Meme Kanseri Farkındalık Ayı: Her Şey Sizin Elinizde!

20 Ekim 2016

Meme kanseri, kadınlarda görülen diğer tüm kanser tipleri arasında %30’luk bir oranla en yüksek orana sahip. Bunun yanı sıra meme kanseri tedavi edilebilirlik açısından da en yüksek orana sahip kanser türü. Ancak tedavi ile ilgili en önemli nokta tabii ki erken teşhis. Bu nedenle GE, her yıl olduğu gibi bu yıl da meme kanseri konusunda bilinçlendirme ve farkındalık yaratma çalışmalarına devam ediyor.

shutterstock_303887858

Hareketsizlik, obezite, geç yaşlarda doğum yapmak ve hızla değişen yaşam tarzı meme kanserini tetikleyen unsurlardan olduğu gibi, ülkemizde de kanser vakalarının son 20 yılda iki katına kadar yükseldiğini belirtmekte fayda var. Onkoloji alanında 50 yıldan fazla deneyime sahip olan GE, erken teşhis için teşvik çalışmaları gerçekleştirmenin yanı sıra, AR-GE yatırımları da yaparak sağlık alanında ve özellikle tarama teknolojilerinde erken teşhis için yenilikçi ürünler geliştiriyor. GE Sağlık 2015 Kanser Farkındalık Araştırması sonuçları, 2015 yılına kadar 23 milyon insana kanser teşhisi konulacağı öngörüyor ve bunun için hazırlıklı olunması gerçek anlamda hayati önem taşıyor.

Günümüzde gelişmiş tanı ve görüntüleme teknolojileri kanserin erken teşhisi için oldukça etkili. Tabii ki erken teşhis için öncelikle düzenli olarak bu kontrolleri gerçekleştirmek gerekiyor. Aynı zamanda sık aralıklarla yapılan elle kontrol de oldukça kolay bir yöntem olmasının yanı sıra, düzenli mamografi kontrollerine ek olarak yapıldığı sürece azımsanmayacak kadar etkili bir yöntem. Yani gelişmiş görüntüleme teknolojilerinin varlığı ve elle kontrol sayesinde, meme kanserinin teşhisi için #HerŞeySizinElinizde.

Araştırmalar, dünya çapında her 8 kadından birine hayatının bir döneminde meme kanseri teşhisi konulacağı sonucunu ortaya koyuyor.  Bunun için kadınların bazı temel kontrolleri oldukça dikkatli bir şekilde yapması aynı zamanda da çevresindekilere, ailelerine, iş arkadaşlarına da bu konuda bilinçlenmeleri için desteklemesi gerekiyor. Diğer taraftan,  eşlerin, erkek kardeşlerin, erkek çocuklarının ailelerindeki kadınlara destek olmaları, kontrollerini hatırlatmaları da bir o kadar önemli çünkü yapılan araştırmalar, ilk ve ikinci evredeki meme kanseri teşhisi konmuş kadınların %100’ünün hastalığı yenebildiğini gösteriyor.  Üçüncü ve dördüncü evrelerde bu oran %93’ten %72’ye düşüyor. 4. aşamadaki bir meme kanseri vakasının kurtulma şansı ise %22.

Meme kanserinin erken teşhisi için yeni bir kitlenin oluşumunu hemen anlayacak kadar sık aralıklarla yapılan elle kontrol ve eğer orta yaş ve üzerindeyseniz ise 6 ayda bir yapılacak mamografi kontrolü atlanmaması gereken en önemli faktörler.

Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.