Meme Kanseri Araştırmasına Yönelik Keşiflerin Önü Açılıyor!

16 Ekim 2018

Evelyn Lauder, 1993’te Meme Kanseri Araştırma Vakfı‘nı (BCRF) kurduğunda, meme kanserine yönelik bir tedavi yöntemi geliştirme konusunda ne kadar kararlı olduğunu göstermek için vakfı hiçbir sermaye ve yardım almadan açmıştı. Toplanan bağışları ise doğrudan ve etkin bir şekilde araştırmalarda kullanmayı amaçlamıştı.

Her ne kadar birçok kadın meme kanseri nedeniyle yaşamını yitirse de, BCRF‘nin desteklediği projeler gibi yenilikçi araştırmalar, daha doğru tanı ve kişiselleştirilmiş tedavi ile hastalığa karşı  korunma fırsatı sunarak  kanserden uzak bir yaşam sürmenin kapılarını açıyor.

BCRF Başkanı ve CEO’su Myra Biblowit, “Günümüzde meme kanseri hakkında çok daha fazla şey biliyoruz ve bu sayede BCRF kurulduğundan bu yana, meme kanserinden kaynaklanan ölümlerde %40 oranında bir düşüş kaydettik. BCRF; önleme, tanı, tedavi ve hayatta kalma alanlarına yoğunlaşan tüm araştırmalar üzerinde büyük bir etkiye sahip ve bu durum, 15 yıl önce hedefler arasında bile değildi.” diyor.

Yaşam Bilimlerinin Rolü ve Metastaz

BCRF, yatırımlarının yaklaşık %35’ini, kanserli hücrelerin memeden vücudun diğer bölgelerine yayıldığında meydana gelen metastaza yönelik araştırmalara ayırdığını söylüyor.

BCRF Bilim İletişimi Direktörü Dr. Margaret Flowers: “Metastaz, meme kanserinde bir numaralı ölüm sebebidir. Tamamı olmasa da, meme kanseri nedeniyle meydana gelen ölümlerin çoğu metastatik kanserden kaynaklanıyor. Portföyümüz, risk olasılığını tahmin edebilen ve tekrarlama veya metastaz tehlikesi altında olan kadınları tespit edebilen biyobelirteçlerin belirlenmesi konusuna yoğunlaşıyor. Amaç, metastazın önlenmesi ve metastaz için daha iyi tedaviler geliştirilmesi. Böylece kadınlar bu hastalık nedeniyle hayatlarını kaybetme korkusuyla yaşamak zorunda kalmayacak.”

Metastaz araştırmasındaki temel konulardan biri, kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelerden nasıl ayırt edileceğini anlamak. GE Sağlık Yaşam Bilimleri’ne ait Whatman ürün ailesi gibi filtreleme ve ayrıştırma ürünleri, araştırmacıların bu farklılıkları anlamalarına yardımcı olan önemli bileşenler. Bu teknolojiler ve membranlar araştırmacıların kanser hücresini sağlıklı dokudan ayırt etmesinin yanı sıra meme kanseri hücrelerinin nasıl metastaz yaptığını daha iyi anlamak üzere yağ hücrelerini meme hücresinden ayırmasına da yardımcı olabilir.

Ekim 2018’de GE Sağlık, toplamda 150.000 dolar bağış toplamak amacıyla BCRF‘ye ABD’de satılan her Whatman ürün satışı için 1 dolar, satılan her GE Sağlık mamografi sistemi içinse 500 dolar tutarında bağışta bulunacak. Böylece GE Sağlık‘ın 2017’de yaptığı finansal destekte %50 artış sağlanacak.

Vakıf aynı zamanda, araştırmacılarının yaptığı keşiflerin hastaların yaşamlarında fark yaratmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Örneğin, BCRF araştırmacıları metastatik meme kanserini tedavi edebilecek bir ilaç geliştirmek için ortak çalışmalar gerçekleştiriyor.

Ekim ayında, BCRF, görüntüleme ile moleküler tıbbı birleştirme alanındaki çığır açan araştırması nedeniyle Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi‘nden Dr. Hedvig Hricak‘ı ağırlayacak. Kendisi, yetersiz hizmet alan ülkelerdeki radyologların ve görünütleme hizmeti veren diğer profesyonellerin en iyi uygulamalar ve klinik araştırmalar konusunda eğitim alacağı bir program da geliştirdi. Böylece eğitim alacak kişiler, kendi ülkelerindeki insanların daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilecek klinik bilgilere sahip olacak.

Geleceğe Bakış

Zamanında meme kanserine tedavi bulma hakkında konuşurken, şimdi ise önleme ve etkili tedaviden; hatta günlük hastalık yönetiminden bahsediyoruz.

Bu durum, Evelyn Lauder‘in 25 yıl önce öngördüğünden bile daha ileride olduğumuz gösteriyor.  Biblowit, Evelyn Lauder‘in araştırmanın gittiği yönü ve BCRF’nin bu gelişmelerde oynadığı rolü görseydi, bununla gurur duyacağını ifade ediyor ve ekliyor: “Bu gelişmelerden herkes faydalanıyor ve asılyararlanan kişiler, dünyanın dört bir yanında hayatları değişen kadınlar.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.