Meme Kanseriyle Mücadeleye Hayatını Adayan Kadınlar

22 Ekim 2019
Gail Zeamer ile kızları Sophie ve Claudia

Gail Zeamer, “21. yüzyılda kadınlar nasıl hala bu şekilde ihmal ediliyor?” diye soruyor. Göğsünde bir kitle hissetmesine rağmen üç ayrı mamografi çekimi yapıldı ve her şey “normal”di. Sağlık hizmeti görevlisi, kontrol sırasında kitleyi kendi hissedince hastayı ultrasona gönderdi ve böylelikle 3C evre meme kanseri aşamasında olduğu teşhis edilebildi.

Gail‘ın, yoğun meme dokusuna sahip olduğu tahmin edilen %40’lık kadın grubu arasında olduğu söylenebilir. Gail‘ın yaşadığı bu deneyim onu, hem kendisi hem de diğer kadınlar için bir savaşçı olmaya teşvik etti. Neyse ki Gail bu mücadelesinde yalnız değildi. Kendileri veya aile fertlerinden biri benzer durumu yaşayan sayısız kadının desteğini gördü.

Gail’in ve destekçilerin kızları, annelerinin başarılarından nasıl gurur duyduklarını ve etkilendiklerini anlattı.

Annenizin meme kanseri süreci nasıldı ve bu durum ailenizi nasıl etkiledi?

Sophie ve Claudia: Annem haberi 3 Şubat 2016 tarihinde aldı. Hepimiz şok olmuştuk, kafamız karışmıştı ve çok üzgündük. Ama en başından beri bunu bir ekip olarak aşacağımızı söylüyorduk. Birkaç hafta sonra annem, altı dönemlik yoğun kemoterapinin ilkine başlamıştı. Kemoterapiden kurtulduktan sonra annem iki kez mastektomi ameliyatı geçirdi. Bu, yalnızca annemin değil, aslında tüm ailemizin dayanıklılığını ölçen bir olaydı. Birkaç aylık iyileşme sürecinden sonra 30 dönemlik radyasyon terapisi aldı ve en sonunda, yaklaşık bir buçuk yıl sonra remisyona girdi. Bunun ardından başka bir rekonstrüksiyon ameliyatı geçirdi ve kadınların sağlığına yönelik yönetmelik için durmak bilmeden çalıştı. Yaşadıklarımızı başka bir kadının veya ailenin yaşamaması için mücadele ediyordu.

Annemin kanser teşhisi, ailemizdeki dönüm noktalarından biri oldu. Hastalığı öğrendiğimiz ilk hafta boyunca ailemiz olayları olabildiğince normal tutmaya çalıştı ve ebeveynlerimiz pozitif kalmak için ellerinden geleni yaptı. Ne derler bilirsiniz, “Seni öldürmeyen şey güçlendirir.”. İşte bu, yaşantımızı dayandırdığımız temel felsefe oldu.

Sizce anneniz neden bir destekçi olmaya karar verdi?

Sophie ve Claudia: Tüm hayatımız boyunca annem her zaman kendinden önce başkalarını düşünürdü, kendi yaşadığı ihmalkâr teşhisten sonra başka bir kadının daha bu acıyı yaşamak zorunda kalacağı düşüncesine katlanamıyordu. Bize her zaman, kanseri atlatmak için yeterli gücünün olduğunu ancak başka kadınların bunları yaşamaması gerektiğini söylüyordu, bu yüzden bir şeyler yapmak istedi.

Annem Wisconsin eyalet temsilcimizle birlikte çalıştı ve kadınların meme yoğunluklarından haberdar olmalarına yardımcı olan bir yasa tasarısı geliştirdi. Meme yoğunluğu, hastalığının geç teşhis edilmesine neden olan faktörlerden biriydi. Bir yıldan uzun bir süre meme yoğunluğuna yönelik yönetmeliği savundu ve bu yasa tasarısı, 2018 yılında Wisconsin eyaletinde yasalaştırıldı.

