Meme Kanserinden Kurtulan Birinin Umudu: Kadınlar Mamografi Çekimlerinde Ağrı Yaşamak Zorunda Değil

7 Mart 2019

GE Sağlık‘ın en yeni mamografi sistemi Senographe Pristina‘yı tasarlarken Endüstriyel Tasarımcı Aurelie Boudier, çalışma arkadaşlarına tek bir soru soruyor: “Nasıl daha rahat bir mamografi deneyimi tasarlarız?” Bu soruya verdikleri cevap, vizyonlarını oluşturuyor ve sonucunda diğerlerine benzemeyen bir mamografi sistemine dönüşüyor: Bir grup kadın tarafından özellikle rahatlık faktörü göz önünde bulundurularak dizayn edilmiş yeni bir mamografi sistemi. Boudier, ancak daha fazla kadın yıllık mamografilerine giderken muayene olmaktan korkmadığında ekibinin işini yaptığından emin olacağını söylüyor. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam sürmenin çok önemli bir parçası olan mamografinin, dünya çapında kadınlar için daha az ağrılı bir deneyim olmasını istediğini ekliyor. Yazımızın devamında, bir hastanın meme kanseriyle mücadelesinin hikâyesini ve  rahat bir mamografi deneyiminin hasta için ne kadar önemli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bundan bir yıl önce Atar, şans eseri memesinde bir kitle fark etti. Normalde üzerinde durmazdı; ancak bu defa memesinde bir sertlik hissetti ve bir şeylerin yolunda gitmediğini hemen anladı. Ertesi gün hiç zaman kaybetmeden doktorunu görmeye gitti.

Doktoru onu mamografiye gönderdi ve yapılan tetkikler sonucunda memesinde şüpheli bir kitle tespit edildi.

Tedavi edildiği, İstanbul’daki Acıbadem Sağlık Grubu Meme Kliniği’nde çalışan Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Erkin Arıbal,  Atar’ın sağ memesindeki kitleyi hemen fark etti. Tomosentez mamografi görüntülerinde, sağ memesinde bariz olarak fokal asimetri görülüyordu. Doktor, bu durumu şüpheli bulmuştu.

Kadınların %40’ı yoğun meme dokusuna sahip. Meme yoğunluğu; memedeki yağ dokusunun fibröz doku miktarına oranını ifade ediyor. Bağ doku miktarı arttıkça, meme dokusu yoğunlaşıyor ve bu yoğunluk mamografide daha beyaz görünüyor. Mamografide beyaz görünen bir diğer durumsa, kanserin ta kendisi. Bu da, yoğun dokulu memeye sahip kadınlarda tümör aramanın son derece zor olduğu anlamına geliyor.. Dolayısıyla tümörler genelde radyoloji uzmanlarının gözünden kaçıyor. Atar da, işte bu %40’lık dilimdeki kadınlardan biriydi.

Atar’ın meme dokusu yoğunluğundan dolayı Dr. Arıbal, otomatik meme ultrasonu sistemi Invenia ABUS incelemesi istedi ve böylece memedeki kitleyi doğrulamış oldu. Daha sonra, kitlenin türünü belirlemek için biyopsi yapıldı: Atar’da malign tümör vardı.

Atar’ın doktoru, sonuçları bildirmek için onu ofisine çağırdığında, hastasına bir iyi bir de kötü haberi olduğunu söyledi. İyi haber, kanseri erken tespit etmişlerdi. Kötü haber ise kitlenin malign ve agresif olduğuydu. Derhal ameliyata alınması gerekiyordu.

Atar’ın başarılı geçen ameliyatı sonrası memesindeki kitle alındı. Fakat ameliyattan sonra dâhi, kanser olduğunu kabul etmek onun için çok zordu. Ancak, erken tanı onun açısından büyük bir şanstı ve memesini aldırmak zorunda kalmamıştı.

Atar’a bir yıl sonra yeniden mamografi ve ABUS ile çekim yapıldı. Bu defa haberler harikaydı: Herhangi bir başka kitleye veya yeni kitle oluşumuna rastlanmadı. Artık tertemizdi.

Konu meme kanseriyle savaşmak olduğunda, mamografi taraması genelde ilk savunma hattı olarak kabul ediliyor. Dr. Arıbal, 40 yaş üstü tüm kadınların her yıl  mamografi ile meme kanseri incelemesi yaptırmalarını tavsiye ediyor. Ayrıca yoğun meme dokulu kadınlara Invenia ABUS incelemesi yaptırmalarını da tavsiye ediyor. Çünkü mamografinin yanında Invenia ABUS‘un da kullanılması, yoğun dokulu memeye sahip kadınlarda invazif meme kanserlerinin tespitinde, yalnızca mamografi kullanımına kıyasla nispi olarak %55 artış sağlıyor.

Dr. Arıbal’a göre, yaşanan asıl sorun, kadınların mamografi taramasından çekinmesi. Kadınlar genelde memelerinin sıkışmasından dolayı acılarına daha çok odaklanma eğilimindeler. Acıbadem Sağlık Grubu Meme Kliniği’nde ise, hastaya kendi dokusunu kendisinin sıkıştırabilmesini mümkün kılan bir cihaz veriliyor. Hasta böylece kendi ağrı düzeyini ayarlayabiliyor. Dolayısıyla, kendilerini kimi zaman teknisyenden daha fazla sıkıştırabiliyor. Aslında bu korkunun temel nedenlerinden biri, memenizi bir başkasının sıkıştırması duygusu.

Acıbadem Sağlık Grubu, kadınlar için daha huzurlu bir deneyim yaratmak üzere geleneksel tasarıma kıyasla, yuvarlak köşeli, ince ekran dedektörlü, sıkıştırma ve görüntü alma sürecinde gerilmekten ziyade rahat edebilecekleri şekilde konumlanmalarını sağlayan kolluklarla tamamen yeniden tasarlanmış bir mamografi sistemi olan Senographe Pristina sistemini kullanıyor. Bu teknoloji, hastanın kendisi için uygun hissettiği sıkıştırma ayarını teknisyen yardımıyla yapabilmesi için, sektörde bir ilk olan Pristina Dueta adlı hasta yardımlı sıkıştırma uzaktan kumandası seçeneğini de içeriyor. Sistem, muayeneyle ilişkili ağrıyı azaltmak, hasta deneyimini iyileştirmek ve meme kanseri taraması sonuçlarını daha etkili kılmak için bir grup kadın tarafından oluşturuldu.

Dr. Arıbal, Nisan 2017’de kurulduğu günden bu yana Senographe Pristina‘yla iki bini aşkın hastayı taradı. Ve Senographe Pristina’daki son mamografisinde Pristina Dueta‘yı kullanma fırsatı bulan hastalarından biri de Atar’dı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.