LED Aydınlatma Infografik Serisi- 5

20 Ekim 2015

GE’nin LED aydınlatma alanındaki ilk büyük buluşu 1962 yılında gerçekleşmişti. GE bilim insanı Nick Holonyak, 9 Ekim 1962’de ilk pratik LED diyodunu üretti. O yıllardan başlamak üzere, GE LED’lerin aydınlatma sistemleri için inovatif kullanımları üzerinde çalışmaya devam ediyor. Ne de olsa, GE’nin kurucusu ve muciti Thomas Edison da dünyaya elektrikli ampulü armağan etmiş bir bilim insanı…

LED aydınlatma çözümleri enerji verimlilikleri ve çevre dostu özellikleriyle dünya çapında git gide daha sıklıkla ve daha geniş bir uygulama alanı buluyor. Aydınlatmanın yanı sıra, LED ışığı internet bağlantısı da taşıyabiliyor. LED’in taşıdığı internet bağlantısına “Li-Wi” deniyor. Gerçekleştirilen araştırmalara göre LED saniyede 10 gigabit veri taşıma potansiyeline sahip.

LED ışığının bu özellikleri şirketler için de LED’i vazgeçilmez yapıyor. Sokak aydınlatmalarının yakınlarındaki insanların cep telefonlarıyla kuracağı bağlantı ile gelişmiş bilgilendirme servislerinin hayata geçirilmesi mümkün. Mağaza içi kullanımlarında internet ve beraberinde getirdiği kişisel verilerle müşterileri özel tanıtımlar, ilgilenebilecekleri hizmetlere ve ürünlere dair bilgilendirme ve yönlendirmeler gibi birçok potansiyel uygulamayı hayata geçirmek her zamankinden daha kolay ve zahmetsiz.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.