Meme Kanserinin Erken Teşhis Sürecine Dahil Olan Herkes #KahramanımBenim

12 Ekim 2020

Erken davranmak çok şeyi değiştirebilir. Mesela “Dokunmaktan Korkma” dediğin zaman, hem kendini hem sevdiğin birini koruyabilirsin. Koca bir kulenin ya da tarihi bir sarayın baştan aşağı pembeye bürünmesini sağlayarak herkesi erken davranmaya davet edebilirsin. Uzman kişilerin bilgilerini aktarmasına aracı olarak doğru zamanda, doğru kişilere ulaşabilirsin. Kahraman birkaç kadının bir araya gelip diğer tüm Kahraman Kadınlar’a seslenmesiyle, vaktinde harekete geçilmesini sağlayabilirsin.

GE Türkiye, 2012 yılından beri meme kanserinde “erken teşhis”in önemine dikkat çekmek için ses getiren projelerle farkındalık sağlıyor. 2013 yılında, Memeder iş birliği ile yürüttüğü projede, İstanbul’un en önemli turistik sembollerinden biri olan Galata Kulesi ’ni pembe renkte ışıklandırdı. 2015 yılında “Dokunmaktan Korkma” diyerek, bu sefer Tarihi Çırağan Sarayı’nı baştan aşağı pembe yaptı. 2018 yılında, dünyaca ünlü sanatçımız Haluk Akakçe, Meme Vakfı (MEVA) ve 42 Maslak ile iş birliği yaparak tıp doktorları, fikir önderleri, medya ve GE liderlerinin katılımıyla özel bir etkinlik düzenledi. Kalbimi Asla mottosu ile yola çıkan Haluk Akakçe’nin gerçek bir hikayeye dayanarak tasarladığı pembe kurdele ve hazırladığı özel video çalışması, proje kapsamında sergilenerek katılımcıların beğenisine sunuldu. Geçtiğimiz sene ise kadınların mamografi korkusu içgörüsünden yola çıkarak Korkusuz Kadınlar hareketini başlattı ve cesaretlendirici bir kampanyaya imza attı.

Maalesef günümüzde her 8 kadından 1’i meme kanseri riskiyle karşı karşıya. Kadınlar arasında görülen kanser türleri arasında meme kanseri, %30’luk bir oranla en çok görülen kanser türü. Buna karşın, birinci evredeki erken tanı, %100 hayatta kalma anlamına geliyor. Bu nedenle, erken teşhis bu süreçte hayati önem taşıyor. Ekim ayı, tüm dünyada Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı olarak anılıyor ve bu amaç doğrultusunda çeşitli kampanyalar yapılıyor.

GE Türkiye, bu sene de yıllardır yaptığı gibi ses getirecek bir kampanya başlattı. Bu yılki kampanyasıyla, erken teşhis sürecine dahil olabilecek herkesin dikkatini çekmeyi hedefliyor.

Bu hikayede birden çok kahraman var!

GE Türkiye, bu sene erken teşhisin önemine dikkat çekerken birden çok kişiye sesleniyor. Erken teşhise katkı sağlayan herkes birer kahramandır diyerek bu süreçte herkesin bir rolü olduğunun altını çiziyor.

Meme kanseri ile mücadele eden kişilerin ağzından, hem kendileri için hem de onun yanında olan ve süreci atlatmasına yardımcı olan kişiler için “Kahramanım Benim” diyor. Kendine elle muayene yapan ve mamografi çektirmeyi aksatmayan kişinin kendisinden tutun, sürecin başından sonuna kadar kişinin yanında olan tanıdığına, tedaviyi uygulayan doktora ve GE’nin mamografi cihazını üreten mühendise kadar herkes birer kahraman!

Hayata dokunan gerçek hikayeler

Kahramanım Benim kampanyasıyla, meme kanserine yakalanan ve erken teşhis sayesinde tedavi sürecini başarıyla atlatan kişilerin hikayelerine kulak verilecek. Bu kişiler, hastalığı nasıl teşhis ettiklerini anlatırken yanında olan kişilerin, hastalığı atlatmasındaki rollerine değinecekler. İlham veren hikayelerini paylaşarak başka hayatlara dokunacaklar.

Kampanyanın destekçisi Ayşe Arman, bu yolda adım atacak kadınlara motivasyon sağlayarak onlara yol arkadaşlığı yapacak. Meme kanserini atlatmış bir kahramanla ve onun yakını olan kahramanla bir röportaj gerçekleştirecek. 

Arman, açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü yaptığı lansmanda uzmanlarla bir araya gelecek. 19 Ekim tarihinde, saat 14:00’te yapılacak lansman, GE Türkiye YouTube hesabından ve Ayşe Arman’ın Instagram hesabından canlı olarak yayınlanacak. GE Türkiye’nin CEO’su Canan Özsoy, Acıbadem Altunizade Hastanesi Meme Kliniği’nden Prof Dr. Erkin Arıbal ve Pembe İzler Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş lansmanda konuşmacı olarak yer alacaklar.

Kahramanlar her yerde! 

Evde, okulda, işte, sokakta her gün bir kahramanla karşılaşıyoruz. Kahraman olmak için özel bir güce sahip olmak ya da kitlelere ulaşmak gerekmiyor. Bir kişinin bile hayatına dokunabilirseniz, siz bir kahramansınız demektir. Belki kendi hayatınızı, belki başkasının hayatını olumlu yönde değiştirecek adımlar atarak kahraman olabilirsiniz. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.