Meme Kanseri ve Ekonomiye Etkisi

26 Ekim 2013

Dünya genelindeki meme kanseri vakaları ve meme kanserine dayalı yüksek ölüm oranları, meme kanserinin sağlık maliyetleri düşünüldüğünde ekonominin geneli üzerinde önemli bir etkiyi de beraberinde getiriyor.

Son dönemdeki tartışmalar, artan sağlık maliyetlerini meme kanserini önlemeye yönelik mamografi dışındaki yöntemlere bağlıyor. Bazı görüşlere göre, bu yöntemler aşırı tanılamaya yol açarak gereksiz tedavi masraflarıyla beraber etkilenen kadınlarda risk ve endişelere neden oluyor.

Bu sorundan yola çıkan GE Healthcare, Bengt Jönsson ve Nils Wilking’den meme kanserinin dünya çapındaki ekonomik yükü konusunda yeni bir inceleme yapmasını talep ederek bir araştırma başlattı.

Geçen at tamamlanan ve meme kanserini önlemede kullanılan ikincil yöntemlerdeki maliyet etkinliği üzerinde yoğunlaşan bu araştırmada, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki meme kanseri insidans oranları oldukça farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Araştırma, gelişmekte olan ülkelerde meme kanserinin görülme oranı bir hayli yüksek olmasına karşın; İskandinav ülkeleri, ABD, ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerde bu oranların sabitlenmiş veya düşmüş olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, alınan önlemler sayesinde bu ülkelerdeki ölüm oranları da gün geçtikçe düşüyor.

Araştırmada, gelişmekte olan ülkelerdeki resme baktığımızda çok farklı bir tablo ile karşılaşıyoruz. Bu ülkelerde, özellikle de Asya’nın bazı bölgelerinde insidans oranları her yıl yükseliyor. Bunun ana nedeni olarak ortalama yaşam süresinin uzaması gösterilse de, bu ülkelerdeki yaşam tarzları ile gelişmiş ülkelerdeki yaşam tarzlarının gün geçtikçe benzeşmesi insidans oranlarını yükselten nedenlerden biri. Son yıllarda bu ülkelerdeki kadınların daha az sayıda çocuk sahibi olmaya başlaması ve menopoz sonrası hormon müdahalelerine daha sık maruz kalması gibi etkiler de insidans oranlarını önemli ölçüde etkiliyor.

2008 tarihli veriler gösteriyor ki; ölüm veya hastalıkla yaşama nedeniyle dünya çapında tam 15 milyon “sağlıklı yaşam yılı” kaybediliyor. Ayrıca bu veriler, ölümle kaybedilen yılların sayısının, hastalıkla yaşamakla kaybedilen yıllardan 3 kat daha fazla olduğunu işaret ediyor. İlginç bir istatistik ise Afrika, Rusya, Meksika, Türkiye ve Suudi Arabistan’daki kadınların ölüm nedeniyle kaybettikleri “sağlıklı yaşam yılı” sayısının diğer tüm bölgelere göre 7 kat daha fazla olduğunu bizlere gösteriyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.