Minds + Machines: Geleceğin Endüstriyel Çözümleri – II

27 Kasım 2017

GE Dijital’in ABD’nin San Francisco kentinde düzenlediği Minds + Machines Konferansı, dijital endüstrinin en yeni gelişmelerine ve GE’nin bu alandaki devrim niteliğindeki en yeni hamlelerine ev sahipliği yaptı. Yazımızın ikinci bölümünde bu önemli konferansın ana temaları ve bu yıl pazara sunulan yeni GE uygulamalarını anlatacağız.

Minds + Machines Konferansının Ana Temaları

Bu yılki konferansta ele alınan ana temalar şunlar oldu:

* Varlık Performans Yönetimi: Arızaları ortaya çıkmadan önlemek güvenli, verimli, çevik ve kârlı bir operasyonun kilit noktası. GE’nin geniş Varlık Performans Yönetimi portföyü ekipmanların dayanıklılığını, emreamadeliğini, verimliliğini artırırken, riskleri azaltıyor, maliyetleri optimize ediyor.

* Saha Servisleri: Saha Servis Yönetimi dijital endüstriyel dönüşümün merkezinde yer alıyor. Servis hizmetinin sensörlerle ve endüstriyel nesnelerin interneti platformlarıyla entegre edilmesi, maliyetleri düşürürken verimliliği, müşteri memnuniyetini artırıyor, yeni gelir kaynakları yaratıyor.

* Predix: GE’nin endüstriyel nesnelerin interneti platformu Predix, endüstriyel kurumların varlıklarını birbirine hızlı ve güvenli şekilde entegre etmesine, veri toplamasına ve analiz etmesine, kendi uygulamalarını geliştirerek çalıştırmasına olanak tanıyor.

* Endüstriyel İnternet Veri Yönetim ve Analizi: Dijital ikizler varlıkların ve operasyonların daha iyi anlaşılmasını, optimize edilmesini ve faaliyet, karar ve planların sonuçlarının öngörülmesini sağlıyor.

* Akıllı Entegre Ürünler: Bağlantı ve veri, yaşadığımız dünyayı dönüştürüyor. Rekabet avantajı yakalamak isteyen üreticiler de yeni nesil akıllı entegre ürünler sunmak üzere endüstriyel internete yöneliyor. Bu sayede fonksiyonel becerilerini artırıyor, hizmetlerini geliştiriyor ve müşterilerinin ürünlerini nasıl kullandığına dair veri destekli bilgiler ediniyorlar.

* Endüstriyel İnternet Mimarisi ve Uygulama Geliştirme: Predix platformu üzerinden müşterilerin özel ihtiyaçlarına yönelik uygulamalar geliştirmek çok daha kolay bir hale geliyor.

* Endüstriyel Kontrol ve Edge Computing: Endüstriyel nesnelerin internetinin, nesnelerin internetinden en büyük farkı veri destekli çözümlerdir. Endüstriyel ortamların gerçek zamanlı gereksinimleri ve dağınık yapısı merkezi bir kontrol sistemi yerine dağınık bir uygulama mimarisi gerektiriyor.

Pazara Sunulan GE’nin Yeni Ürünleri

Ana sahnede birçok önemli konuşma gerçekleşirken, asıl hareketlilik teknoloji salonunda yaşandı. Katılımcılar petrol ve doğal gazdan enerjiye, sağlıktan ulaşıma, havacılıktan madenciliğe dek birçok alanda, ihtiyaçlarının çözümüne yönelik geliştirilen uygulamaları tanıma fırsatı buldu.

Konferansta sunulan GE’nin yeni ürün ve hizmetlerinden bazıları ise şunlardı:

Predix Edge, müşterilerin bağlantı, gizlilik ve yasal düzenlemeler gibi alanlarda kısıtlamalarla karşı kaşıya olduğu ortamlarda verileri takip etmelerine ve analiz etmelerine olanak tanıyor. Predix Edge Manager ile müşteriler çok sayıda edge cihazını tek bir konsoldan yönetebiliyor. Predix Machine mikro hizmet bazlı uygulamaların müşterinin sanal veri merkezi altyapısında çalışmasını sağlıyor. Predix Complex Event Processing çözümü ise çok daha hızlı ve etkin analiz olanağı getiriyor.

Yeni Operasyon Performans Yönetimi Çözümleri, endüstriyel şirketlerin süreçlerini optimize ederek kârlarını artırmasını sağlıyor. Yeni çözüm, gerçek zamanlı verileri, tarihsel verileri ve gelişmiş analiz sistemlerini kullanarak müşterilerin daha sağlıklı operasyonel kararlar vermesine, planlanan operasyonlardan sapma olup olmadığını anında öğrenmesine olanak tanıyor. Bu çözümleri kullanan bir madencilik şirketi üretimini yüzde 5,5 artırırken enerji tüketimini yüzde 2 azaltabiliyor.

Geliştirilmiş ServiceMax uygulaması ile servis sağlayıcılar verileri aynı cihazda kurulu üçüncü parti mobil uygulamalarla da paylaşabiliyor. Yine yeni geliştirmelerle müşteriler birbiriyle bağlantılı görevler doğrultusunda saha hizmetleri yönetim takvimlerini optimize edebiliyor.

Predix Studio ile şirketler kendi endüstriyel uygulamalarını çok daha kolay bir şekilde geliştirebilecek. Predix Studio ile yazılım deneyimi olmayan uzmanlar bile yapay zekâ ve makine öğrenmesinin sistemlerini kullanarak rahatlıkla yeni uygulamalar geliştirebilecek.

Digital Twin Analytics Workbench (Dijital İkiz Analiz Çalışma İstasyonu) ile dijital ikiz çözümlerini benimseyen şirketlerin sayısı artacak. Dijital İkiz Analiz Çalışma İstasyonu çözümü, bir dizi algoritma ve şablon kullanarak şirketlerin kendi dijital ikizlerini geliştirmesini kolaylaştıracak.

GE’nin dijital endüstriyi geleceğe taşıyan kapsamlı çözüm ekosistemi de teknoloji salonunda sergilendi. İnovasyon koridorunda ise yeni girişimler yenilikçi fikirlerini sergileme olanağı buldu. Teknoloji salonunun merkezinde ise endüstri dünyasının kanaat önderlerinin, yazılımcıların ve GE yöneticilerinin online ortamda canlı röportajlar verdiği Sosyal Stüdyo vardı.

Appathon

Bu yıl ilk kez düzenlenen Appathon’a (Uygulama Maratonu) 100 yazılımcı katıldı. Ekiplere endüstriyel veriler, Intel nesnelerin interneti uygulamaları ve Predix mikro hizmetleri verilerek, günümüz endüstri dünyasının somut sorunlarına çözüm getiren uygulamalar geliştirmeleri istendi. Ekipler iki gün gibi kısa bir süre içerisinde çalışır halde prototipler geliştirerek katılımcılara tanıttı.

Gelecek hafta Minds + Machines: Geleceğin Endüstriyel Çözümleri yazı dizimizin 3. bölümünde, M&M Konferansı’nda öne çıkan GE’nin yeni iş kolu GE Additive’in öncülüğünde gelişen katmanlı imalat alanındaki en yeni gelişmeleri aktarıyor olacağız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.