Mamogram GE Sistemleri ile Tamamlanıyor

15 Aralık 2014

1965’de Fransız radyolog Charles Gros, meme taraması için ilk X-ışını makinesini icat etmiş ve mamografiyi, meme kanseri testi olarak etkin bir şekilde faaliyete geçirmişti. Gros, Thomson CGR tarafından üretilen makinede, meslektaşı Emila Gabbay’ın geliştirdiği özel X-ışını tüpü kullanmıştı. Bu tüp molibdenden üretilmiş olup, doktorların meme dokusunu daha detaylı olarak görmesine imkan tanıyan tek-biçimli görüntüler ve kontrast üreten düşük-enerjili radyasyon yaymaktaydı.

GE, 1987 yılında Thomson CGR’yi aldı ve Gros’un orijinal “Senografi”sini uygulayan mamografi makineleri hala meme kanseri taramasının standart bakımı olmayı sürdürüyor.

Mamografi her zaman yeterli değil!

Ancak, mamografi makineleri her zaman her şeyi göremiyor. ABD’deki kadınların %40’ı, doktorların “yoğun meme dokusu” dediği ve tümörlerin geleneksel bir mamogramda görünebilirliğini maskeleyebilecek dokuya sahip. Washington DC’de bulunan Washington Üniversitesi Tıp Merkezinde radyoloji profesörü olan Dr. Rachel Brem, yoğun meme dokusuna sahip kadınlarda meme kanseri gelişiminin daha büyük ihtimale sahip olduğunu, söylüyor. Brem, mamografi sayesinde kliniklerde, kadınların %85’inde meme kanserinin teşhis edilebildiğini, ancak yoğun meme dokusuna sahip kadınlarda meme kanserinin üçte biri görünmediğini, belirtiyor.. “Mükemmel olmasa da, mamografi ile meme kanserinde %30 azalma meydana gelmiştir daha da iyi olması için gayret ediyoruz” diyor.

 ABD Federal İlaç Dairesi yakın zamanda, geleneksel mamografi makinelerini tamamlayan iki GE sistemini onayladı. Otomasyonlu meme ultrason muayenesi (ABUS) , yoğun meme dokusuna sahip kadınlar için, FDA tarafından onaylanan ilk tarama teknolojisi oldu. Hem yoğun meme dokusu hem de kanser mamogranda beyaz görünürken, ABUS sistemi ile ultrasonda tümörler koyu olarak görünüyor. Bu sitem ayrıca çok daha hızlı: yaklaşık 20 dakika süren geleneksel bir ultrason testine göre, bir teknisyen ABUS muayenesini yaklaşık 15 dakika içerisinde gerçekleştirebilir.

Mamografi görüntüsü (sağ) ile ABUS (sol üst ve alt) görüntüsünün karşılaştırması.

Diğer sistem SenoClaire* ise, doktorların göğsü 1 milimetrik dilimler halinde görüntülemesine (bkz. Üst görüntü), her birini incelemesine ve potansiyel olarak yanlış pozitif tutarını azaltmasına imkan tanıyan düşük-dozlu, 3 boyutlu X-ışını sistemidir. Geleneksel 2 boyutlu mamogram tarafından kullanılan aynı miktarda radyasyon kullanır.

Dr. Jacob ve Dr. Brem, GE Healthcare tarafından düzenlenen ve Chicago’da her yıl Kuzey Amerika Radyoloji Topluluğunun (RSNA) toplantısı sırasında gerçekleştirilen bir online Google Hangout organizasyonu sırasında meme sağlığını tartıştı. Boca Raton Community Hospital’de Meme Sağlığı Merkezinin meme görüntüleme ve müdahale bölümünde medikal direktör olan Dr. Kathy Schilling de onlara katıldı.

Schilling, yeni teknolojilerin mamografiyi tamamladığını ve doktorların meme kanserini erken tespit etme hususunda daha etkin olmasına imkan tanıdığını söyledi. Schilling’in hastanesi, en iyi tarama protokolünü seçmek için kişisel ve aile geçmişi, yaş, meme yoğunluğu ve benzer unsurlar gibi risk faktörlerini ölçen bir algoritma kullanmaktadır. Schilling’in de ifade ettiği gibi, “bu tamamen kişiselleştirilmiş bakım ile ilgilidir”.

Brem ise, otomasyonlu meme ultrasonu, 3D mamografi gibi teknolojilerin meme kanseri taramasını “inanılmaz derecede heyecan verici bir aşamanın eşiğine” getirdiğine inanmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.