Bu bize ilham veriyor çünkü kanser tedavisi gören birinin başına gelenlerin her aşamasını gördük ve bu kişinin anneniz olması gözünüzü açmanızı sağlıyor. Hastalığı sürecindeki dayanıklılığı, ne kadar zor olursa olsun, deneyimleme şansına sahip olduğumuz en ilham verici şeydi.

Annemsiz yaşayamazdık. Doğduğumuzdan beri 7/24 yanı başımızdaydı ve her zaman tüm ailemizin dayanağı oldu. Birçok insanın hayatında büyük bir etki yarattı. Bu yasadan yararlanan her kadın bunun arkasında annemin olduğunu bilmese dahi, birinin seslerini duyup bu konuyla ilgili bir yasa tasarısı geliştirmiş olmasına her zaman minnettar olacaklarına eminim.

Wendy Damonte ve kızı Eva

Annen nasıl meme sağlığı destekçisi oldu?

Eva: Büyükbabam vefat ettikten bir yıl sonra büyükanneme kanser teşhisi kondu. Tüm yıl boyunca gerçekten çok mücadele verdi ama en sonunda kanserin daha büyük bir savaş içinde olduğunu anladık. 2011 yılında vefat etti. Büyükannem vefat ettiğinde annem yıkılmıştı. Büyükannem ailemizin büyük bir parçasıydı.

Hala dün gibi aklımda, bir Cuma akşamı geç saatte annemle birlikte haber merkezine gitmiştik. O gece anneme bir telefon geldi, annesinin yoğun meme dokusu olduğunu öğrendi. Annemin, meme yoğunluğu farkındalığı hususunda bu denli hırslı olmasının sebebi, annesinin ölümüne yol açan asıl nedeni bulmak istemesindeki kararlılığıydı.

Sonuç olarak Each One Tell One (Herkes Birine Söylesin) adında kâr amacı gütmeyen bir oluşum kurulmasına yardım etti. Bu oluşumun amacı, her kadının bir başka kadına yoğun meme dokusu risklerinden bahsetmesiydi. Neredeyse tüm öğleden sonrasını Nevada millet meclisinde geçiriyor, yoğun meme dokusu tebligât kanunu için mücadele veriyordu. En sonunda 2013 yılında bunu yasalaştırmayı başardı. Ayrıca, yoğun meme dokusu ve ek taramalar yaptırmanın önemi hakkında bir TEDx konuşması yaptı.

Annenin çalışmaları sana nasıl örnek oldu?

Eva: Annemi başlarından savdıklarında ve aradığı yanıtları bulamadığında ertesi gün kalkıp daha büyük bir mücadele içine giriyordu. Onu seviyorum ve bu hırsı bana her gün ilham veriyor. Ayrıca, yaptığı çalışmalar da kendimi daha güvende hissetmemi sağlıyor çünkü artık yoğun meme dokusuna sahip olup olmadığımı öğrenmem gerektiğini biliyorum. Bence büyükannem bunun farkında olsaydı şu an hala hayatta olabilirdi.

Annenin senin, ailen ve destekçisi olduğu diğer insanlar için önemini nasıl tarif edersin?

Eva: Annem inanılmaz derecede güçlü bir kadın ve insanlar için çok fazla şey yapıyor. Yoğun meme dokusu farkındalığı hususundaki mücadelesi sayesinde Nevada’da ve ülke çapında birçok kişinin hayatını kurtardığını biliyorum. Annem benim en iyi arkadaşım ve onunla gurur duyuyorum.

Tammy Krichmar ve kızı Emily

Annenin kanser süreci nasıldı?

