Meydan Okuma: Bir Startup’a Jet Motoru Satmak

11 Ekim 2016

Dünyanın en büyük şirketlerine jet motorları, lokomotifler, gaz ya da rüzgâr türbinleri ve daha birçok farklı ürün satan bir şirket bir startup’la hangi ortak paydada buluşabilir? GE ve daha birçok dev şirket bu sorunun cevabını vermek ve geleceğin dev şirketlerine dönüşecek startup’larla deneyimlerini paylaşmak için GE’nin de sponsor olduğu 6-10 Ekim’de gerçekleşen Startup İstanbul etkinliğindeydi.

cuz0dvlweaafcpj

Dünyanın her yerinde binlerce startup yeni idealler ve hayallerle girişim macerasına başlıyor. “Dünyanın her yerinde” önemli bir vurgu çünkü artık başarılı startup’lar sadece Silikon Vadisi’nden çıkmıyor. Bunun en büyük sebebi tabii ki iletişim teknolojilerinin bu denli gelişmesi. Ancak bunun yanında GE gibi dev şirketlerin yerel inovasyon için yaptıkları çalışmalar da oldukça etkili oluyor. Örneğin; İstanbul Teknopark’ta bulunan GE Türkiye İnovasyon Merkezi, GE’nin Türkiye’de birçok farklı sektörden yeni fikirleri gerçek bir üretime dönüştürülmesi üzerine sürekli olarak çalışıyor, know-how ve network sağlıyor.

cuz85fpwcaaycpz

GE’nin Türkiye’de bir İnovasyon Merkezi açması ve startup’ları desteklemesi tabii ki rastgele yapılmış dev bir yatırım değil. Startup İstanbul etkinliğinde konuşan GE Türkiye İnovasyon Lideri Ussal Şahbaz’ın sunumunda belirttiği gibi gelişen ekonomilerin ve pazarların olduğu bölgeler inovasyona ve dijitalleşme ile gelen yeni döneme diğer bölgelere nazaran çok daha sıcak bakıyor. Alanında en kapsamlı araştırma olan GE İnovasyon Barometresi de bu sonuçları doğruluyor.

Barometre sonuçlarına göre gelişmekte olan piyasalardaki yöneticiler, gelişmiş ekonomilerdeki meslektaşlarına göre daha iyimser.
Barometre sonuçlarına göre gelişmekte olan piyasalardaki yöneticiler, gelişmiş ekonomilerdeki meslektaşlarına göre daha iyimser.

Barometre sonuçları birçok sorunun cevabını verse de, bu noktada konunun başında sorduğumuz soru halen yanıtsız kalıyor.

Dünyanın en büyük şirketlerine jet motorları, lokomotifler, gaz ya da rüzgâr türbinleri ve daha birçok farklı ürün satan bir şirket bir startup’la hangi ortak paydada buluşabilir?

Bu soruyu cevaplarken GE’nin 127 yıl önce kurulan bir startup olduğunu ve halen gerekli inovasyonu sağlayabilmesi için bir startup gibi yönetilmeye devam ettiğini unutmamak gerekiyor. Bunun en büyük örneği ise GE’nin dijitalleşme süreci. Yaklaşık 130 yıllık bir şirket denildiğinde, bu şirketin çalışanlarının ellerinde belki de çekiç ya da bir İngiliz anahtarı olması beklenebilir. Ancak GE, dünya üzerinde bilişim teknolojileri alanında uzmanlaşmış en çok mühendisi istihdam eden şirketlerden biri.

Sorduğumuz sorunun cevabına gelirsek bir startup’ın gerçekten bir jet motoru almasını beklemek absürt olurdu, değil mi?. Yani startup’lara müşteri gözü ile bakmak işin bütün mantığına aykırı.

startup2

GE, startup’lara bir iş ortağı gözüyle bakmayı tercih ediyor. Çünkü GE’nin Endüstriyel Bulut Platformu olan Predix, “endüstriyel app”lere yani dev makinalar için yazılan uygulamalara izin veriyor. Sadece tüketici interneti üzerinde oluşana uygulama marketlerine giren startup’ların bugün nasıl dev şirketlere dönüştüğünü düşünürsek, Predix çevresinde gelişecek uygulama ekonomisinin de büyüklüğü birden gözler önüne serilebilir.

Her startup bir jet motoru alamasa da, her startup bir jet motorunu daha verimli hale getirecek bir yazılım, bir uygulama geliştirebilir. Bunu ve bunun gibi birçok yeni fikri gerçekleştirmek için de GE ve GE’nin Predix gibi platformları her zaman iyi fikirlerin yanında olacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.