Mamografinin Kontrolü Kadınların Elinde

21 Eylül 2017

Sektörde bir ilke imza atan uzaktan kumandalı mamografi, kadınların kendi meme sıkıştırma işlemini gerçekleştirmesine imkân tanıyarak ağrı ve endişe sorunlarına çözüm sunuyor.

Meme kanserinde erken tespit için en yüksek şans mamografi cihazı ile sağlanır. Bulgular, meme kanserinde erken tespitin kadınlarda bu hastalıktan ölme riskini %25-30 veya üzeri oranında azalttığını göstermektedir. Ancak pek çok kadının bir mamografi randevusu almamasının birincil nedeni, potansiyel tarama sonucundan ve incelemede yaşanacak rahatsızlıktan duydukları korku ve endişedir.

Paris’teki kadın mühendisler ve tasarımcılar bu amaçla bir araya geldiler ve kendi taramaları için nasıl bir cihaz tercih edeceklerini düşünerek bu yeni mamografi teknolojisini tasarladılar.

Paris’in hemen dışında bulunan Buc kasabasındaki GE Sağlık görüntüleme teknolojisi merkezinde görev yapan Endüstriyel Tasarımcı Aurelie Boudier, deneyimlerini paylaşacak kadınları tek bir soruyu yanıtlamak amacıyla bir araya getirdi: Nasıl daha rahat bir mamografi tasarlayabiliriz? Onların oluşturduğu bu vizyon, diğer hiçbir muadiline benzemeyen, özellikle rahatlık ön plana alınarak tasarlanmış yeni bir mamografi sistemi olarak hayat buldu.

Boudier, “Karşımdaki en zorlu görev, genel mamografi algısını özellikle hasta açısından tamamen değiştirmek ve düzenli tarama alışkanlığını artırmak oldu” diyor.

Bu çalışmaların sonucu, baştan aşağı yeniden tasarlanmış bir mamografi sistemi olan Senographe Pristina’dır. Bu teknoloji; hastanın kendisi için uygun hissettiği sıkıştırma ayarını teknisyen yardımıyla yapabilmesi için, sektörde bir ilk olan hasta yardımlı uzaktan sıkıştırma kumandası seçeneğini içerir.

Pristina Dueta adı verilen kablosuz el uzaktan kumandası, meme konumlandırması sonrasında hastanın sıkıştırma kuvvetini ayarlamasına imkan tanır. Ardından teknisyen, yeterli bir sıkıştırma düzeyi elde edilene kadar hastanın uzaktan kumandayla sıkıştırmayı ayarlaması için hastayı yönlendirir.

Boudier, “Bu tasarım, sıkıştırma uygulamasında kadınlara aktif bir rol vererek kadınların ağrı ve rahatsızlık algısını en aza indirmeye odaklanıyor.” diyor.

Avrupa’daki iki merkezde 160 hasta ile gerçekleştirilen bir hasta memnuniyeti çalışmasında, Pristina Dueta ile birleştirilmiş Senographe Pristina incelemesine tabi olan hastalar arasında, katılımcıların hasta yardımlı sıkıştırma cihazını kullanan %79’u inceleme rahatlığının arttığını, %54’ü ise daha az endişe duyduklarını bildirmiştir.

İlk uzaktan kumandalı mamografi teknolojisi sayesinde kadınlar kendi mamografilerinin kontrolünü ellerine alıyor.

Rahatlık İçin Tasarım

Sistem, incelemelere rahatlık kazandıracak başka tasarım iyileştirmeleri de içeriyor.

Boudier, “Sıkıştırmanın acı verici olduğunu biliyoruz.” diyor. “Senographe Pristina çok daha konforlu ve tasarımı tarama sırasında hasta rahatlığının artırılmasına yardımcı oluyor. Görüntüleme dedektörü yuvarlatılmış köşeleri ile daha ince ve çıplak cilt teması çok daha az olduğu için hastalar cihazın daha rahat olduğunu bildiriyor.”

Mamografi

 

Sistem tasarımı hasta konumlandırmasını da değiştirmektedir. Kadınlar yaşadıkları stresi atmak amacıyla cihaz kollarına çok sıkı tutunarak pektoral kaslarını germek yerine, rahatça kolluklara dayanabilir ve böylece konumlandırma, sıkıştırma ve görüntü çekiminin basitleştirilmesi için kaslarını gevşetebilirler.

