Merhaba!

24 Mayıs 2013

Canan Özsoy

Sevgili Takipçiler,

2009 yılında San Jose California’da dijital dünyanın kurumsal yapılarda etkin kullanımıyla ilgili ilk eğitimime katıldım. O güne kadar uzaktan meraklı fakat ürkek bir yaklaşımım vardı blog’lara, twitter’a, facebook’a ve benzeri diğer mecralara…

Çok yoğun ve ilginç geçen üç günün sonunda çalışanlarımıza, paydaşlarımıza, ortaklarımıza ve müşterilerimize ulaşmak için ne kadar etkin ve yeni bir dünyaya gözlerimi açtığımı fark ettim.

Aradan gecen yaklaşık üç buçuk yıllık sürede bulunduğum değişik ülkelerde ve işlerde küçük denemeler yaptım ve öğrenme sürecimi tamamladım. Şimdi; Türkiye’de GENERAL ELECTRIC’in yeni ülke başkanı olarak sizlerle dijital dünyada sürekli bir iletişim içinde olacak birikime eriştim. Sizlerden alacağımı umduğum geri bildirimlerle zenginleşecek ve gelişecek olduğunu düşündüğüm bu köşeden ilk blogumda beni takip eden herkese merhaba!

Buradan sizlere ulaştıracağım yazılarımda dört ana tema izleyeceğim;

  • GE’nin yenilikçilik (inovasyon) ve teknolojideki kazanımları,
  • GE’nin Türkiye başkanı olarak katıldığım toplantı ve etkinliklerden izlenimlerim,
  • Türkiye’de ve dünyada kadının profesyonel hayatındaki süreç ve yönetici bir kadının farkları,
  • Bir de tabii, dijital dünyada dikkatimi çekenler, takip ettiklerimle ilgili yorumlarım ve önerilerim.

 

10 yıllık yurt dışı çalışma serüvenimi tamamlayıp Türkiye’ye döndüğümden beri, sekiz ay göz açıp kapayana kadar geçti bile. Bu “İlk Merhaba” yazımda 10 yıl önce – 10 yıl sonra perspektifindeki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum:

  • İlk aklıma gelen, yaşam ve yaşam kalitesinin değişimi oldu. Kendi kültürümün içinde yaşamanın, ana dilimde konuşmanın; tanındığım, bilindiğim bir ortamda çalışmanın ne kadar keyifli olduğunu hatırladım.
  • Bugüne kadar GE için, ağırlıklı olarak sağlık alanında yaptığım çalışmaları, bu kez farklı bir bakış açısından GE’nin bütün vizyonuyla, felsefesiyle ve etkinliğiyle yönetmenin gücünü özümsedim. Yaklaşık 30 yıllık bir çalışma hayatından sonra yeniden bir şeyler öğrenmek beni heyecanlandırdı. Yeni endüstrilerde yeni paydaş ve müşterilerle tanışmaktan, her zaman gurur duyarak çalıştığım GE’nin yenilikçiliğini, teknolojideki gücünü ve ülkemizin 100. yıl vizyonuna erişmesi için yapabileceği katkıların potansiyelini görmekten mutluyum.
  • 10 yılımı Avrupa ve ABD’de geçirdikten sonra iş yerinde, sokakta, katıldığım toplantılarda gerçekten ne kadar genç bir nüfus olduğumuzu gördüm ve bu gençliğin yarattığı dinamizmi hissettim.
  • Her zaman ilgilendiğim ve zaman ayırdığım “iş hayatında kadın” konusuna gelince; Dünya Ekonomik Forumu’nun geçtiğimiz yıl yaptığı araştırmada ülkemizin dünyanın 16. büyük ekonomisi olarak fırsat eşitliğinde 124. sırada yer aldığını öğrenerek şaşırdım.

 

 

GE, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, Sayın Güler Sabancı ve Sayın Ferit Şahenk eş başkanlığında yürüttüğü fırsat eşitliği platformuna imza atan ilk 50 şirketten biri oldu. Bu platformda fırsat eşitliğinde Türkiye’nin hakkettiği yeri alması için sürdürdüğümüz çalışmaları sizlerle gelecek yazılarımda da paylaşmaya devam edeceğim.

Şimdi; sizler için ilk blog yazımı yazmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum.
Gelecek blog yazılarımda da bahsttiğim konularda sizlerle sohbet etmeye devam edeceğiz. Burada yapacağınız yorumlar, yanıtlarınız ve görüşleriniz hem benim
hem de GE ailesinin yol göstericisi olacaktır.

En içten selam ve saygılarımla;

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.