Emily: Annemin kanser süreci ben 9. sınıftayken başladı, o zamanlar durumun pek de farkında değildim. Annem göğsünde bir kitle olduğunu fark ettikten sonra jinekoloğuyla görüşmeye gitti. Birçok mamogram çekimi gerçekleştirmişler ancak anormal bir şey görülmemişti. Fakat annem, göğsünde ele gelen boyutta bir kitle olduğu konusunda ısrar etti. Fiziksel muayene sonrasında doktor da bunun anormal olduğunu kabul etti. Biyopsi sonrasında anneme, lumpektomi veya mastektomi yapma seçeneği sunuldu. Annem mastektomide karar kıldı çünkü mastektominin sunduğu olasılıklar büyük ölçüde daha iyiydi. İyi ki de bunu tercih etmiş çünkü diğer seçenekle ilerleseydi hayatına mal olabilirdi; meme dokusu genelinde birçok kanserli nokta bulundu.

Birkaç aylık bir kemoterapi sürecinden geçti. Göğüslerine düzgün kan akışı olmadığı için hemen rekonstrüktif ameliyatına giremedi. Tamamen iyileşmeyi ve sağlığına kavuşmayı beklemek zorundaydı. Kas germe ve meme ucu dövmesi de dâhil olmak üzere göğsünü yeniden yapılandırmak için birçok acılı prosedürden geçti. Annem kanserden kurtulalı dokuz yıl oluyor!

Annenin destekçi olması senin üzerinde nasıl bir etki oluşturdu?

Emily: Annem, eyaletlerindeki yasaları değiştirmeye çalışan, yoğun meme dokusuna sahip kadınların oluşturduğu ulusal bir organizasyona katıldı. Florida için yasa tasarısı hazırlama sürecine katıldı ve ihmalkârlık mağduru olan tüm kadınların savunucusu oldu. Kadınların yoğun meme dokusu puanı hakkında bilgilendirilmesi ve doktorun meme muayenesinden aldığı tıbbi raporların aynısını alması gerektiğini savunuyorlardı.  Türünün ilk örneği olan ve Happygram (Mutlu mamografi) olarak adlandırılan bir meme kanseri belgeseline katılmak üzere annemle iletişime geçtiler. Bu belgeselde yoğun meme dokusunun ne demek olduğu, sizin için ne anlama gelebileceği ve şu ana kadar binlerce insanı nasıl etkilediği konusunda dünya çapında insanların gözünü açmayı amaçlıyorlardı.

Annenin senin, ailen ve destekçisi olduğu diğer insanlar için önemini nasıl tarif edersin?

Emily: Annem yalnızca çekirdek ailemizde değil tüm akrabalarımız arasında da en büyük destekçi oldu. Herkes onu neşesi yerinde, enerjik ve herkesle samimi olan biri olarak bilir. Belki onların nasıl hissettiğini tam olarak anlatamam ama destekçisi olduğu insanların da annemi benim gördüğüm gibi gördüklerini ve farkındalık yaratmak için yaptığı her şeye ne kadar minnettar olduklarını tahmin edebiliyorum. Annem her zaman benim en iyi arkadaşım oldu, bundan sonra da öyle olmaya devam edecek. O benim öğretmenim, annem, esin kaynağım ve en iyi rol modelim. Bir gün çocuklarıma, annemin bana olduğu kadar harika bir anne olabilmeyi umuyorum. Seni dünyalar kadar çok seviyorum anne.

Yoğun meme dokusu ve ek tarama hakkında

A – Neredeyse tamamen yağ dokusundan oluşan meme

B – Seyrek fibroglandüler yoğunluk görülen meme

C – Heterojen şekilde yoğun meme dokusu

D – İleri derecede yoğun meme dokusu

Meme yoğunluğu “neredeyse tamamen yağ dokusu” ile “ileri derecede yoğun doku” arasında değişen dört seviyeden biri olarak bildirilmektedir. Meme yoğunluğu arttıkça, beyaz fibröz dokuda gizlenen kanserleri tespit etme olanağı azalır. Mamografinin gözden kaçırabileceği gizli kanserleri bulmanın bir yöntemi de bu hastalarda ek muayeneler gerçekleştirmektir. Mamografiyle birlikte kullanıldığında Invenia™ ABUS (Otomatik Meme Ultrasonu) 2.0, tek başına mamografiyle kıyaslandığında meme kanseri tespitini %37,5 oranında iyileştirebilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.