Makina ve Akıl: Makinalarla Ortak Lisanımız “Veri”

21 Aralık 2016

Thomas Edison’ın oldukça ünlü bir sözü var: “Başarısız olmadım, sadece işe yaramayan 10,000 yol buldum.” Bu söz Kevin Collins ile oldukça özdeşleşiyor çünkü o da Edison gibi pes etmedi ve oldukça iyi bir fikir olan “öğrenen makinalar” konseptini geliştirmek için elinden geleni yaptı. Bugün ise Edison’un kurduğu GE ve Collins’in şirketi Bit Stew bu konu üzerine birlikte çalışıyor.

GExMonocle04_2012v2

Minds+Machienes etkinliğinde açıklanan Bit Stew ve GE iş birliği, GE’nin bulut tabanlı Endüstriyel İnternet Platformu olan Predix’in birçok cihazla ve makinayla çok daha verimli çalışmasını sağlayacak. Bit Stew’de GE Dijital gibi yüzlerce sensörün topladığı datanın, analiz edilmek üzere yazılımlar için toplanması ile ilgili çalışmalar yapıyordu.

Başta da belirttiğimiz gibi “pes etmemek” birçok kapıyı açmak için gereken anahtar oluyor. Collins ve eşi NetReliance adlı bir şirketle 2001’de bu işe başladıklarında gelen büyük ekonomik krizle birlikte hemen hemen her şeyi kaybetmişlerdi ancak fikirlerine olan güvenleri ile 2009 yılında tekrar bu alana odaklandılar. Öncelikle Kanada’nın elektrik alanında önemli şirketlerinden biri olan BC Hydro ile anlaşan Bit Stew, bu şirketin bugünkü dev akıllı şebeke yatırımlarında oldukça önemli görevler üstlendi ve başardı. Başarıları ile tabii ki GE’nin ilgisini üzerine çeken Bit Stew, GE’den 17 milyon dolarlık bir iş geliştirme yatırımı aldı. Daha sonra ise birlikte daha birçok büyük müşteriye hizmet vermeye başladılar.

Oil-Rig

Sağlanan iş birliği, GE’nin verimlilik artışı konusunda kendini halihazırda kanıtlamış olan kaynak yönetimi yazılımlarının çok daha verimli olmasını sağlayacak. Bu verim ise ülke ekonomileri için önemli getiriler sağlayacak. Örneğin, sadece enerji alanındaki şirketler için küresel olarak gerçekleşecek %1’lik verimlilik, yılda yaklaşık 5-7 milyar aralığında bir etki yaratıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.