Meme Kanseriyle Mücadeleye Destek Veren İsimler #KahramanımBenim Diyor

24 Ekim 2020

Bir insanı kahraman yapan nedir? Sözlük anlamına göre kahraman, savaşta ya da tehlikeli bir durumda fayda sağlar ya da bir olayda yeri olan kimse olarak tanımlanır, edebiyatta ise en önemli kişidir. Bu hikayede de “kahraman”, tam olarak bu anlamları taşıyor! Meme kanserini atlatan kişiler ve onlara bu süreçte destek olan herkes, bir kahraman gibi üstüne düşen görevleri yerine getiriyor. GE Türkiye, 2012 yılından beri yaptığı gibi konuyla ilgili farkındalık yaratmak için bir kampanya yürütüyor. Bu seneki kampanyasıyla kahramanların hikayelerine ses oluyor; çünkü birlikte daha güçlüyüz!

Meme kanseriyle mücadele için çalışan isimler, 23 Ekim Cuma günü Kahramanım Benim kampanyası için bir araya gelerek bir panel gerçekleştirdiler. Ayşe Arman’ın moderatörlüğünü yaptığı buluşmaya; GE Türkiye Başkanı ve CEO’su Canan Özsoy, GE Sağlık Orta Doğu, Kuzey Doğu Afrika, Orta Asya ve Türkiye Genel Müdürü Nael Dabbagh, Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş ve Acıbadem Altunizade Hastanesi Meme Kliniği’nden Prof. Dr. Erkin Arıbal katıldı. Meslek hayatlarındaki özverili çalışmalarıyla kendileri de birer kahraman olan isimler, hem kendi deneyimlerini anlattılar hem de ilham verici ve cesaretlendirici hikayeler paylaştılar. Etkinlik, GE Türkiye YouTube hesabı ve Ayşe Arman’ın Instagram hesabından canlı olarak yayınlandı. 

anelin açılış konuşmasını GE Türkiye Başkanı ve CEO’su Canan Özsoy yaptı. Bu kahramanlık hikayesinde GE’nin oynadığı rolü anlatarak Kahramanım Benim kampanyası ile vermek istedikleri mesajın altını çizdi. 

“GE olarak 2012’den beri meme kanserine dikkat çekmeyi amaçlayan etkili projeler yürütüyoruz. Bu amaçla bu yıl “Kahramanım Benim” diyoruz. Kahramanların meme kanseri ile mücadele eden kişilerle sınırlı olmadığını, farkındalığı artırmak üzere çalışan, düzenli olarak kontrol yaptıran ve bu şekilde sorumluluklarını yerine getiren herkesin aslında kahraman olduğunu söylüyoruz. GE Sağlık olarak uzman ekibimizin çabalarıyla geliştirdiğimiz inovasyonlar, bu alanda çalışan herkesin birer kahraman olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu yıl, ülkemizde meme kanseri mücadelesini desteklemek için Pembe İzler Kadın Kanserleri Derneği’ne de destek veriyoruz.” 

Panelin bir diğer katılımcısı olan Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş ise meme kanseri ile mücadele eden kişilerin yaşadıklarına yakından tanıklık eden isimlerden biri olarak deneyimlerini paylaştı. Bu süreçte yapılması gerekenleri anlatarak kahramanlara ve kahraman olabilecek kişilere seslendi.

“Ülke olarak genç bir nüfusumuz var ve her yıl aramıza katılan genç kadınlarımızın dikkatlerini, meme kanseri ve erken teşhis, tedavi gibi konulara çekmemiz gerekiyor. Kanser tedavisi konusunda hastaların daha iyi aydınlatılması gerekiyor. Onlara, gerçek ve bilimsel bilgiler verilmeli. Kanserle mücadele eden kadınlar sosyal ve psikolojik yönden desteklenmeli, hasta yakınları da aynı şekilde bu çemberin içine alınmalı. Burada belirtmek gerekir ki bu hastalık yalnızca kadınların değil erkeklerin de sorunu. Ülkemizde her 100 kadın hastaya karşılık 1 erkek meme kanseri hastası var; ama erkeklerdeki meme kanserinin toplumsal farkındalığı daha düşük. Tüm bu konular çerçevesinde, halkımızın meme kanseri konusundaki bilincini artırmak üzere GE Sağlık ekibiyle el ele vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Umarız bu kampanya ile sesimizi daha çok kişiye duyurabiliriz.”

Konuşmasında meme kanseri ile ilgili önemli detaylara yer veren Acıbadem Altunizade Hastanesi Meme Kliniği Profesörü Dr. Erkin Arıbal ise erken tanının önemine dikkat çekti. 

“Ülkemizde de yaygın olarak görülen meme kanserinde erken tanı için en iyi yöntem düzenli mamografi çekimlerini yaptırmak. Uzun süreli ve geniş gruplarda yapılan karşılaştırmalı araştırmalara baktığımızda, mamografi taramalarının meme kanseri nedenli ölüm oranlarını yüzde 40’a varan oranda düşürdüğünü görüyoruz. Bu yüzden, kadınlara 40 yaşından itibaren yılda bir defa mamografi çekimini öneriyoruz.”

GE Sağlık Orta Doğu, Kuzey Doğu Afrika, Orta Asya ve Türkiye Genel Müdürü Nael Nael Dabbagh, şu an tüm dünyanın birlikte mücadele ettiği pandeminin, bize birliktelik konusunda ilham verebileceğinden bahsediyor.

 “Pandeminin yarattığı etki, söz konusu sağlık olduğunda hepimizin birlik olmamız gerektiği, seçimlerimiz ve eylemlerimizle aramızdaki en savunmasız kişileri bile koruyabilecek güce sahip olduğumuz konusunda güçlü bir hatırlatıcı oldu.  Aynı durum meme kanseri için de geçerli.  Umudumuz, bu yılki kampanyamızın insanlara harekete geçmek konusunda ilham vermesi ve birlikte tüm kadınların kendi kendine muayenelerini ve mamografi taramalarını düzenli şekilde yapmalarını destekleyebilmektir. Erken teşhis, hastalığın saptanması ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi için hayati önem taşıyor.” 

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türü; ancak konuşmacılar bunun erkeklerde de görülebildiğinin unutulmaması gerekiyor. Türkiye’de meme kanseri farkındalığı ile erken tanının artırılması, bu mücadelenin sonucu ile ilgili istatistiklerin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. I. evrede erken teşhis, yaklaşık %100 sağ kalma oranı anlamına gelirken IV. evrede teşhis edilmesi halinde bu oran %22’ye düşüyor. Yıllık mamografi taraması, meme kanserinin erken tespit edilmesine yardımcı olarak hastanın meme kanseri nedeniyle ölüm riskini %25-30 veya daha fazla azaltabilir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.