LED ile Süslenmiş Akıllı Noel Ağaçları

28 Aralık 2015

GE mühendisleri Washington’daki Ulusal Noel Ağacı’nı, meslektaşları Nick Holonyak’ın dünyanın ilk kırmızı led ampulünü icat etmesinden bir yıl sonra 1963 yılında aydınlatmaya başladı.

Günümüzde GE geleneksel elektrikli ampüllere nazaran çok daha az enerji harcayan ve binlerce saat kullanılabilen LED ampulleri sadece Beyaz Saray’ı değil San Diego ve Jacksonville sokaklarını da aydınlatıyor.

Bu şehirler GE’nin 2015 sonbaharda kurduğu start-upı Current tarafından geliştirilen yeni nesil akıllı LED aydınlatma sistemlerini test etmeye başladı. Sokak lambalarını kamera, mikrofon, havanın kalitesini ölçümleyen sensörler ve GE’nin bulut tabanlı yazılım platformu Predix üzerinden gelecek veriler ile donatmak mümkün.

Predix üzerinden oluşturulan uygulamalar, trafiği optimize etme ve suçla mücadele konusunda şehir yöneticilerine; park yeri bulma konusunda ise tüm vatandaşlara yardım edecek.

GE bilim adamları LED’nin daha canlı ve parlak renklerde aydınlatma yapabilmesi için de yeni yöntemler geliştirdi.

Elektrikli ampul ve elektriksel aydınlatma Thomas Edison ve iş arkadaşlarının GE’yi küresel endüstriyel bir güç haline getirmelerinde son derece önemli atılımlardan biridir.

Tarihe bir de noel gözüyle bakalım…

GE’nin noel ağacı ışıklarını gösteren eski bir reklamı

Edison Noel ışıklarının tarihi, 1880 yılında Edison’un New Jersey’de Menlo Park Laboratuvarı’nın dışına elektrikli ampulleri dizerek yoldan geçenleri hayran bıraktığı kış günlerine kadar uzanır. Edison, Aydınlatma Şirketi’ndeki partneri Edward H. Johnson ile New York’taki evinde bulunan ağacı kırmızı, beyaz ve mavi renklerdeki 80 tane elektrikli ampülün bulunduğu ilk noel ampul dizisi ile donattı.

Elektrikli ampuller Başkan Glover Cleveland, 1895 yılında Beyaz Saray’daki noel ağaçlarını yüzlerce farklı renklerde elektrikli ampüllerle donattığında tuhaf bir şey olarak görülmekten çıkarak daha da yaygınlaştı. GE önceden hazırlanmış noel ağacı ampül dizilerini 1903 yılında satışa çıkardı. O zamandan bu yana elektrik daha da ucuzladı ve her yerde bulunabilen bir şey haline geldi ve pazar da bir yandan büyümesini sürdürdü. (Yukarıdaki fotoğraf Başkan Coolidge’nin 1923’teki ilk noel ağacı)

1905’te GE noel ampulleri. (Kaynak: The Schenectady Museum of Innovation and Science)

Noel ağacı ışıkları kısa süre içerisinde farklı şekil ve renklerde üretilmeye başlandı. Yukarıdaki fotoğraf 1910 yılından bir seçki. (Kaynak: The Schenectady Museum of Innovation and Science)

1919 Noelden bir fotoğraf (Kaynak: Museum of Innovation and Science Schenectady)

GE, Ulusal Noel Ağacı’nı 53 kıştır aydınlatıyor. Washington’daki yılbaşı ağacı üzerinde geleneksel ampüllerden %80 daha az enerji harcama özellikli ve 20 bin saat aydınlatma kapasiteli 60 binden fazla LED ampül.bulunuyor. (Kaynak: Paul Morigi for the National Park Foundation)

Siz ağacınızı nasıl aydınlatıyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.