Hasta gevşediğinde teknisyenler hassas konumlandırmaya odaklanabilir ve böylece inceleme daha kolay ve hızlı gerçekleştirilebilir. Aslen, yeniden çekimlerin önde gelen sebebi kötü konumlandırmadır; doğru konumlandırmanın yapılamaması mamografi hassasiyetini azaltabilir. Boudier, hasta konumlandırmaya ilişkin bu yeni bakış açısının tamamen farklı bir yaklaşım içerdiğini öne sürüyor. Birleştirilen bu yeni sıkıştırma teknikleri ile konumlandırma seçenekleri hasta algısı ve hasta rahatlığı açısından güçlü bir çözüm sunuyor.

Avrupa’da gerçekleştirilen hasta anketlerinin sonuçları, yeni tasarımın gerçekten daha rahat bir inceleme sunduğunu kanıtlıyor. Hastaların %83’ü Senographe Pristina deneyimlerinin önceki sistemlerden daha iyi olduğunu, %71’i ise diğer sistemlere kıyasla inceleme sırasında önemli ölçüde daha rahat ettiklerini bildiriyor.

Boca Raton Regional Hospital’daki Christine E. Lynn Women’s Health & Wellness Institute, Senographe Pristina’yı Mart 2017’de kullanmaya başlayarak sistemin ABD’deki ilk kurulumunu gerçekleştirdi. Enstitüdeki baş mamografi uzmanı Adela Parro, “Sonunda birileri duydukları yorumları dikkate alarak hastalarımız ve personelimizin ihtiyaçlarına cevap veren bir cihaz inşa etti.” diyor.

Senographe Pristina ile çekilen klinik meme görüntüsü.

Süreç Boyunca Geri Bildirim

Bu cihazın merkezinde empati duygusu yatmaktadır; tasarım sürecinin önemli bir kısmı Paris, Fransa’da yer alan ve Avrupa’daki en büyük kanser tedavi merkezlerinden biri olan Gustave Roussy Cancer Center’daki hasta, teknisyen ve radyologlarla yakın işbirliği içinde gerçekleştirilen ortak çalışma süreci olmuştur. Bu temel paydaşlar, sistemin klinisyen ve hasta endişelerini ele alan bir çözüm olması için GE Sağlık‘a kritik bilgiler sağlamıştır.

Senographe Pristina, hasta endişesini azaltmaya yardımcı olmak için ayrıca rahatlatıcı renkler ve pürüzsüz şekilleri bünyesinde bir araya getirir ve böylece mamografi sürecini daha pozitif bir deneyime dönüştürür.

Boudier, “Burada Hello Kitty veya Barbie pembesinden bahsetmiyoruz.” diye gülerek ekliyor. “Bu, yumuşak metalik bir pembe; kozmetik ve otomotiv endüstrilerinden esinlenilmiş daha yetişkin bir pembe tonu.

Boudier, bu sistemin, kadınların iki yılda bir tarama için geri dönme alışkanlığını destekleyeceği konusunda umutlu. “Çok iyi geri bildirimler aldık” diyen Boudier, “Hekimler hastaların makineden memnun kaldığını bildiriyor.” diye ekliyor.

Mamografiden Daha Fazlası

Senographe Pristina, bir kadının en az üç duyusunu (koku, görme ve ses) aynı anda stimüle eden GE Sağlık SensorySuite taahhüdünün bir parçasıdır; Mamografi sürecinde algılanan rahatsızlık, ağrı ve endişeyi azaltmaya yardımcı olan derinlemesine bir stratejiyle dünya genelinde deneyimi iyileştirir.

Boudier, bu “yenilikçi tasarım yaklaşımının” bilinçli bir tasarım seçimi olduğunu söylüyor.

Hasta yardımlı sıkıştırma cihazı içeren Senographe Pristina.

Sadece klinisyenleri değil, teknisyenden hastaya tüm kullanıcıları göz önüne aldık.” diyor. “Daha fazla kadın yıllık mamografileri için kliniğe geri döndüğü ve odaya girip inceleme yaptırmaktan korkmadığı zaman, ekibimizin görevini hakkıyla yaptığını bileceğim. Sağlıklı bir yaşam sürmenin çok önemli bir parçası olan bu işlemin, dünya çapında kadınlar için daha az ağrılı bir deneyim olmasını istiyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.