LED Hakkında Bilmedikleriniz

8 Mayıs 2017

LED’ler daha erişilebilir oldukça ve verimlilikleri arttıkça çevresel anlamda daha olumlu bir etki yaratıyorlar. Bugün LED’ler, aydınlatma pazarında %20’lik bir pay alıyor ve giderek bu pay büyüyor. Peki bu büyüme ledlerin hangi çok bilinmeyen özelliklerinden kaynaklanıyor? Hemen inceleyelim!

1. LED kullanımı sayesinde sera gazı 3 milyon kg civarında azaldı

Sadece Amerika’da sıradan aydınlatma yerine Energy Star LED kullanılırsa, trafikten 648.000 aracın çıkmasıyla oluşacak eşit etki yaratılabilir.

2. Unutulmaz bir tatil yaşatacak kadar tasarruf

Ortalama bir evdeki bütün sıradan aydınlatma sistemleri yerine Energy Star LED kullanılırsa, LED’in ömrü boyunca 6.000 dolar tasarruf sağlanabiliyor.

3. Daha fazla “kolay yemek”

Bir sıradan aydınlatma LED ile değiştirildiğinde her gün 2-3 yemeği mikrodalga fırında eskisine göre hiç enerji harcamamış gibi ısıtabilirsiniz. Ya da bir LED’in ömrü boyunca yaptığı tasarruf ile 40 adet ekstra kahve alabilirsiniz!

4. Uzun, çok uzun ömür

Bir LED, 13 ila 22 yıl arasında bir süre çalışabiliyor. Bu, geleneksel bir aydınlatma sistemine göre 25 kat daha fazla ömür demek. Yani çocuğunuz henüz bebekken takılan bir LED, siz üniversiteden mezun olurken hala çalışıyor olabilir!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.