Medikal Teknolojiler Tarih Yazıyor

29 Kasım 2017

Antik Mısır’da mumyalama işlemi sadece bir ölüyü gömmekten çok daha ötesiydi.  İnsanlar mumyalanmış hayvanları yüksek fiyatlara satın alır, tanrılara takdim ederlerdi ki bunun ticari boyutu sahte mumyaların türemesinin de önünü açmıştı. Bugünkü medikal görüntüleme teknolojileri sahte bir mumyayı saniyeler içerisinde orijinalinden ayırt edebilir. Belki de arkeoloji biliminin ve medikal teknolojilerin tekrar birlikte çalışmasının vakti geldi.

Antik Mısır konusunda uzmanlaşmış bilim insanları, bulunan hayvan şeklindeki mumyaların neredeyse tamamının sahte olduğunu var sayıyor. Ancak Chicago Field Museum’daki bilim insanlarının başka bir fikri var. Müze yetkililerinden J.P. Brown, “Antik Mısır’ın insanları oldukça pragmatikti. Bunlar sahte olmak yerine daha ucuz opsiyonlar da olabilirler.” diyor.

Chicago’daki bu müzede bulunan mumyaların çoğu 19. yüzyılda yapılan kazılarda ortaya çıktı ve 1910’da teker teker x-ray cihazıyla görüntülenmeye başladılar. Ancak müze mumyaların içini çok yakın bir zamanda, CT tarayıcı sayesinde gerçekten görebilir oldu. Brown, “X-ray cihazları harika ancak bazen görüntüyü bozabiliyor, ya da yoğunluğu yüksek nesneler, yoğunluğu düşük olanları gizleyebiliyor.” diyor. Gerçekten CT tarayıcıları x-ray cihazlarına göre oldukça detaylı üç boyutlu sonuçlar ortaya çıkarıyor. Ayrıca bu cihazlar bir insan vücudunun tamamını 90 saniye içerisinde tarayabiliyor.

CT Tarayıcı
Kazılardan sonra CT tarayıcıları ile kontrolden geçen mumyaların içleri görüntüleniyor ve gerçeklikleri hakkında kesin bir sonuç alınıyor.

Bu taramalarda 3000 yaşında sahte bir kedi mumyası da bulundu. Kedinin olması gereken yerdeyse ilginç bir şekilde kuş kemikleri, deri kayışlar ve doğru ağırlığı vermesi için bir miktar çakıl bulunuyordu. Brown “O dönem sahte ve orijinali ayırt etmek için ağırlığına bakmaktan başka çok şansları yoktu diye düşünüyoruz.” diyor. Taramalarda ortaya çıkan başka ilginç bir sonuçsa, mumyaların bazılarını içinde bazı gizli objelerin olmasıydı. Bunun nedeni ise Antik Mısırlıların bir süre sonra mezar alanlarının tükenmesiydi. Ölülerine bu kadar önem veren bir toplum büyük düzlüklerin çoğunu mezarlık olarak kullanınca bu sefer mumyaları daha uzak yerlere götürmeleri gerekti ve onlar da ölülerle gömmek istedikleri çeşitli eşyaları mumyanın yanına değil de yolda kaybolmasın diye mumyanın içine koymaya başladılar.

Artık CT tarayıcılar sayesinde çok daha net üç boyutlu görüntüler alan bilim insanları, tarihi de medikal görüntüleme cihazlarıyla, en son sağlık teknolojileri ile izliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.