Lise Öğrencileri İkinci Kez İnovasyon Kampı’nda Yarıştı

1 Nisan 2015

kamp1

GE Türkiye ve Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın işbirliğiyle lise öğrencilerine yönelik düzenlenen “GE – Genç Başarı İnovasyon Kampı”nın ikincisi bu yıl 28 Mart’ta İTÜ’de gerçekleşti. Öğrencilerin girişimcilik ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmaları için ilk kez geçtiğimiz yıl yapılan İnovasyon Kamp’ına 8 okuldan 64 öğrenci katıldı.

GE – Genç Başarı İnovasyon Kampı’nda, Darüşşafaka Lisesi, Hisar Okulları, Eyüboğlu Koleji, Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Hacı İsmail Gündoğdu Çok Programlı Lisesi, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, İMMİB Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Mustafa Saffet Anadolu Lisesi’nden öğrenciler karma gruplar halinde takımlar halinde yarıştı.

Kampta, öğrencilerin GE tarafından kendilerine verilen konularından birine yönelik çözüm üretmeleri ve ürettikleri çözümleri mentorlarının da destekleriyle bir iş planına dönüştürerek jüri önünde sunum yapmaları istendi. Bu kapsamda; enerji, sağlık ve endüstriyel internet alanlarında daha fazla enerji verimliliği sağlayacak üretimden pazarlama ve satışa kadar verimliliği artıracak fütüristik bir endüstriyel dünya hayal eden öğrenciler, bu konular üzerine fikir üretip kamp sonunda hazırladıkları projeleri jüriye sundular.

GE İnovasyon Kampı’nın jürisinde GE Sağlık Küresel Ürün Müdürü Bertay Fişekçi, İTÜ İşletme Mühendisliği Profesörü Nihan Yıldırım, TEB Girişim Evi Girişim Bankacılığı Müdürü İbrahim Coşkuner, Intel Kurumsal İlişkiler Yöneticisi Onur Yıldırım, Borsa İstanbul Özel Pazar Yöneticisi Recep Bildik, Vestel Elektronik Genel Müdürü Metin Salt, Arkan & Engin Corporation Finans Danışmanı ve Genç Başarı Gönüllüsü Doğan Taşkent yer aldı.

Etkinlik boyunca, GE gönüllüleri takımları ziyaret ederek fikirleri ve önerileri ile öğrencilere destek oldular. Jüri, değerlendirme sürecinde iş planı, yaratıcılık, sunum tekniği ve takım ruhu kriterlerini baz alarak değerlendirme yaptı.

kamp2

İnovasyon Kampı’nın birincisi ambalaj atıklarının geri dönüştürüldüğü ve kullanıcıların ulaşım kartlarına yüklendiği akıllı bir cihaz ile geri dönüşümü teşvik etmeyi hedefleyen “AT-MAK” adlı projenin sahibi olan takım oldu. “AT-MAK” projesinin sahibi takım, GE GENIUS programı kapsamında 3 gün boyunca GE liderlerinden çeşitli eğitimler alacak, toplantılara katılabilecek ve Gebze’de bulunan Türkiye Teknoloji Merkezi’ni ziyaret ederek GE teknolojileri ile tanışma fırsatı bulacak. Diğer taraftan, kazanan takıma GE liderleri ve mevcut stajyerler tarafından koçluk programı kapsamında kariyerlerine yönelik eğitimler verilecek ve danışmanlık yapılacak.

GE Türkiye Stratejik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Çeşmeli, inovasyonun ekonomik büyümenin temel unsuru olduğunun altını çizerek, ülkelerin ve firmaların rekabet gücünü artırmak için yenilik üretmenin ve hızlı hareket etmenin her zamankinden daha önemli hale geldiğini belirtti.

Çeşmeli: “GE olarak ‘Endüstrinin Geleceği’ olarak adlandırdığımız fiziksel ve dijital dünyayı birleştiren bu yeni dönemde, girişimciliğin ve işbirliğinin, yerel inovasyon kültürünün gelişmesini destekleyeceğine inanıyoruz. Bu çerçevede Genç Başarı Vakfı ile düzenlediğimiz İnovasyon Kampı’nda lise öğrencilerini yenilikçi fikirler geliştirmeleri için teşvik ediyoruz. Bu yıl açılışını gerçekleştireceğimiz GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde her yaştan girişimcinin yer almasını  ve yenilikçi projelerin artmasını hedefliyoruz” dedi.

Genç Başarı Eğitim Vakfı Genel Müdürü Engür Rutkay, vakfın ilk ve ortaöğretim düzeyindeki gençlere girişimcilik, finansal okur-yazarlık ve iş dünyasına etkin katılım konularında uygulamalı programlar düzenleyerek gençleri küresel ekonomiye hazırlamayı amaçladığını belirterek, “Gençleri, yaparak öğrenmeye odaklı eğitim programları ve etkinliklerle buluşturarak girişimciliği teşvik ediyoruz. İnovasyon kampları ve ticaret fuarları düzenleyerek gençlerin girişimcilik ve yaratıcılık faaliyetlerini geliştirip ekonomik hayatta aktif rol almalarını sağlamayı hedefliyoruz. GE ile gerçekleştirdiğimiz Kamp’ın tüm katılımcılara gelecekleri için büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz. ” dedi.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.