Minds + Machines: Geleceğin Endüstriyel Çözümleri I

20 Kasım 2017

GE Dijital’in ABD’nin San Francisco kentinde düzenlediği Minds + Machines konferansı, dijital endüstrinin en yeni gelişmelerine ve GE’nin bu alandaki devrim niteliğindeki en yeni hamlelerine ev sahipliği yaptı.

60’a yakın ülkeden gelen 3500 katılımcıya ev sahipliği yapan konferans kapsamında 200 oturum düzenlendi. Bugüne dek düzenlenen en yüksek katılımlı ve en yoğun konferansta üst düzey yöneticiler, yazılımcılar ve analistler dijital endüstrinin bugününü ve geleceğini masaya yatırdı, en yeni teknolojileri ve inovasyonları tanıttı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan GE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su John Flannery dijital dönüşümün gelişimini şu sözlerle anlattı:

“30 yıl önce, 1987 yılında girdiğim şirket, dünyayı daha iyi bir yer haline getiren makineler yapıyordu. Bu süre zarfında dünya inanılmaz derecede değişti ve endüstri dünyası da buna paralel olarak bir dönüşüm gerçekleştirdi. Artık her şey makinelerden ibaret değil. Yazılımları ve hizmetleri bir araya getiren dijital çözümler yeni iş modelleri ortaya çıkardı. Artık her şey çok farklı. Dijital projeler, bilgi işlem departmanları tarafından yürütülen projeler olmaktan çıktı. Makineler, insanlar, yazılımlar, tedarik zincirlerinin tamamen birbirine entegre hale geldiği bir dijital dönüşüm söz konusu.

Minds + Machines 2017

Evet, kolay değil, ancak bu endüstri dünyası açısından bir ölüm kalım meselesi. Bu noktaya hızlı bir şekilde ulaşmamız gerekiyor çünkü bunu başarmak dünya açısından büyük önem taşıyor. Burada uç noktalara dair marjinal değişimlerden söz etmiyoruz. Endüstrilerde ve insanların yaşamlarında anlamlı değişiklikler yaratacak bir dönüşümden söz ediyoruz. Dünyaya enerji sağlamanın, hastaları iyileştirmenin, ekonomiyi büyütmenin, insanları ve yükleri güvenli ve verimli bir şekilde taşımanın yeni yollarından…

En büyük amacım; iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin dijital açıklarını kapatarak bu dönüşüm yolculuğuna çıkması. Neyse ki bu konuda iyi bir iş ortağınız var. GE, zorlu işlerin nasıl başarılacağını çok iyi biliyor. Bunu 125 yıldır yapıyoruz.”

Kültürel Dönüşüm

Bu dönüşüm yolculuğunun en önemli ayaklarından birini oluşturan kültürel dönüşüm de konferansta ele alınan konular arasındaydı. Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı eSağlık Genel Direktörü Ahmed Balkhair, Los Angeles Limanı Direktörü Gene Seroka, Harvard İşletme Okulu profesörü Linda Hill ve Emirates Grup Dijital ve İnovasyon yöneticisi Christoph Mueller’in konuşmacı olarak katıldığı paneli yöneten GE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Beth Comstock şunları söyledi: “GE olarak ‘Tüm makinelerimizi dijitalleştirelim’ dedik. Bunu yaptığımız sırada da öncelikle bizim dijitalleşmemiz gerektiğini, çalışma biçimimizi dijitalleştirmemiz gerektiğini anladık.”

İnovasyon Ortaklığı

Ana temanın dijital dönüşüm olduğu konferansta spotların yazılımlara dönmesi elbette şaşırtıcı değildi. GE’nin Apple’la yürüttüğü iş birliği ve iOS için geliştirilen yazılım arayüzleri konferansın en çok ses getiren haberlerinden biriydi. Özellikle iOS için geliştirilen, iPad ve iPhone üzerinden yeni ve kullanıcı dostu endüstriyel nesnelerin interneti uygulamaları geliştirilmesine olanak veren yeni Predix yazılım geliştirme kiti büyük beğeni topladı.

Apple CEO’su Tim Cook, havacılık, üretim, sağlık ve enerji gibi alanlarda zengin bir inovasyon geçmişine sahip GE ile gerçekleştirdikleri iş birliği ile GE’nin Predix platformunun iPhone ve iPad’in yalınlığıyla birleşerek endüstriyel dünyada çalışma şeklini değiştireceğini söyledi.

GE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su John Flannery de Apple ile yaptıkları iş birliği sayesinde yazılımcılara kendi Endüstriyel İnternet uygulamalarını geliştirme fırsatı sunduklarını anlattı: “Müşterilerimizin mobilite ihtiyacı giderek artıyor. Apple ile iş birliği yaparak endüstriyel şirketlere, Predix platformundaki öngörülebilir veri ve analizlere iPhone ve iPad üzerinden her an, her yerde ulaşma olanağı veriyoruz.

Bu uygulamalar operatörlerin donanımlarının ve operasyonlarının performansını daha rahat takip etmesini sağlayacak. Örneğin, bir teknisyen iPhone’undaki Predix uygulaması sayesinde olası sorunlardan haberdar olacak ve gerekli verilere anında ulaşarak uzaktaki ekiplerle bakım ve onarım konusunda iş birliği yapabilecek. Bu endüstriyel uygulamalar sayesinde bilgi akışı hızlanacak, plansız arızalar minimuma inerek tasarruf sağlanacak.

Satya Nadella

Konferans kapsamında Flannery ve Microsoft CEO’su Satya Nadella da bir araya geldi. İkili GE ve Microsoft’un Predix ve Azure platformlarının entegrasyonu konusundaki çalışmalardan söz etti. GE müşterileri bu çalışmaların meyvelerini birkaç ay içerisinde almaya başlayabilecek. Predix-Azure entegrasyonu, yeni fonksiyonlar geliştirmekten çok, müşterilere tüm cihazlarla uyumlu bir ürün sunabilmek hedefini taşıyor.

Yazımızın ikinci bölümünde Minds&Machines’in ana temaları, GE’nin hayata geçirdiği en son endüstriyel çözümler, ürünler ve hizmetleri anlatıyor olacağız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.