolojisi ile talep edilmesi halinde yedek parça da temin edilebiliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.