Merve’nin Liderlik Atölyesi’nden Notları

4 Aralık 2015

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Teknik Üniversitesi ve İTÜ Ginova ile işbirliğinde GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde “Lider Olmaya Hazırım” çalıştayı gerçekleştirdik. Birbirinden değerli ve başarılı 32 İTÜ mühendislik ve işletme öğrencisi bu atölyede liderlik özelliklerini keşfettiler ve geleceklerine biraz daha aydınlık baktılar.

İTÜ’de Endüstri Mühendisliği bölümü öğrencisi olan Merve Kurt bize gün ile ilgili deneyimlerini ve programa katılımını anlatıyor: “GE Dare to Lead – Liderlik Atölyesi maceram mail kutuma düşen bir ilanla başladı. Daha önce dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenmiş bu etkinliğin Türkiye’de de düzenlenecek olması benim için büyük bir fırsattı. Lider olmakla ilgili hayallerim, geliştirebileceğime inandığım yönlerim olduğunu biliyordum. Liderlikle ilgili çağın ötesinde bir bakış açısı yakalamış kişilerin, farklı kültürlerde yol gösteren liderlerin önderliğinde neler öğrenebileceğimi ve kendimi nasıl geliştirebileceğimi düşünerek vakit kaybetmeden başvuru formunu doldurdum. Başvurunun ikinci kısmı #LiderOlmayaHazırım etiketiyle Twitter’da paylaşılacak kişisel vizyon mesajıydı. 140 karaktere liderlikle ilgili bildiğim, istediğim ve sahip olduğumu düşündüğüm her şeyi sığdırmak elemenin en zor kısımlarından biriydi. Bu liderlik atölyesinden ne beklediğimi, katılabilmek için elimden gelebilecekleri harmanlayıp başvurumu şöyle tamamladım: “Sapasağlam adımlarla yaşamayı, yaşatmayı, yolda olmayı öğretecek/öğrenmekten hiç vazgeçmeyecek bir #LiderOlmayaHazırım

Başvurum olumlu değerlendirildi ve lider olmaya hazır öğrenciler arasında ben de yer aldım. 25 Kasım etkinlik gününde daha sabahın ilk ışıklarında bizi karşılayan ekiplerin enerjisi ve GE Türkiye İnovasyon Merkezi’ndeki atmosferle doğru adreste olduğumu anladım. Renkler, insanlar, konuşanlar ve konuşulanlar sıradan liderlik tanımlarının uzağındaydı. Somurtkan bir ciddiyetin yerine samimi ve ne için orda olduğunu bilen bir ekip; tabularda sıkışmış liderlerin yerine inovatif, çağdaş ve yaratıcı liderler bizim için oradaydı. Bu heyecan verici başlangıçla her dakikasında bir sonraki dakikada dünyamda neler değişecek diye merak etmeye başladım.

Tabularda sıkışmış liderlerin yerine inovatif, çağdaş ve yaratıcı liderler bizim için oradaydı.

Aktivitelerin ilkiyle içimizdeki potansiyeli görebilmeyi, bir yönlendirme olmaksızın yaratıcılığımızı en etkili biçimde kullanabilmeyi ve kriz durumunu yönetebilmeyi öğrendik. Bizi bir sonraki etkinlik için şevklendiren ve farklı kültürlerden liderlerin cesaret verici yorumlarıyla sonlanan ilk aktivite gün boyu yaşayacak olduğumuz sıra dışı deneyimin adeta bir demosuydu. Çünkü dünyayı değiştirebileceğimize inanacak kadar öz güvenliydik, ellerimiz hızlı ve becerikliydi ve sıra dışı bir liderlik atölyesinde yeni bir şeyler öğrenmek için bekliyorduk. Bu beklentimiz bizimle deneyimlerini ve kariyerlerindeki önemli dönüm noktalarını paylaşan liderlerin eğitimleriyle karşılandı. Bir sonraki günün bize ne getireceğini kestiremediğimiz bir platformda yeni girişimler için nasıl yollar izlememiz gerektiğini, doğru riski alabilmenin ayrımını ve en önemlisi hayallerimizi gerçeğe dönüştürmenin püf noktalarını öğrendik.

Daha önce benzerini deneyimlemediğim bir strateji geliştirme oyunuyla iş hayatında takım olabilmeyi, görev bilincini, stratejik düşünmeyi ve iş hayatının ruhunu yaşadık. Tüm oyun boyunca heyecandan yerimizde duramadığımız da oldu, hatalı riskler alınca gerildiğimiz de. İnteraktif gelişen bu oyun ve kendimizi tanıyarak en güçlü ve en zayıf yanlarımızı bulabilmeyi hedefleyen eğitimlerle geleceğimize yön verecek yeni yollar keşfettik. Kendimize yaptığımız yolculuklarla dünyaya nasıl yol alınacağını gördük. Aktivite aralarında birebir konuşma fırsatı bulduğumuz GE çalışanları ve liderleri ile fikir paylaşımında bulunduk ve GE’nin güler yüzlü ortamına tanık olarak onlardan ilham aldık.

Benim GE Dare to Lead Liderlik Atölyesi ile dünyaya bakışım değişti, evrensel algılarım yenilendi. Küresel düşünebilmeyi, dünyanın öbür ucundaki insanlarla aramdaki gizli bağı ve bu kelebek etkisini nasıl iyileştirebileceğimi, bugünü dünden, yarını bugünden nasıl farklılaştırabileceğimi öğrendim.

Motivasyon oluşturmayı, karşımdakinin özgün haline saygı duyarak güçlü yanlarını ortaya çıkarabilmeyi ve değişim sürecinin doğasını tanıdım. GE ile bu değişimin parçası olarak alışılagelmiş düşüncelerimi değiştirdim. Lider olunur mu yoksa lider doğulur mu bilmiyorum ama GE Dare to Lead Liderlik Atölyesi’nde bu sorunun cevabından fazlası vardı. Bu Liderlik Atölyesi’nin bir parçası olduğum için büyük mutluluk duyuyorum.

Merve Kurt, İTÜ Endüstri Mühendisliği Öğrencisi

Merve Kurt’un “Dare to Lead” Atölyesindeki deneyimlerini aktardığı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.