LED Aydınlatma Sistemleri ile Akıllı Şehirler

8 Temmuz 2015

citli

Tarım toplumundan endüstriyel topluma doğru evrildiğimiz günümüzde şehirlerin nüfusları gün geçtikçe artıyor. Modern şehir insanlarının gereçleri de bu değişime uyum sağlıyor, telefonumuzdan kolumuza taktığımız saatlere, televizyonumuzdan mutfaktaki buzdolabımıza kadar gündelik hayatta kullandığımız bütün gereçler birer birer “akıllı” hale dönüşüyor.

Hal böyle olunca yaşadığımız şehirler de hızlı bir “akıllı dönüşüm”ün içine dahil oluyorlar.

Peki aslında “akıllı şehir” kavramı ne anlama geliyor? 

tumblr_inline_nqkhhs8ehx1qzgziy_540

Küresel olarak hem geçmişten beri halihazırda var olan hem de yeni gelişmekte olan şehirlerde “akıllı şehir konsepti” giderek yaygınlaşıyor. Akıllı dönüşüme dahil olan tüm şehirlerde, şehir hayatının hem yerel yönetimler, hem de vatandaşlar adına daha yüksek standartlara ulaşması için çevirimiçi servisler ve veri toplama sistemlerine geçiliyor. Bu sistemlerle kirlilik, trafik, aydınlatma gibi birçok soruna çözüm aranıyor.

Tüm sistemleri tek bir ağda toplayacak ve şehir sakinleri için yeni, pratik servisler sunacak akıllı şehirlerin planlamalarına bakıldığında büyük veri kavramının kilit öneme sahip olduğunu görüyoruz.

GE’den LED sokak aydınlatmaları

LED sokak aydınlatma çözümleriyle akıllı şehirlerin verimliliğini sağlayan General Electric, bu kavram üzerine çalışmalara başlayan ilk şirketler arasında yer alıyor.

GE’nin şehirlerdeki enerji kontrolünü sağlamak için birbiriyle bağlantılı, veri toplayan, topladığı veriyi analiz eden ve işleyen LED aydınlatma çözümü şehirlerde yaşayan insanlara yeni hizmetler ve kolaylıklar sunuyor.

tumblr_inline_nqkhf3cM5M1qzgziy_540

Yüksek enerji maliyetlerinden, trafik sıkışıklığına, park yeri sorunlarından, sağlık müdahaleleri ve felaket durumlarına, dünyadaki bütün büyük şehirlerde birçok zorluk yaşanıyor. General Electric, mevcut altyapılarıyla şehirlerdeki bu sorunları ortadan kaldıracak çözümler geliştiriyor. Sensörler içeren LED aydınlatmalardan oluşan sokak lambaları şehirlerdeki yönetim maliyetlerinin düşürülmesi ve şehirlerin daha yaşanabilir olması için fırsatlar yaratıyor.

ABD’de bulunan Jacksonville ve San Diego gibi şehirlerde test edilmeye başlandı bile.

Akıllı sokak lambaları yalnızca tasarruf sağlamıyor, hayat kurtarıyor!

Şehirlerdeki sokak lambalarının LED tabanlı aydınlatmalarla endüstriyel internet sistemine geçmesi yalnızca yüksek enerji maliyetlerini düşürmekle kalmıyor.

Aynı zamanda toplumsa konularda da önemli katkılar sağlıyor. Örneğin acil tıbbi müdahale durumlarında akıllı aydınlatma sistemi sağlık birimleriyle hastanın durumunu ve konumu gerçek zamanlı olarak paylaşarak şehrin sağlık altyapısının merkezi olabilir.

Birbiriyle bağlantılı, sensörlerle donatılmış akıllı aydınlatma sistemleri duyabilir, görebilir, hissedebilir, caddeleri ve yolları aydınlatır, güvenliği aydınlatır, trafiği optimize eder ve çevreyi görüntüler.

GE’nin sahip olduğu yazılım şirketi Predix* tarafından desteklenen yenilikçi yazılım platformu akıllı makineleri, veriyi ve insanları birbirine bağlıyor, nesnelerin performans yönetimlerinin geliştirilmesini sağlıyor ve geleceğin akıllı uygulamalarıyla donatılmış gelişmiş teknolojiyle entegre akıllı şehirler yaratıyor.

Çok yakın bir gelecekte siz de yaşadığınız General Electric tarafından LED tabanlı akıllı aydınlatma sistemleri ile donatılmış akıllı şehir olmasını istemez miydiniz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.