Makine ve Akıl: Güç Santrallerinden Veri Elde Etmek

6 Aralık 2016

Exelon Enerji Şirketi her gün Amerika’nın dört bir yanındaki müşterileri için 12,700 megavat enerji üretiyor. Ancak bu şirketin bu işlem sırasında ürettiği tek şey elektrik değil. Türbinlerin ve jeneratörlerin her dönüşü aslında megabaytlarca veriyi de kullanılan yazılımlara gönderiyor ve verimlilik için analizler yapılmasına olanak sağlıyor.

GE Dijital Enerji Çözümleri yöneticisi Sham Chotai bu süreç için “Dev miktarlarda veri üretiliyor ve karşılaşılan karmaşık sorunlara bu veriler çözüm sağlayacak. Yine de bu kadar veri tek bir platformda toplanmalı ki detaylı analizlerin yapılması mümkün olabilsin” diyor.

A power line tower shot directly up through the tower. Black and white toned orange.

GE ve Exelon arasındaki işbirliğine zemin hazırlayan şey de tam olarak bu ihtiyaç. Çünkü hem mevcut verilerle, hem de yeni iş birliği sonucu alınacak daha fazla veri ile GE’nin Endüstriyel Bulut Platformu Predix, anlamlı istatistikler yaratarak bunu hem Exelon’a hem de Exelon’un müşterileri için ciddi bir kazanca çevirebilir. Bunun için çalışan GE mühendisleri, oldukça detaylı bir çalışma başlattı çünkü Exolon’un üretim ağı rüzgar türbini çiftliklerinden güneş panellerine, hidroelektrik santrallerden nükleer santrallere kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Bu üretim kanallarının tamamından veri toplamak ise binlerce sensör ve oldukça titiz bir çalışma gerektiriyor.

infografik

Predix sayesinde enerji üretilen her kanalda oldukça önemli ve temel bir ihtiyaç giderilmiş olacak: Öngörülebilirlik. Normal şartlar altında mekanik bir arıza ya da önemli bir periyodik bakım, hattın uzun süreler durmasına ve kapalı kalmasına sebep olurken Predix’in istatistikleri sayesinde arızalar öngörülebilir hale gelecek. Bütün üretim hattının durmasına gerek kalmaksızın sorun çıkarabilecek parça henüz bozulmadan değiştirilirken, periyodik bakımlarda henüz ömrünü tamamlamamış parçaların gereksiz yere yenilenmesinin önüne geçilecek. Tabii ki Predix’in verimliliğe katkısı bakım-onarım ile sınırlı değil. Optimizasyon da verimlilik için bir o kadar önemli bir kavram. Bunun bir örneği de GE’nin Exolon’un rüzgâr türbini çiftliğinde yaptığı pilot çalışma. Bu çalışma sayesinde rüzgâr türbinlerinin verimliliği şimdiden %1-2 oranında artış gösterdi bile.

Yeni dönemle birlikte dijitalleşme, aklı ve makinaları bir araya getiriyor. Dijitalleşme verimliliğin ve geleceğin üretiminin tanımını yapıyor. Artık üretimin olduğu her noktada dijitalleşme sayesinde kazanılacak verim artışı aslında pazarda olabilmenin ve firmalar için yeni dönemde ayakta kalmanın tek yolu gibi görünüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.