MEMS: Küçük Anahtarlar Gelecek Neslin Kablosuz Ağlarını Destekleyecek

17 Nisan 2014

MEMS

GE laboratuvarlarında çalışan bilim insanları, kilovatlarca güç iletimi yapabilen, saç telinden ince  elektrik anahtarları geliştirdiler. Bu anahtarlara kısaca MEMS deniyor, MEMS’in açılımıysa mikro-elektro-mekanik sistemler deniyor.

MEMS teknolojisinin kökeni endüstriyel uygulamalardan besleniyor ve MEMS, medikal cihazlarda, havacılık sistemlerinde ve diğer GE ürünlerinde ısı ve enerji sarfiyatının azaltılmasına yardımcı olabiliyor.

Araştırmacılar ayrıca yeni jenerasyon LTE-Advanced bandı ya da “Gerçek 4G” wireless standardını kullanan akıllı telefonlar ve tabletler için küçültülmüş uygulamalar üzerinde de çalışıyorlar.

Yeni standart, kullanıcıların saniyede 3 gigabayt veri alabilmesini sağlıyor ve bu varolan 4G ağlarının 10 katı hızlı veri aktarımı anlamına geliyor. MEMS “Gerçek 4G” cihazların çok yüksek miktarda veriyi yönetebilmelerine, sinyal kalitelerini arttırmalarına ve pil ömürlerinin artmasına yardımcı olabilir. GE, aynı zamanda kablosuz altyapıyı da destekleyen bu anahtarların lisanslarını alarak, onları elektronik pazarına sunmak istiyor.

MEMS’in son jenerasyonu, günlük yaşamda saçlarımızı havaya diken elektrostatik gücü kullanarak devrelerin açılıp kapanmasını sağlayabilir. Hatta bir anahtarı saniyede binlerce kez döndürebilir.

GE Global Research’den Süreç Geliştirme Mühendisi Ekibin üzerindenChris Keimel, ekibinin “malzeme mühendisliğinde, cihaz tasarımında, üretimde, paketlemede, elektronik ve sistem entegrasyonunda sahip olduğu disiplinler arası uzmanlık” sayesinde “anahtar küçültmenin temel zorluklarını” aşmayı başardıklarını söylüyor. Keimel: “Sistemlerimizin genel performansını artırırken boyutu, enerji tüketimini, ağırlığı ve maliyeti küçültebiliyoruz.” diye konuştu.

GE Global Research, geçtiğimiz günlerde GE araştırmaları ve bilimin sınırlarını zorlayan bilim insanları hakkında son haberlerin alınabileceği yeni web sitesini açtı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.