LED Aydınlatmalar Sayesinde Konuşan Mağazalar

8 Haziran 2015

alisveris

GE ve Qualcomm Atheros mağazaların içerisinde iki yönlü iletişim sağlayan yeni bir akıllı teknoloji geliştiriyor. GE LED ampulleri içine yerleştirilmiş teknoloji, gerçek zamanlı özel bir alışveriş tecrübesi yaşatacak.

Büyük bir mağazada alışveriş yapmak, basit bir işlemden hayal kırıklıkları ile dolu büyük bir arayışa hatta kabusa dönüşebilir. Alınacak şeyin kolayca bulunamaması, reyonlar arasında kokuların kimyasal ataklarına maruz kalmak gibi birçok sorunla karşılaşılabiliyor.

Google tarafından yapılan bir ankette tüketicilerin;

  • %66’sı alışveriş yaparken aradıkları ürünler konusunda bilgi alamadıklarını,
  • %43’ünün mağazayı hayal kırıklığı içinde terkettiğini

belirtmiş.

Hepimiz akıllı telefonlarla donatılmış olsak bile onlar da mağaza içerisinde işe yaramıyor. En teknoloji meraklılarımız bile ürünü mağazanın internet sitesinde aratmanın ötesine geçemiyor. Mağazaların çoğunda GPS çalışmadığından reyonlar arasında telefonlarımızla aradığımız ürünü bulamıyoruz.

Akıllı Led Aydınlatma Teknolojisi

alisveris1

Sistem, GE’nin endüstriyel internet çalışmalarının bir parçası ve özel uygulaması sayesinde mağazaların reyonlarındaki LED aydınlatmalarla müşterilerin akıllı telefonlarının alışveriş esnasında iletişim kurabilmesini sağlıyor. LED ışık kaynağından gelen ışık akıllı telefonlardaki ya da tabletlerdeki özel uygulama tarafından algılanarak veri aktarımı yapıyor.

Bu teknolojiye görünebilir ışık iletişimi deniyor ve akıllı telefonların Bluetooth üzerinden sistemle konuşabilmesini sağlıyor.

Ürün bilgileri ve indirim fırsatları sunan LED aydınlatmalar

Sensörler müşterinin mağazanın neresinde olduğunu sisteme bildirirken, kullanıcıların akıllı telefonlarına da ürünlerle ilgili bilgiler ya da indirim kuponları gönderiyor. Bununla birlikte müşterinin akıllı telefonuyla bağlantılı olarak mağaza içerisinde gerçek zamanlı hareket edebilmesine imkan veriyor.

Bu teknoloji sayesinde alışveriş listelerinizi uygulamaya entegre edilebiliyor, zaman tasarrufu yapabiliyorsunuz.

Aynı zamanda mağaza yetkilileri tüketicilerin mağazadaki davranışlarını analiz edebiliyor ve ortaya çıkan veri sayesinde müşterilerine daha optimize bir alışveriş deneyimi sunuyor. Sistem, havaalanları, hastaneler ve oteller gibi mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilir…

GE Aydınlatma Genel Müdürü Jeff Bisberg, “Bugün herbir tüketici kendine özel bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyor. Okudukları gazeteden oynadıkları oyunlara teknoloji odaklı kişiselleştirmeler bekliyorlar. Qualcomm Atheros ile çalışarak LED aydınlatma gücümüzü geliştiriyor ve mağazaların müşterilerine güvenli ve hızlı bir alışveriş deneyimi sunabilmesi için perakendeye entegre ediyoruz”, diyor.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.