Makineleri Formda Tutmak İçin Yazılımın Gücünü Kullanıyoruz

5 Şubat 2017

GE Dijital’in yeni satın alması; jet motorlarına, enerji santrallerine, medikal cihazlara ve her gün kullandığımız diğer teknolojik araçlara bakım veya onarım yapan mühendis ve teknisyenlerin hayatını kolaylaştırıyor. Pleasanton, Kaliforniya merkezli ServiceMax müşterilerin varlıklarını daha iyi optimize edebilmesi için bulut tabanlı alan servis yönetimi uygulamaları üretiyor.

Bu teknolojinin ve Predix platformunun birleşmesi, servis operasyonları için hayati sayılabilecek uygulamaların geliştirilmesini hızlandıracak ve müşterilerin Predix platformuyla Endüstriyel İnternetin tüm gücünü kullanarak üretkenliklerini artırmalarını sağlayacak.

Geçtiğimiz yıllarda GE daha dijital hale gelmek için endüstriyel köklerinin ötesinde büyüdü. GE Dijital’i kurdu ve milyonlarca makineyi Endüstriyel İnternet ile birbirine bağlayan işletim sistemi Predix’i oluşturdu. Dünyada 19.000’den fazla yazılımcı bugün makineleri daha akıllı hale getirmek için Predix üzerinde uygulama üretiyor. Bu çalışmalar sayesinde bir jet motoru indiğinde ihtiyaç duyacağı parçayı önceden bildiriyor ve bir enerji santrali bakıma ihtiyaç duyan parçasını operatörlere haber verebiliyor.

Ancak hâlâ pek çok iş kolunda teknisyenler, bir mekanizmanın içini açmadan bakımını yapmak için neye ihtiyaç olduğunu kâğıttan kılavuzlar, not panoları ve kurşun kalemlerle anlamaya çalışıyor. ServiceMax dünyada 20 milyondan fazla teknisyenin işine yarayacak öncü dijital araçlar üreterek bunu değiştiriyor. Böylece teknisyenler bir bölgeye vardıklarında hangi parçalara ihtiyaçları olduğunu ve ne yapmaları gerektiğini önceden bilebiliyorlar. Hatta müşterilerine daha bölgedeyken fatura bile kesebiliyorlar.

ServiceMax’in hizmet yönetim yazılımı, sensörler ile fiziksel varlıkların durumuna dair topladığı bilgileri bulut üzerinden mobil bildirimler göndererek teknisyenlere gerçek zamanlı bilgi sağlıyor. Artık bir teknisyen bir makinenin tüm geçmişine ve karşılaştığı sorunlara dair içgörüye sahip. En iyi tarafı, teknisyenler makineler arızalanmadan önce haberdar olup, planlı bakım yaparak masraflı bakım sürelerini engelleyebiliyor.

GE Ventures, ServiceMax’e 2015 yılında yatırım yapmış, 82 milyon dolarlık bütçesine katılmıştı. Yeni anlaşma şirketin değerini 945 milyon dolar olarak belirliyor. ServiceMax’in uygulamaları envanteri ve parça lojistiğini yönetiyor, teknisyen randevularını ve hizmet işlerini düzenliyor. Artık hepsi Predix platformunun bir parçası oluyor.

GE Dijital Başkanı Bill Ruh, “Bu satın alma, teknolojimizi güçlendirme, Predix platformunda toplanma ve Endüstriyel İnternet vizyonumuzu ilerletme çabamıza katkı sağlıyor.” diyor. ServiceMax yöneticisi David Yarnold’un söylediğine göre ise firmaları artık müşterilerinin üretkenliğini ve verimliliğini artırırken yeni pazarlara açılabilecek.

Ocak ayında tamamlanması beklenen anlaşma, GE Dijital’in milyonlarca makineyi birbirine bağlayarak yarattığı endüstriyel ekosistem ile Endüstriyel İnternet uygulamalarının en yeni satın alması.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.